728 x 90

نگرانی کیهان خامنه‌ای از محاکمه اسدالله اسدی دیپلمات تروریست رژیم ایران

محاکمه اسدالله  اسدی دیپلمات تروریست رژیم ایران در بلژیک
محاکمه اسدالله اسدی دیپلمات تروریست رژیم ایران در بلژیک

کیهان خامنه‌ای ۴مرداد از محاکمه اسدالله اسدی دیپلمات تروریست بمب‌گذار و ۳مزدور جنایتکار در بلژیک ابراز نگرانی کرد و نوشت: «سرانجام پس از دو سال از بازداشت غیرقانونی آقای اسدی، وی به همراه سه نفر متهم دیگر پرونده که هر سه اشخاص عادی مقیم اروپا بوده و هیچ شباهت حقوقی با این دیپلمات ندارند، در برابر دادگاه حاضر و به‌اصطلاح تفهیم اتهام شدند.دادگاه پشت درهای بسته در شهر آنتورپ در کشور بلژیک برگزار شد و چندین نفر از اعضا و سران (مجاهدین) به‌عنوان شهود به‌صورت جداگانه، اظهارات و ادعاهای خود علیه آقای اسدی را نزد دادگاه مطرح کردند. این در حالی است که برگزاری و محاکمه یک دیپلمات ایرانی در زمان اشتغال (مأموریت) در خارج از کشور در تاریخ وزارت‌خارجه و حتی در دنیا بی‌سابقه است. آقای اسدی به‌رغم این‌که دارای گذرنامه دیپلماتیک است، بیش از دو سال است که ابتدا در آلمان و سپس در بلژیک به‌صورت غیرقانونی تحت بازداشت است و در روزهای گذشته جلسات محاکمه وی نیز آغاز شده است!... . .

تعیین وکیل برای آقای اسدی توسط وزارت‌خارجه ایران، به‌معنای گردن نهادن به پروسه غیرقانونی رسیدگی قضایی برای یک دیپلمات است.

وزارت‌خارجه باید همان تیرماه ۹۷ طبق مفاد کنوانسیون وین، در صورت تحویل ندادن اسدی به ایران توسط آلمان، با اجرای «اصل عمل متقابل»، دیپلمات آلمانی هم‌رده با اسدی در ایران را بازداشت می‌کرد.

حالا وزارت‌خارجه نه تنها این کار را انجام نداده، بلکه در گام بعدی و در بدعتی خطرناک، برای شخصی که دارای مصونیت دیپلماتیک است، وکیل تعیین کرده است.

لذا علت اصلی آزاد نشدن دیپلمات ایرانی، بازی وزارت‌خارجه ایران در پازل طرف قانون‌شکن اروپایی است.

وزارت‌خارجه با پذیرش بازداشت اسدی و تعیین وکیل مدافع برای وی، بر عدم مصونیت دیپلماتیک آقای اسدی مهر تأیید زده است و با این اقدام، اجازه ورود (مجاهدین) و محاکم داخلی اروپا در نقض حاکمیت (نظام) و نادیده گرفتن وضعیت دیپلماتیک و عملیاتی شدن شکایت علیه یک دیپلمات (نظام) باب شده است».

خاطرنشان می‌شود صبح روز، چهارشنبه ۲۵تیر ماه محاکمه اسدالله اسدی دیپلمات رژیم آخوندی که بمب‌گذاری تروریستی در گردهمایی بزرگ ایرانیان در ۹تیر۱۳۹۷ در ویلپنت پاریس را اداره و اجرا می‌کرد، در دادگاه شهر آنتورپ در بلژیک آغاز شد. همراه با اسدی ۳ همدست او امیر سعدونی، نسیمه نعامی و مهرداد عارفانی محاکمه می‌شوند.

این نخستین‌بار است که یک دیپلمات در اروپا به‌خاطر مشارکت مستقیم در تروریسم محاکمه می‌شود. یک بی‌آبرویی بزرگ برای رژیم که نشان می‌دهد برای نابودی مجاهدین و مقاومت ایران به‌مثابه تهدید اصلی موجودیت خود از هیچ جنایت و هیچ هزینه‌ای رویگردان نیست.

جلسه مقدماتی دادگاه که وکلای مقاومت ایران و دیگر شاکیان خصوصی در آن حضور داشتند، به تفهیم اتهام اختصاص داشت. دادگاه با درخواست دادستان فدرال برای محاکمه اسدی و همدستانش به دو اتهام ”اقدام به‌عمل تروریستی با قصد قتل“ و ”شرکت در یک گروه تروریستی“ به‌طور رسمی اعلام موافقت کرد. جلسات محاکمه متعاقباً ادامه می‌یابد.

رژیم آخوندی طی دو سال گذشته از هیچ تلاشی برای ممانعت از محاکمه اسدی و آزاد کردن وی فروگذار نکرد. اقداماتی از قبیل فشارهای دیپلماتیک، وعده‌های اقتصادی، گروگانگیری اتباع کشورهای اروپایی و تهدید به تروریسم که هیچ‌کدام تابحال به جایی نرسیده و به شکست مضاعف برای رژیم تبدیل شد.

به دستور وزارت اطلاعات و صلاحدید وزارت‌خارجه آخوندها و برای کاستن از عواقب وخامت‌بار سیاسی این دادگاه برای رژیم، در جلسه امروز فقط مهرداد عارفانی در دادگاه حاضر شد و اسدی و سعدونی و نعامی پیدایشان نشد و وکلای آنها حضور پیدا کردند.