728 x 90

مقاومت ایران قتل دکتر سید امامی زیر شکنجه را قویاً محکوم می‌کند

دکتر کاووس سید امامی
دکتر کاووس سید امامی

فراخوان به اقدام فوری برای متوقف کردن رفتار سبعانه با زندانیان سیاسی

مقاومت ایران قتل دکتر کاووس سید امامی در زیر شکنجه توسط دژخیمان رژیم آخوندی را قویاً محکوم و به یک اقدام فوری بین‌المللی برای متوقف کردن رفتار سبعانه رژیم آخوندی با زندانیان و قتل آنان زیر شکنجه فرا‌می‌خواند. در هفته‌های اخیر دست‌کم ۱۲تن از زندانیان قیام زیر شکنجه به‌شهادت رسیده‌اند.

دکتر کاووس سید امامی، ۶۴ساله، دکتر جامعه شناس و استاد دانشگاه در روز ۴بهمن بازداشت شده بود و دژٰخیمان در ۱۹بهمن، به خانواده وی اطلاع دادند که در زندان خودکشی کرده است.

آقای سید امامی‌ نویسنده چندین کتاب و مقاله تحقیقی در مورد محیط‌زیست و مدیر عامل پیشین سازمان حیات وحش میراث پارسیان، به همراه جمعی از فعالان محیط‌زیست بازداشت شد. وی هم‌چون دیگر افراد بازداشتی این پرونده از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانواده‌اش محروم بود.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان جنایتکار تهران، در روز ۲۱بهمن، بدون اشاره به بازداشت و قتل دکتر سید امامی، از دستگیری چند نفر به اتهام جاسوسی در حوزه محیط‌زیست خبر داد.

دروغگویی‌های مسخره و ابلهانه فاشیسم دینی حاکم بر ایران مبنی بر خودکشی زندانیان هیچکس را نمی‌فریبد. در هفته‌های اخیر دست‌کم ۱۲تن از بازداشت‌شدگان قیام زیر شکنجه به‌شهادت رسیدند. اما رژیم علت شهادت را «خودکشی» یا «نرسیدن مواد مخدر» یا «کثرت استفاده از مواد مخدر» اعلام کرده بود. آخوند حسن نوروزی، ﺳخنگوی‌ کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رژیم، در یک اظهارنظر رذیلانه گفته بود: زندانیان «به‌خاطر غصه از کارهایی که کرده‌اند دق کرده و یا در زندان به زشتی کار خود فکر کرده و خودکشی کرده‌اند».

ادعای خودکشی دکتر سید امامی آن‌چنان رسوا است که محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس رژیم گفت: «دستگیری عده‌یی از فعالان تلاشگر زیست محیطی و عدم اطلاع‌رسانی متجاوز از ۲۰روز پیرامون این موضوع شبهه‌برانگیز و مرگ استاد خوشنام جامعه شناسی دکتر سید امامی در زندان، تأسف‌آور است و ابهامات در خصوص اتهامات وارده به دستگیر ‌شدگان را افزایش می‌دهد».

سکوت جامعه جهانی در برابر قتل زندانیان سیاسی زیر شکنجه که بدون تردید از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت است، نظام درنده‌خو ولایت فقیه را در اعمال شکنجه علیه زندانیان جریتر کرده است. مقاومت ایران از دبیرکل، شورای امنیت، شورای حقوق‌بشر، کمیسر عالی حقوق‌بشر و دیگر ارگانهای مدافع حقوق‌بشر و همچنین از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو خواستار آن است که با اتخاذ تدابیر لازم‌الاجرا اجازه ندهند رژیم آخوندی به این جنایتهای هولناک ادامه دهد. روابط با این رژیم قرون‌وسطایی باید به توقف شکنجه و اعدام مشروط گردد و یک هیأت بین‌المللی برای تحقیق پیرامون وضعیت وخامت‌بار زندانها و زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی تشکیل شود.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۳بهمن ۱۳۹۶(۱۲فوریه ۲۰۱۸)