728 x 90

مقامات ارشد سه کشور اروپایی در مذاکرات وین: موفقیت به هیچ‌وجه تضمین شده نیست

گرند هتل وین
گرند هتل وین

خبرگزاری رویترز روز ۱۱اردیبهشت (اول ماه مه) درباره مذاکرات اتمی در وین در گزارشی نوشت: دیپلماتهای ارشد موسوم به E۳ - فرانسه، انگلیس و آلمان - در بیانیه‌یی گفتند "ما کاری زیاد و وقت کمی داریم. در این زمینه، ما امیدوار بودیم که در این هفته پیشرفت بیشتری داشته باشیم".

مقامات گفته‌اند که آنها امیدوارند که تا تاریخ ۲۱مه (پایان اردیبهشت)، زمانی که قرارداد بین تهران و سازمان انرژی اتمی در مورد نظارت بر ادامه فعالیت‌های هسته‌یی رژیم ایران منقضی شود، به توافق برسند.

آنها افزودند: "ما هنوز در مورد مهمترین نکات به تفاهم نرسیده‌ایم. موفقیت به هیچ‌وجه تضمین شده نیست، اما غیرممکن نیست."

رویترز افزود: رسانه‌های دولتی رژیم ایران گزارش دادند، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌یی رژیم ایران روز شنبه گفت تهران انتظار دارد تحریم‌های ایالات متحده علیه نفت، بانکها و سایر بخشها و اکثر افراد و مؤسسات بر اساس توافقاتی که تاکنون در مذاکرات در وین حاصل شده است، لغو شوند.

در همین حال روسیه و قدرتهای اروپای غربی گزارشهای متضادی از وظیفه پیش رو در مذاکرات برای برگرداندن کامل رژیم ایران و ایالات متحده به توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ ارائه دادند، زیرا مذاکرات به مدت ۶روز به تعویق افتاد.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه رژیم به‌نقل رسانه‌های حکومتی گفت: از "تحریم‌ها... در بخش انرژی ایران، که شامل نفت و گاز است، یا تحریم‌هایی در صنعت خودرو، مالی، بانکی و تحریم‌های بندری، همه باید بر اساس توافقات انجام شده لغو شود."

عراقچی نگفت که تحت چه سازوکاری تحریم‌ها برداشته می‌شود یا به چگونگی پاسخگویی تهران به خواسته‌های واشنگتن و بازگشت به تعهدات خود در توافق اشاره کرد.

عراقچی گفت: "ما تا نزدیک شدن مواضع دو طرف و برآورده شدن خواسته‌هایمان مذاکره خواهیم کرد."اگر آنها برآورده شوند، توافقی صورت خواهد گرفت، در غیراین صورت طبیعتاً توافقی وجود نخواهد داشت. "

رویترز درباره موضع آمریکا در مقابل مذاکرات امروز وین گفت: وزارت‌خارجه ایالات متحده هیچ اظهارنظری در مورد اظهارات عراقچی نکرد...

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان ناظر هسته‌یی سازمان ملل متحد، پس از جلسه طرفین باقیمانده که دور سوم مذاکرات را خاتمه داد، به خبرنگاران گفت: "ما نباید انتظار موفقیت در روزهای آینده را داشته باشیم."

وی گفت: "ما به‌سادگی به ادامه کارهای روزمره و دیپلماتیک نیاز داریم و همه دلایل این را داریم که انتظار داشته باشیم نتیجه (نتیجه نهایی) موفقیت‌آمیز باشد و به‌زودی و طی چند هفته به دست خواهد آمد." اولیانوف، که یکی از خوش‌بین‌ترین افراد در مذاکرات است.

توقف مذاکرات به‌طور گسترده‌یی انتظار می‌رفت زیرا دیپلماتها گفتند مقامات چندین کشور نیز در جلسه وزیران خارجه گروه هفت در لندن شرکت دارند که از روز دوشنبه آغاز می‌شود و چهارشنبه به پایان می‌رسد.

عراقچی در اظهارات خود گفت که "افراد و مؤسساتی هستند که به‌طور خاص مورد تحریم قرار گرفته‌اند و لیست آنها (ایالات متحده) طولانی است. گفتگوها درباره این لیست هنوز ادامه دارد".