728 x 90

نماینده آمریکا در اجلاس حکام آژانس اتمی: ایران هم‌چنان به توسعه قابل توجه برنامه هسته‌یی خود فراتر از محدودیتهای برجام ادامه می‌دهد

وین - جلسه شورای  حکام آژانس - عکس از آرشیو
وین - جلسه شورای حکام آژانس - عکس از آرشیو

لویی بونو کاردار آمریکا در وین روز سه‌شنبه ۲۳شهریور به‌نمایندگی از هیات دیپلماتیک آمریکا در جلسه حکام آژانس درباره نقض تعهدات رژیم آخوندی گفت: «فرصت بازگشت به متابعت کامل متقابل با برجام برای همیشه ادامه نخواهد داشت. طبق گزارش مدیرکل، ایران هم‌چنان به توسعه قابل توجه برنامه هسته‌یی خود فراتر از محدودیتهای برجام ادامه می‌دهد.
ادامه تشدید تنشهای هسته‌یی بیش از محدودیتهای موجود در توافق، ما را از بازگشت به پایبندی متقابل به توافق هسته‌یی دورتر می‌کند، و نه نزدیکتر».

سایت هیات دیپلماتیک آمریکا در وین - بخشهایی از سخنان لویی بونو در جلسه حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

ما به‌طور مشابه از گزارش ۷سپتامبر مدیرکل در مورد راستی‌آزمایی و نظارت در ایران قدردانی می‌کنیم.
گزارش کامل، واقعی و به موقع مدیرکل در مورد این موضوعات برای ایجاد اطمینان بین‌المللی نسبت به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌یی ایران ضروری است.

ما با حسن‌نیت به‌دنبال این اهداف هستیم و به‌وضوح اعلام کرده‌ایم که اگر ایران به تمام تعهدات خود در برجام عمل کند، ما می‌خواهیم همه تحریم‌های مغایر با برجام را لغو کنیم.
اما همه شرکت‌کنندگان باید واقع‌بین باشند. فرصت بازگشت به متابعت کامل متقابل با برجام برای همیشه ادامه نخواهد داشت.
طبق گزارش مدیرکل، ایران هم‌چنان به توسعه قابل توجه برنامه هسته‌یی خود فراتر از محدودیتهای برجام ادامه می‌دهد.
ادامه تشدید تنشهای هسته‌یی بیش از محدودیتهای موجود در توافق، ما را از بازگشت به پایبندی متقابل به توافق هسته‌یی دورتر می‌کند، و نه نزدیکتر.

این تشدیدها هم‌چنین ما را به نقطه‌ای نزدیک می‌کند که بازگشت متقابل به متابعت نتواند منافع منع تکثیر که برجام در اصل به ارمغان آورد را باز تولید کند.
ما از ایران می‌خواهیم بدون هیچ تأخیری به مذاکرات بازگردد و از تشدید تنشها که تنها ادامه کار ما را سخت‌تر می‌کند خودداری کند. ایران باید با فوریت بیشتری به سمت توافق حرکت کند و از آن دور نشود.
بسیار مهم است که ایران از مفاهیم منعکس شده در بیانیه مشترک ۱۲سپتامبر، از جمله در مورد اقدامات موقت نظارت بر برجام، حمایت کند.
اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نتواند بازیابی و تداوم دانش در مورد تعهدات کلیدی برجام را بازیابی و ازسرگیری کند، از سرگیری متابعت متقابل از برجام بسیار دشوارتر خواهد بود.
برای اطمینان از بازیابی تداوم دانش، ایران باید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دهد تا دوربینهای جایگزین را برای نظارت بر تولید قطعات سانتریفوژ در مجموعه کرج نصب کند

تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایه‌یی است که هر گونه بازگشت متقابل به تعهدات برجام باید بر اساس آن ایجاد شود. ما از تلاشهای قوی و مستمر مدیرکل برای حفظ این بنیاد، استقبال می‌کنیم - اما مسئولیت آن باید برعهده تهران باشد.

همان‌طور که گزارش ۷سپتامبر و گزارشات موقت مدیرکل نشان می‌دهد، پیشرفتهای فزاینده ایران فراتر از محدودیتهای برجام بدون وقفه ادامه دارد.
ایران هم‌چنان به نصب و راه‌اندازی تعداد و انواع سانتریفوژهایی که تحت این توافق مجاز نیست، و تولید مقادیر و سطوح غنی‌سازی اورانیوم بسیار فراتر از محدودیتهای برجام ادامه می‌دهد.
بسیار نگران‌کننده این‌که؛ ایران به کار با فلز اورانیوم-از جمله تولید فلز غنی شده تا ۲۰درصد U-۲۳۵-ادامه می‌دهد و تعداد سانتریفوژهای پیشرفته تولید اورانیوم غنی شده را به ۶۰درصد U-۲۳۵ افزایش داده است، سطحی بسیار فراتر از نیازهای ایران.

ایران هیچ‌گونه نیاز معتبر و مسالمت‌آمیزی برای انجام این فعالیت‌ها ندارد، که ارتباط مستقیمی با توسعه سلاحهای هسته‌یی دارند.
همه این مراحل نگرانیهای قابل توجهی درباره گسترش سلاحهای هسته‌یی ایجاد می‌کند.
اگر ایران واقعاً به بازگشت متقابل به توافق پایبند است، باید از اقدامات تحریک‌آمیز فراتر از محدودیتهای برجام دست بردارد.
در عوض، ما از ایران می‌خواهیم اقدامات راستی‌آزمایی و نظارت مندرج در توافق را اجرا کند، از جمله با اجرای کامل پروتکل الحاقی، که بازگشت سریع‌تر به رعایت متقابل را تسهیل می‌کند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات