728 x 90

نصر الحریری: حمله شیمیایی به حلب کار شبه نظامیان رژیم ایران است

نصر الحریری رئیس هیأت مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه
نصر الحریری رئیس هیأت مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه

نصر الحریری، رئیس هیأت مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه، گفت:‌ حمله شیمیایی به حلب کار شبه‌نظامیان رژیم ایران است.

او افزود: رژیمهای ایران و اسد تلاش می‌کنند توافقنامه کاهش تنش سوچی درباره استان ادلب را با شکست روبه‌رو کنند.

الحریری در مصاحبه‌یی با تلویزیون «الحدث» گفت، گلوله‌هایی که شلیک شده از منطقه‌ای بوده که شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران در آن حضور دارند. تجربه ما با شبه‌نظامیان ایرانی این است که هر باری که به توافقی دست یافته‌ایم یا قبل از توافق رژیم ایران سعی کرده که این توافق را تخریب کند.
الحریری افزود:«هدف رژیم اسد از بکارگیری سلاح‌ شیمیایی برهم زدن «توافقنامه سوچی» است که در آن منطقه ادلب و اطراف آن به‌عنوان منطقه کاهش تنش مشخص شده است.

رئیس هیأت مذاکره‌کننده سوری گفت:«رژیم اسد هیچ وقت از توافقنامه سوچی راضی نبوده و برای این توافق هیچ احترام یا التزامی قائل نبوده است.

الحریری در اشاره به فرار به جلو رژیم اسد در این رابطه گفت:« اطلاعیه‌های اخیر مقامات سوریه و روسیه که ادعا کردند، گروه‌های مخالف در حال آماده شدن برای تهاجم با سلاح شیمیایی هستند، بزرگترین دلیلی است که آنها در حال برنامه‌ریزی برای تهاجم شیمیایی به حلب بوده‌اند.

 

گفتنی است وزارت دفاع ترکیه ضمن اعتراض به حملات هوایی به حلب اعلام کرد، هدف رژیم اسد از این هجوم برهم زدن توافق سوچی است.

در همین رابطه خبرگزاری العربیه به‌نقل از دیدبان حقوق‌بشر سوریه گزارش داد: روز یکشنبه ۲۵نوامبر ۲۰۱۸چند جنگنده مناطقی در ادلب که جزء منطقه «کاهش تنش» مورد توافق میان روسیه و ترکیه بود را بمباران کردند. طبق گزارش دیدبان حقوق‌بشر، حملات این جنگنده‌ها بیشتر مواضع گروه‌های مسلح سوری در غرب حلب را هدف قرار داده‌اند. به‌گفته دیدبان حقوق‌بشر سوریه این جنگنده‌ها پس از آن مناطق مخالفان را بمباران کردند...

 

مصطفی سجری، سخنگوی ارتش آزاد سوریه گفت:«رژیم اسد برای برهم زدن توافق سوچی دست به چنین اقداماتی می‌زند».

وی گفت:«رژیم اسد شهر جرجناز را بمباران کرد که در نتیجه آن پنج کودک کشته شدند. هدف رژیم اسد برهم زدن هر توافق در رابطه با صلح است که به پایان دادن به بحران سوریه منجر شود. بنا بر این ما خواستار اقدام جدی از سوی جامعه بین‌المللی و محاکمه اسد برای ارتکاب چنین جنایاتهایی شدیم».

 

ناظران می‌گویند نقض توافقنامه «سوچی» و آغاز حملات هوایی اسد به استانهای ادلب، حلب، حما و لاذقیه طی هفته‌های گذشته افزایش یافته است. دیدبان حقوق‌بشر سوریه همچنین نقض آتش‌بس جدیدی را در ناحیه شمالی حما و ادلب و دیگر مناطق شمالی سوریه را گزارش داده است.

 

نظامیان اسد روز یکشنبه مناطق «اللذامنه» و اطراف آن شمال و جنوب و شرق استان ادلب و نیز روستاهای شمال استان حما را با اسلحه سنگین گلوله‌باران کرد ه‌اند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات