728 x 90

نیویورک تایمز: اسراییل پشت حملات به خطوط لوله اصلی گاز در ایران بوده است

انفجار در خطوط لوله گاز در ایران
انفجار در خطوط لوله گاز در ایران

نیویورک تایمز ۲۷بهمن نوشت: مقامات می‌گویند که اسراییل پشت حملات به خطوط لوله اصلی گاز در ایران بوده است.
این خرابکاری که به‌گفته تحلیلگران، تشدید جنگ در سایه بین اسراییل و ایران بود، باعث ایجاد اختلال گسترده در چندین استان شد.
به گفته دو مقام غربی و یک استراتژیست نظامی وابسته به سپاه پاسداران، اسراییل در این هفته حملات مخفیانه‌ای را به دو خط لوله اصلی گاز طبیعی در داخل ایران انجام داد. این حملات نشان‌دهنده تغییر قابل توجهی در جنگ سایه‌ای است که اسراییل و رژیم ایران سال‌ها از طریق هوا، زمین، دریا و حملات سایبری به راه انداخته‌اند.

اسرائیل مدت‌هاست که سایت‌های نظامی و هسته‌یی در داخل ایران را هدف قرار داده و دانشمندان و فرماندهان هسته‌یی رژیم ایران را در داخل و خارج از کشور ترور کرده است. اسراییل هم‌چنین حملات سایبری را برای از کار انداختن سرورهای متعلق به وزارت نفت انجام داده است که باعث آشفتگی در پمپ‌بنزینها در سراسر کشور شده است.

اما به‌گفته مقامات و تحلیلگران، انفجار بخشی از زیرساخت‌های انرژی کشور که صنایع، کارخانه‌ها و میلیون‌ها غیرنظامی به آن متکی هستند، تشدید جنگ مخفیانه را نشان داد و به نظر می‌رسد که مرز جدیدی را باز می‌کند.

یکی از مقامات غربی آن را یک حمله نمادین بزرگ خواند که تعمیر آن برای ایران نسبتاً آسان بود و آسیب نسبتاً کمی به غیرنظامیان وارد کرد. اما به‌گفته این مقام، با گسترش درگیری در سراسر خاورمیانه و افزایش تنشها بین رژیم ایران و دشمنانش، به‌ویژه اسراییل و ایالات متحده، هشدار جدی درباره آسیب‌هایی که اسراییل می‌تواند وارد کند، ارسال کرد.

این خرابکاری روز چهارشنبه چندین نقطه در امتداد دو خط لوله اصلی گاز در استانهای فارس و چهار محال بختیاری را هدف قرار داد. 

چگونگی ضربه زدن به خطوط لوله با هواپیماهای بدون سرنشین، مواد منفجره متصل به لوله‌ها یا وسایل دیگر هنوز مشخص نیست.

 

وال استریت ژورنال روز چهارشنبه ۲۵ بهمن‌ماه در مورد انفجار در خطوط لوله گاز در ایران، به‌نقل از سران حکومتی و نوشت: مقامات ایرانی انفجارهای روز چهارشنبه را یک حمله تروریستی می‌خوانند اما کسی را مقصر این حادثه نمی‌دانند.
وال استریت افزود: مقامات ایرانی گفتند که دو انفجار بامداد چهارشنبه در خطوط لوله گاز طبیعی در این کشور رخ داد و این انفجارها را یک حمله تروریستی خواندند که در بحبوحه تشدید تنشها در خاورمیانه بر سر جنگ اسراییل و حماس در غزه رخ داد.
- به گزارش سرویس خبرگزاری حکومتی شانا، وزارت نفت ایران، خرابکاریها باعث انفجارها شد که منجر به پاره شدن خطوط لوله گاز در استانهای چهارمحال و بختیاری و فارس و اختلال در عرضه در بخش‌هایی از کشور شد. این خطوط لوله بخشی از شبکه تأمین گاز کشور است که گاز را از عسلویه، قطب میدان گازی پارس جنوبی ایران، می‌گیرد.
- این حملات در حوالی سالگرد انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ رخ داده که ایران روز یکشنبه این سالگرد را برگزار کرد.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/468e6632-38a2-41b7-a4a2-ae3d423dd9e8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات