728 x 90

نشست توجیهی شورای امنیت ملل متحد در مورد عراق، محکومیت موشک‌باران اربیل توسط سپاه پاسداران

نشست توجیهی شورای امنیت ملل متحد
نشست توجیهی شورای امنیت ملل متحد

در نشست توجیهی شورای امنیت ملل متحد در مورد یونامی، که روز سه‌شنبه ۲۷اردیبهشت برگزار شد، نماینده یونامی در عراق و نمایندگان انگلستان، فرانسه و آمریکا و هم‌چنین نماینده عراق در سازمان ملل، حمله موشکی سپاه پاسداران رژیم ایران به اربیل با موشکهای بالستیک را محکوم کردند.

جنین هنیس پلاسخارت نماینده ویژه دبیرکل در امور عراق و رئیس یونامی گفت: اکنون، در مورد یک موضوع مرتبط، اجازه دهید در مورد موشکها و موشکهای ورودی نیز اظهارنظر کنم: آزار دهنده، مخرب و خطرناک.

با برعهده گرفتن مسئولیت ۱۲موشک بالستیک کوتاه برد توسط سپاه پاسداران که در ساعات اولیه روز یکشنبه ۱۳مارس شلیک شد، فصل نگران‌کننده دیگری آغاز شد. در حالی که سپاه پاسداران محل هدف قرار گرفته در اربیل را «مرکز استراتژیک برای توطئه‌چینی و اقدامات شیطانی صهیونیستها» توصیف کرد، هیچ مدرکی دال بر چنین ادعایی یافت نشد. سایت مورد نظر به‌عنوان یک منطقه غیرنظامی، یک مجتمع خصوصی شناخته می‌شود.

....عراق به حق این فرضیه را که می‌توان آن به‌عنوان حیاط خلوت منطقه تلقی کرد و به‌طور نوبه‌ای حق حاکمیت و تمامیت ارضی آن را نقض کرد، رد می‌کند.

 

فرگوس اکرسلی هماهنگ‌کننده سیاسی نمایندگی انگلستان در سازمان ملل گفت: در زمینه امنیت، بریتانیا به‌طور مشخص محکومیت حمله موشکی بالستیک (رژیم)ایران به اربیل در ۱۳مارس را تکرار می‌کند. حمایت ما از امنیت و ثبات کشور عراق هم‌چنان مستحکم است... .

ناتالی برود هورست معاون نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل گفت: من به‌طور مشخص به مسائل امنیتی فکر می‌کنم. در این رابطه، ما حمله ایران با موشک‌های بالستیک در ۱۳مارس را به‌شدت محکوم می‌کنیم. این یک حمله غیرقابل قبول به حق حاکمیت و تمامیت ارضی عراق است... .

رادنی هانتر هماهنگ‌کننده سیاسی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل گفت: دولت جدید هم‌چنین باید کسانی را که مرتکب نقضهایی علیه معترضان جنبش تشرین در اکتبر ۲۰۱۹ شدند که صدها کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشتند، مورد حسابرسی قرار دهد. و دولت باید از آزادی بیان بهتر محافظت کند و پیگرد قانونی بازداشت شدگان و زندانیان را بهبود بخشد... .

محمد حسین بحر العلوم، نماینده دائم عراق در سازمان ملل گفت: در رابطه با موشک‌باران (رژیم)ایران در اربیل با ۱۲موشک بالستیک در ۱۳آوریل۲۰۲۲، باید بگویم که این موشک‌باران باعث خسارت زیادی برای اموال غیرنظامیان شد.(سایت سازمان ملل ۲۷اردیبهشت)

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/33b33fc6-6094-4cae-92d3-d5e3f13e7666"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات