728 x 90

نیویورک تایمز: توافق اتمی ۲۰۱۵ باید بلافاصله با توافقی برای محدود کردن موشکها و حمایت از تروریسم دنبال شود

برنامه موشکی رژیم ایران - عکس از  آرشیو
برنامه موشکی رژیم ایران - عکس از آرشیو

نیویورک تایمز روز ۱۹اردیبهشت در مطلبی درباره مذاکرات قدرتهای جهانی با رژیم آخوندی بر سر توافق اتمی (برجام) ۲۰۱۵ نوشت: آمریکا و رژیم ایران خواهان ابقای توافق اتمی هستند. آنها سر این‌که این به چه معنی است عمیقاً اختلاف دارند.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: بایدن و رهبران رژیم ایران می‌گویند که هدف مشترکی دارند: هر دو خواهان بازگشت به توافق اتمی هستند. اما بعد از ۵هفته ملاقات دورادور در اتاق‌های هتل وین، روشن شده که توافق قدیمی، آنطور که به‌طور دقیق مشخص شده، دیگر برای هیچکدام، لااقل در بلندمدت، کارآیی ندارد.

رژیم ایران خواهان آن هست که بتوانند تجهیزات تولید سوخت اتمی پیشرفته‌ای که بعد از آن‌که ترامپ توافق را ترک کرد نصب کرده‌اند را نگهدارند و به سیستم مالی جهانی فرای آنچه که توافق ۲۰۱۵ میسر کرد راه پیدا کنند.

دولت بایدن هم به سهم خود می‌گوید که ابقای توافق قدیمی تنها یک ایستگاه بین راه است. این‌که باید بلافاصله با توافقی برای محدود کردن موشکها و حمایت از تروریسم دنبال شود و این‌که برای دهه‌ها رژیم ایران قادر به تولید سوخت برای یک بمب نباشد. مقام‌های رژیم ایران می‌گویند چنین چیزی غیرممکن است.

دولت بایدن خود را در یک نقطهٔ حساس تصمیم‌گیری می‌بیند. مصاحبه‌های صورت گرفته با مقامات اروپائی، ایرانی و آمریکایی حاکی از آن است که ابقای توافق ۲۰۱۵ با تمامی کاستی‌هایش به‌نظر امکانپذیر است. اما دستیابی به آنچه که وزیر خارجه آنتونی بلینکن آنرا توافقی ”بلندمدت‌تر و قویتر“ می‌نامد که مانع از آن می‌شود که رژیم ایران برای نسل اندر نسل مواد اتمی انباشت کند، آزمایشات موشکی آنرا متوقف کرده، و به حمایتش از گروه‌های تروریستی خاتمه دهد، مثل همیشه دور از دسترس به‌نظر می‌رسد.

این می‌تواند یک نقطهٔ آسیب‌پذیر سیاسی عمده برای بایدن باشد که می‌داند که نمی‌تواند صرفاً آنچه را که دولت اوباما ۶سال پیش مذاکره کرد، تکرار کند در حالی‌که قول‌های موهومی می‌دهد که چیزی بسیار بزرگتر و بهتر ممکن است به‌دنبال آن بیاید.

نیویورک تایمز در ادامه نوشته است: یک مقام سابق آمریکایی گفت که ایران و آمریکا ”در اساس در حال مذاکره روی توافقات متفاوتی هستند“ .

رژیم ایران حتی حاضر به صحبت در مورد یک توافق بزرگتر نیست و مقامات آمریکایی می‌گویند که هنوز روشن نیست که آیا رژیم ایران واقعاً خواهان ابقای توافق قدیمی که سخت‌سران قدرتمند در ایران مورد استهزاء قرار داده‌اند، هست یا نه...

این‌که بایدن چگونه یک دولت جدید رژیم ایران که به احتمالاً قریب به یقین سخت‌سر خواهد بود را متقاعد خواهد کرد که به گفتگوهای بیشتر برای طولانی‌تر و قویتر کردن توافق متعهد شود، سؤالی است که مقامات آمریکایی پاسخی برای آن ندارند...

در بیرون مذاکرات نیز، اسرائیلی‌ها هستند که به کمپین خرابکاری و ترور خود برای فلج کردن برنامهٔ رژیم ایران ادامه می‌دهند...

چهارشنبه بلینکن گفت که آمریکا ”جدیت زیاد خود برای بازگشت به توافق را نشان داده است“ .