728 x 90

مقامهای آمریکایی: به احتمال بسیار زیاد سپاه پاسداران مسئول حمله به ۴نفتکش است

حمله خرابکارانه به  کشتیها در ساحل امارات
حمله خرابکارانه به کشتیها در ساحل امارات

سی.بی.اس صبح امروز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت به‌ نقل از مقامهای آمریکایی گزارش داد: به احتمال بسیار زیاد سپاه پاسداران مسئول حمله به ۴نفتکش در سواحل امارات بوده است.

بنا‌ به این گزارش مقامهای آمریکایی که خسارت وارد شده به ۴نفتکش را تحقیق می‌کنند، گفتند، به احتمال بسیار زیاد سپاه پاسداران مسئول این حمله است.

سوراخی که در بدنه نفتکش نروژی مشاهده می‌شود و اعتقاد بر این است نیروهای غواص رژیم ایران مواد انفجاری را بر بدنه کشتی چسبانده‌اند.

 

یک مقام رسمی آمریکا اعلام کرد، ایالات متحده رژیم ایران را مقصر حملات به کشتیها می‌داند.

آسو شیتدپرس ۲۴اردیبهشت ضمن گزارش این خبر، نوشت: مقام ایالات متحده می‌گوید ارزیابی اولیه نشان‌دهنده دخالت رژیم ایران در انفجارها کشتی‌ها در خاورمیانه است.

این مقام گفت: طبق ارزیابی اولیه انجام شده توسط تیم نظامی آمریکا، رژیم ایران و مزدورانش مواد منفجره را در چهار کشتی لنگر گرفته در ساحل امارات کار گذاشتند. آنها از مواد منفجره برای ایجاد سوراخهای بزرگی در این چهار کشتی کرده‌اند.

این مقام می‌گوید در هر کدام از کشتی‌ها شکافهایی در نزدیکی سطح آب یا زیر سطح آب ایجاد شده است. این تیم نظامی ایالات متحده ارزیابی می‌کند که سوراخها به‌وسیله مواد انفجاری ایجاد شده‌اند.

امارات متحده خواهان کمک ایالات متحده در تحقیقات این خرابکاری شده و مقامات این کشور این رخداد را یک خرابکاری توصیف کرده‌اند.

ایالات متحده به کشتی‌ها هشدار داده است که رژیم ایران یا نیروهای مزدورش ممکن است جریان کشتیرانی را در این منطقه هدف قرار دهند و از همین روست که آمریکا اقدام به وارد کردن ناوها و هواپیماهای جنگی در این منطقه کرده است.

 

رئیس‌جمهور آمریکا درباره حمله به نفتکشها در ورودی خلیج‌فارس گفت: من داستانهایی در مورد رژیم ایران می‌شنوم. اگر آنها کاری کنند، اشتباه بسیار بدی خواهد بود و متحمل مشکلات بزرگی خواهند شد. اگر چیزی اتفاق بیافتد آنها از این بابت خوشحال نخواهند بود.

رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر مجارستان به سؤالات خبرنگاران پاسخ می‌داد.

یک خبرنگار از ترامپ پرسید آیا شما در مورد حمله‌یی که به نفتکشها شد، نگرانید؟

ترامپ پاسخ داد: باید ببینیم چه می‌شود، این برای رژیم ایران مشکل بسیار بدی خواهد بود. می‌توانم به شما بگویم که اگر چیزی اتفاق بیافتد، آنها از این بابت خوشحال نخواهند بود آنها خوشحال نخواهند شد و آنها می‌دانند که منظور من چیست.

 

 

روز گذشته ۲۴اردیبهشت دو ایستگاه پمپاژ نفت وابسته به شرکت آرامکو در منطقه الریاض در عربستان سعودی هدف حمله پهپادهای حامل مواد انفجاری قرار گرفت.

شبه‌نظامیان حوثی وابسته به رژیم آخوندی مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند و خبرگزاریهای سپاه پاسداران و نیروی تروریستی قدس و دیگر رسانه‌های حکومت آخوندی به انتشار خبر آن پرداختند

خبرگزاری سپاه پاسداران نوشت: یک منبع نظامی یمنی اعلام کرد، با هفت پهپاد تأسیسات حیاتی عربستان سعودی هدف گرفته شده است.

 

رویترز ۲۴اردیبهشت گزارش داد: عربستان می‌گوید پهپادهای مملو از مواد منفجره روز سه‌شنبه به ایستگاه پمپاژ نفت در منطقه ریاض حمله کردند، عربستان این حمله را یک اقدام تروریستی خواند آنهم دو روز بعد از آن که نفتکشها در ساحل امارات متحده عربی مورد خرابکاری قرار گرفتند.

خالد الفالح، وزیر نفت عربستان گفت، دو حمله اخیر در امارات و عربستان تولیدات نفت جهان را تهدید کرده و ضرورت مقابله با «گروه‌های تروریستی پشت چنین اعمال ویرانگری» از جمله شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران در یمن را اثبات می‌کند.

رویترز همچنین به‌ نقل از یک شبکه تلویزیونی متعلق به شبه‌نظامیان حوثی‌ وابسته به رژیم ایران در یمن گزارش کرد: حوثیها حملاتی را با هواپیمای بدون سرنشین به تأسیسات نفتی عربستان انجام داده‌اند ولی آنها اشاره‌یی به اهداف و زمان دقیق این حمله نکرده‌اند.