728 x 90

نگرانی ۴سناتور آمریکایی از بازگشت به برجام

کنگره آمریکا
کنگره آمریکا
  • نامه ۴ عضو ارشد سنای آمریکا به جو بایدن:
  • تحریم‌های رژیم ایران نباید لغو شود، باید از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌یی جلوگیری کرد و آن را به‌خاطر حمایت از تروریسم و نقض فاحش حقوق‌بشر مورد حسابرسی قرار داد.

-سناتور جیم اینهوف، عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح

- سناتور مارکو روبیو، معاون کمیته منتخب اطلاعات

-سناتور پت تومی، عضو ارشد کمیته امور بانکی

-و سناتور تاد یانگ، عضو ارشد زیرکمیته روابط خارجی در امور خاورنزدیک و ضدتروریسم

 

سناتورهای جمهوریخواه مصرانه می‌گویند دولت بایدن باید رویکردش را در قبال رژیم ایران از نو تنظیم کند.

آنها در یک بیانیه مشترک اعلام کردند: به‌دنبال اخباری مبنی بر این‌که ایالات متحده ممکن است از اهرم تحریم‌ها علیه رژیم ایران در مقابل بازگشت به توافق برجام ۲۰۱۵دست بردارد، روز چهارشنبه با ارسال نامه‌یی به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از دولت وی خواستند رویکرد خود در قبال رژیم ایران را «بازنگری» کند.

در قسمتی از نامه به بایدن آمده است: ما عمیقاً در مورد گزارشات خبری اخیر مبنی بر این‌که ایالات متحده ممکن است به‌زودی تحریم‌های رژیم ایران را در قبال بازگشت به توافق برجام بردارد نگران هستیم.

این تحریم‌ها توسط دولتهای دموکرات و جمهوریخواه برای مجازات رژیم ایران به‌خاطر حمایت از تروریسم، برنامه‌های اتمی و موشکی آن به اجرا گذاشته‌اند. این تحریم‌ها اهرمهای متعددی را برای مهار رژیم ایران در اختیار دولت شما می‌گذارد و بایستی به‌عنوان ابزاری در مقابله با رفتار بی‌ثبات کننده این رژیم در منطقه بکار گرفته شوند.

مقام‌های ارشد دولت به کنگره تعهد داده‌اند که دولت بایدن رویکرد جدیدی متفاوت با دولت اوباما را در زمینه سیاستش در قبال ایران اتخاذ می‌کند. ما امیدواریم در مسیری با شما همکاری کنیم که از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌یی جلوگیری کند، حمایت این رژیم از تروریسم را مورد توجه قرار دهد، رژیم را به‌خاطر نقض‌های فاحش حقوق‌بشر مورد مؤاخده قرار دهد و به گروگان نگه‌داشتن آمریکایی‌ها توسط این رژیم خاتمه دهد. ما با هر تلاشی که منجر به بازگشت به توافق شکست‌خورده برجام یا هر توافقی که یکجانبه به رژیم ایران امتیاز دهد مخالفیم، اعضای کنگره بر مبنای یک توافق دو حزبی توافق برجام را در سال۲۰۱۵ مردود شمردند. بازگشت به برجام روش مناسبی برای داشتن یک سیاست پایدار در قبال رژیم ایران نیست.

(سایت سناتور اینهوف در سایت سنا ۱۷فروردین).