728 x 90

نیروی دریایی آمریکا: مین به کار رفته در انفجار نفتکشها نشان می‌دهد رژیم ایران در پشت حمله به نفتکشها است

حمله به دو کشتی در دریای عمان
حمله به دو کشتی در دریای عمان

شان کیدو یک فرمانده نیروی دریایی آمریکا درباره نوع مین استفاده شده در حمله به نفتکشها در دریای عمان گفت: مین چسبانی که در حمله به کشتی ژاپنی استفاده شده شباهت آشکاری با مینهای رژیم ایران که قبل از این در رژه‌های نظامی این رژیم به نمایش عموم گذاشته شده بود دارد. وی گفت: ساختار این اجزا نشان می‌دهند که سرچشمه مین، رژیم ایران می‌باشد.

 

شان کیدو روز چهارشنبه ۲۹خرداد در یک کنفرانس خبری در فجیره در شرق امارات از جمع‌آوری اثر انگشت و اثر دست از مینهای مورد استفاده در این حملات خبر داد و گفت از این اطلاعات «برای تشکیل یک پرونده جنایی جهت مجازات عاملان این حمله استفاده خواهد شد.

وی گفت: مین چسبان که به بدنه کشتی متصل شده بالاتر از سطح آب قرار داشت و ظاهراً غرق شدن کشتی هدف نبوده است.

 

هفته گذشته دو کشتی در دریای عمان مورد حمله با مینهای چسبان قرار گرفت. آمریکا گفت این حمله توسط رژیم ایران صورت گرفته است. و مدارکی از این حمله را به شورای امنیت ارائه داد.

 

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد: گمانه‌زنیها که رژیم ایران پشت حمله پنجشنبه ۲۳خرداد به نفتکشها در دریای عمان بوده است، افزایش پیدا می‌کند.

مقامات آمریکایی فیلمی را ارائه کرده‌اند به‌نظر می‌رسد یک قایق سپاه پاسداران در کنار یکی از نفتکش‌ها باشد.

ظاهراً در حال جدا کردن یک مین چسبنده عمل نکرده از بدنه کشتی هستند. این بدان معنی است که کسانی در حال پاکسازی مدرک جرم خود هستند.

 

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده درباره حمله رژیم آخوندی به دو نفتکش در دریای عمان بیانیه‌یی منتشر کرد.

در این بیانیه مین‌چسبانی سپاه آخوندی به بدنه نفتکش با ساعت و دقیقه مشخص شده و یک شارلاتان بازی چشمگیر رژیم در مورد آوردن ملوانان کشتی آسیب دیده به بندر جاسک نیز برملا شده است.

رژیم ادعا کرده بود که انفجار و آتش‌سوزی ربطی به رژیم ندارد و به عکس این رژیم بود که به نجات ملوانان شتافته و آنان را به جاسک آورده است. بیانیه سنتکام فاش می‌کند که خدمة این کشتی را قایق موتوری هیوندا دوبی منتقل کرده بود اما سپاه پاسداران در میانهٔ راه از قایق دوبی می‌خواهد که خدمه کشتی را تحویل قایق سپاه بدهد و مأموران دوبی نیز قبول می‌کنند.سپس رژیم آخوندی با شارلاتانیسم خود را نجات دهنده ملوانان جلوه می‌دهد که به کشتی آنها مین مغناطیسی چسبانده بود. یادآوری می‌کنیم مقاومت ایران در همان ساعتهای اولیه چسباندن مین مغناطیسی توسط رژیم را در سیمای آزادی اعلام کرد.

 

بیانیه فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا(سنتکام) -۱۳ژوئن ۲۰۱۹می‌گوید:نیروی دریایی آمریکا در منطقه دو تماس جداگانه اعلام مشکل در ساعت ۶:۱۲صبح به وقت محلی از نفتکش آلت ایر و دومی در ساعت ۰۷۰۰به وقت محلی از نفتکش کو کوکا دریافت کرد.

هر دو شناور در آبهای بین‌المللی در دریای عمان در زمان تماس اعلام مشکل حدود ۱۰مایل دریایی با هم فاصله داشتند. ناو یو.اس.اس بین بریج در زمان حمله تقریباً ۴۰مایل دریایی با کشتی آلت ایر فاصله داشت و بلافاصله شروع به کم کردن فاصله کرد.

در ساعت ۰۸:۰۹به وقت محلی یک هواپیمای آمریکایی، قایق گشتی نوع هندیجان سپاه پاسداران و چند قایق تهاجمی تندرو سپاه پاسداران را در نزدیکی کشتی آلت ایر مشاهده کرد...

بیانیه سنتکام می‌افزاید در ساعت ۱۱:۰۵صبح به وقت محلی ناو یو.اس.اس بین بریج به یدک کش هلندیکوستال ایس نزدیک می‌شود. این یدک کش ۲۱خدمه کشتی کوکوا که بعد از این‌که متوجه شدند که یک مین مغناطیسی احتمالاً منفجر نشده روی بدنه کشتی‌شان بعد از یک انفجار اولیه وجود دارد، کشتی‌شان را ترک کردند.

در حالی‌که قایق گشتی هندیجان ظاهراً تلاش می‌کرد قبل از یو.اس.اس بین بریج به یدک کش برسد، ملوانان به‌ درخواست ناخدای کشتی کوکوا توسط یو.اس.اس بین بریج نجات داده شدند. ملوانان نجات داده شده در حال حاضر در ناو یو.اس.اس بین بریج هستند.

در ساعت ۱۶:۱۰به وقت محلی قایق گشتی سپاه پاسداران به کشتی کو کوکا نزدیک شد و مشاهده و فیلم‌برداری شد که مین مغناطیسی منفجر نشده را از کشتی کو کوکا بر می‌داشت.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات