728 x 90

نیویورک تایمز: ایران اعلام می‌کند اعتراضات تمام شده اما شواهد چیز دیگری می‌گوید

قیام ایران
قیام ایران

نیویورک تایمز درباره قیام و اعتراضات سراسری مردم ایران و سرکوب توسط رژیم آخوندی نوشت: رژیم ایران اعلام می‌کند اعتراضات تمام شده اما شواهد چیز دیگری می‌گوید. حکومت ایران روز پنجشنبه این‌طور جلوه دادند که بعد از یک هفته اعتراضات خشونت‌بار شکست خورد، اما تحولات دیگر حاکی از آن است که یک سرکوب سنگین در پاسخ به درگیریهای خیابانی، شورش و ویرانی که زندگی را در دهها شهر کوچک و بزرگ ایران بهم زده در کار است و این‌که قیام‌ها به‌طور کامل سرکوب نشده‌اند.

پزشکان گزارش کردند که بیمارستان پر از افراد مجروح شده در اعتراضات هستند. آنها گفتند که وزارت بهداری به تمامی بیمارستانها در تهران و دیگر شهر‌ها دستور داده که به‌دلیل موارد اضطراری، جراحی‌های غیرضروری را منتفی کنند.

 

نیویورک تایمز به‌ نقل از دانشجویان نوشت:مأموران لباس‌شخصی از بسیج طرفدار حکومت که درون آمبولانس‌ها پنهان شده بودند تا بتوانند وارد دانشگاهها شوند، بیش از ۵۰دانشجو را در دانشگاه تهران بعد از تظاهراتها در آنجا دستگیر کرده‌اند...

 

نیویورک تایمز نوشت: خبرگزاری فارس(سپاه پاسداران) گزارش کرد که اغتشاشگران فروشگاههای زنجیره‌یی را در تعدادی از حومه‌های تهران آتش زده‌اند. تظاهراتها طی چند روز تبدیل به یک قیام خشونت‌بار علیه نظام سیستم شد. در حالی‌که نیروهای امنیتی برای متوقف کردن آنها بسیج شدند، تظاهر کنندگان بی‌پرواتر شدند که می‌تواند فاز جدیدی در دینامیزم مقاومت و سرکوب باشد که تاریخ ایران را از زمان انقلاب در سال ۱۹۷۹علامت‌گذاری کرده است.

 

نیویورک تایمز می‌افزاید: در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ، خیابان‌ها شبیه مناطق جنگی است. دود و آتش چندین ساختمان، بانک و مغازه را در بر گرفت...

۳تن از اهالی تهران که تلفنی با آنها صحبت شد گفتند که بخش شمالی ثروتمند شهر آرام می‌باشد اما ناآرامی در محله‌های طبقهٔ متوسط و کارگری ادامه دارد. آنها گفتند که پایتخت شبیه یک منطقه به‌شدت امنیتی به‌نظر می‌رسد و تعداد زیادی پلیس ضدشورش موتورسوار و نیروهای ویژه تقریباًً در هر جادهٔ مهمی صف کشیده‌اند. لباس شخصی‌های بسیجی نیز در خیابان‌ها هستند.

شهردار شیراز که در آنجا درگیریها شدید بوده روز چهارشنبه گفت که زیرساخت حمل‌ و نقل در ۴منطقهٔ شهر نابود شده است.