728 x 90

نماینده آمریکا در آژانس: رژیم ایران همکاری نکند، شورای حکام در جلسه فوق‌العاده به «بحران» رسیدگی می‌کند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

لوئیس بونو، کاردار آمریکا در سازمانهای بین‌المللی در وین، روز پنجشنبه ۴آذر در جلسه شورای حکام آژانس که روز پنجشنبه چهارم آذر برگزار شد گفت: «بسیار مهم است که شورای حکام، روند اقدامات دقیقه ۹۰ رژیم ایران در برهم زدن اتحاد این شورا و ادامه همکاری نکردن را بشکند».

وی گفت: ما به‌طور مشخص تلاش‌های مستمر مدیرکل برای تعامل با رژیم ایران در مورد ضرورت ارائه اطلاعات و دسترسی ضروری برای حل و فصل سؤالات آژانس در رابطه با چهار مکان اعلام‌نشده در ایران، از جمله سه مکان که آژانس وجود مواد هسته‌یی را شناسایی کرده است، را مورد توجه قرار می‌دهیم. همان‌طور که ما همواره تأکید کرده‌ایم، این سؤالات مربوط به تعهدات قانونی ایران بر اساس موافقتنامه‌های پادمانی الزام‌آور NPT است و نه تعهدات برجام. و همان‌طور که در گزارش مدیرکل مندرج در سند GOV/۲۰۲۱/۵۲ آمده است، این سؤالات حتی پس از بیش از دو سال هم‌چنان حل نشده است.

در ژوئن ۲۰۲۰، شورای حکام قطعنامه‌یی را تصویب کرد که در آن از ایران خواستار همکاری کامل و بدون تأخیر بیشتر برای حل سؤالات آژانس شد. این همکاری باید توضیحات معتبر و قابل راستی‌آزمایی در مورد موارد زیر را در بر بگیرد: منشاء و مکان فعلی مواد یا تجهیزات هسته‌یی که نمونه‌برداری نشان می‌دهد در سه مکان اعلام‌نشده وجود داشته است، هم‌چنین اطلاعاتی در مورد مکان و فعالیت‌های مرتبط با دیسک فلزی اورانیوم طبیعی مرتبط با چهارمین مکان اعلام نشده.

لوئیس بونو گفت: اگر رژیم ایران به عدم همکاری در ارتباط با برنامه هسته‌یی خود به‌ویژه در مورد نصب دوباره دوربینهای نظارتی در کارگاه ساخت قطعات سانتریفوژ در کرج ادامه دهد، «شورای حکام چاره‌ای جز برگزاری جلسه فوق‌العاده برای رسیدگی به این بحران» تا پیش از پایان سال جاری میلادی ندارد.

او هم‌چنین تصریح کرد: «دو ماه پیش اعضای این شورا پیامی واضح به ایران دادند که رفتار نادرست با بازرسان آژانس و تهدید آنها غیرقابل قبول است و فوراً باید متوقف شود».(نمایندگی آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی ۴آذر)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/de06bdc6-8c80-4e94-b73c-b14d32af89af"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات