728 x 90

مقابله با فعالیت‌های مالی غیرقانونی حزب‌الله لبنان

وزارت خزانه داری آمریکا
وزارت خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد این هفته اولین جلسه شراکت بین‌المللی مقابله با حزب‌الله را تشکیل داده است. در این جلسه، آمریکا سوء‌استفاده حزب‌الله از نظام مالی بین‌المللی را محکوم کرد.

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت: "حزب‌الله شبکه‌یی از کانالهای مالی و پشتیبانان از سراسر جهان را بکار می‌گیرد تا برنامه خشونت‌بار خود را تأمین مالی کند".

 

خاطر نشان می‌شود آسوشیتدپرس روز ۱۲مهر ۹۸ در خبری نوشت: تحریم‌های شدید آمریکا، حزب‌الله لبنان وابسته به رژیم ایران را تحت فشار قرار می‌دهد.

درگیری بین رژیم ایران و ایالات متحده که تنشهایی را در بسیاری از نقاط خاورمیانه ایجاد کرده است، اکنون در لبنان نیز نمایان می‌شود، دولت ترامپ تحریمها را علیه گروه شبه‌نظامی لبنانی (حزب‌الله) و نهادهای مرتبط با آن در سطوح بی‌سابقه‌یی تشدید کرده است، برای اولین بار نمایندگان مجلس و همچنین یک بانک محلی را که واشنگتن ادعا می‌کند با این گروه ارتباط دارد را هدف قرار داده است. دو مقام آمریکایی در ماه سپتامبر از بیروت بازدید کردند و هشدار دادند که تحریمها برای محرومیت حزب‌الله از منابع درآمد خود افزایش می‌یابد.

 

معاون وزیر خزانه‌داری برای تأمین مالی تروریسم مارشال بیلینگزلی که هفته پیش به لبنان سفر کرده بود گفت: هدف اصلی خزانه‌داری آمریکا "محروم کردن حزب‌الله از تمام حمایتهای مالی‌اش است، از ایران یا از هر جای دیگر."

همچنین روز  ۱۰شهریور۹۸ وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد به تلاشهای خود برای خشکاندن همه منابع مالی حزب‌الله لبنان ادامه می‌دهد.

در بیانیه‌ این وزارتخانه آمده است: «به پیگرد همه افراد و نهادهای مشارکت‌کننده در تأمین مالی حزب‌الله و حامیانش ادامه می‌دهیم، اما همزمان با بانک مرکزی لبنان و دیگر نهادهای این کشور که در راستای سلامت نظام بانکی و ثبات این کشور کار می‌کنند، از نزدیک همکاری می‌کنیم.»

 

این موضع پس از آن اعلام شد که وزارت امور خزانه‌داری آمریکا «جمال تراست بانک» را به اتهام همکاری مالی با حزب‌الله و انتقال پول برای حماس تحریم کرد. وزارت خزانه‌داری گفت بانک «جمال تراست» را به این دلیل تحریم کرده که مؤسسه مالی اصلی حزب‌الله به‌شمار می‌رود.

سیگال مندلکر، معاون وزیر امور خزانه‌داری آمریکا که مسئول مبارزه با تأمین مالی تروریسم است، اعلام کرد: «بانک جمال تراست و شعبه‌های آن از این رو تحریم شدند که بی‌شرمانه به حزب‌الله امکان فعالیت مالی از جمله پرداخت به افراد این حزب و خانواده‌هایشان را فراهم می‌کند.»