728 x 90

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز: اگر فعالیت‌های اقتصادی را کامل آزاد کنیم، یک میلیون نفر به‌خاطر کرونا می‌میرند

کرونا در ایران
کرونا در ایران

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز روز شنبه ۱۶فروردین در جمع خبرنگاران حکومتی در رابطه با آزادی کسب و کار در ایران هشدار داد: «کسب و کار آزاد شود یک میلیون ایرانی به‌خاطر کرونا می‌میرند».

دکتر سیدحسن اینانلو گفت: طی روزهای آینده اگر بخواهیم فعالیت‌های اقتصادی را کامل آزاد کنیم ممکن است در مدیریت کرونا با یک سناریوی فاجعه‌بار مواجه شویم.

 

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا-۱۶فروردین، اینانلو گفت: طی مدت اخیر همه ما متوجه شده‌ایم که کرونا بیماری نیست که با دو هفته قرنطینه ریشه‌کن شود، گفت: می‌توان در خصوص ادامه فعالیت‌های اقتصادی و روند کرونا سه سناریو را در نظر گرفت.

سناریو اول: قرنطینه را حداقل دو تا سه ماه ادامه دهیم چون تنها الگویی که برای ما وجود دارد چین است و چین بعد از این مدت قرنطینه کامل توانست این بیماری را کنترل کند، بنابراین ما طبق این الگو باید تا پایان بهار قرنطینه را با شدت و حدت بیشتر ادامه دهیم تا به نتیجه برسیم.

سناریو دوم: ما بگوییم در صورت ادامه قرنطینه، کشور به مرز ورشکستگی می‌رسد و ما تاب و تحمل این فشار اقتصادی را نداریم و کشور را مثل بهمن‌ماه کاملاً آزاد گذاشته و مردم زندگی عادی خود را دنبال کنند که در این صورت بیماری شعله‌ور و بیمارستانها پر از بیمار و کنترل آن از دست ما خارج می‌شود و نمی‌توانیم آن را مدیریت کنیم.

سناریوی سوم: باز کردن تدریجی بازار کسب و کار و همزمان پیدا کردن هر چه زودتر مبتلایان و آغاز فرآیند درمان آنان برای جلوگیری از بحرانی شدن شرایط است.

 

اینانلو گفت: در مورد کنترل بیماری هم سه سناریو وجود دارد.

سناریو اول: بیماری را کامل با قرنطینه سفت و سخت کنترل کنیم.

سناریو دوم: طرح ابتلای دو سوم جمعیت به کرونا و واکسیناسیون جمعی است. در ابتلای دو سوم از جمیعت فرض بر این است که ۱۰تا ۲۰درصد مبتلایان بستری می‌شوند و از بین بستری شدگان ۱۰درصد فوت می‌کنند، با این فرض حدود ۶۰میلیون نفر در کشور به کرونا مبتلا و از این ۶۰میلیون نفر ۱۰میلیون نفر بستری خواهند شد و از بین این ۱۰میلیون نفر یک میلیون نفر فوت می‌کنند که این یک فاجعه بزرگ برای کشور خواهد بود.

سناریو سوم: این واکسیناسیون جمعی به جای بازه زمانی دو ماهه در یک بازه زمانی دو ساله رخ دهد تا ضمن مدیریت اوضاع واکسن بیماری کشف شود.

اینانلو در پایان گفت: اگر بخواهیم فعالیت‌های اقتصادی را کامل آزاد کنیم ممکن است با سناریوی فاجعه‌بار مواجه شویم.

 

سعید نمکی، وزیر بهداشت رژیم، روز ۱۴فروردین در نامه‌یی به آخوند روحانی نسبت به اقدام ناگهانی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ابلاغ دستورالعمل بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب و کار هشدار داد و نوشت: «قویا اعلام می‌کنیم که هر گونه تصمیم آتش به اختیار توسط هر دستگاه دولتی، غیردولتی، فرهنگی، مذهبی و غیره که مورد تأیید نباشد شعله‌هایش به‌سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت.»

 

نمکی به روحانی هشدار داد که «کوچکترین حرکت نسنجیده و غیرمنطبق با نظر کارشناسی آسیبهای غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت که حداقل در نظام سلامت امکان ایستادن در مقابل هجمه‌هایش میسر نیست.»

 

آخوند روحانی در پاسخ به نامه نمکی دستور داد باید همه فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰فروردین آغاز شود.

دستور آخوند روحانی برای آغاز فعالیت‌های اقتصادی در حالی صادر شد که علاوه بر هشدار پزشکان و انجمنهای پزشکی، سعید نمکی وزیر بهداشت و علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونای رژیم در تهران به صراحت درباره عواقب چنین تصمیمی هشدار داده و با آن مخالفت کرده‌اند.

 

در پاسخ به نامه وزیر بهداشت رژیم، محمود واعظی رئیس دفتر آخوند روحانی خطاب به سعید نمکی نوشته است: «نامه مورخ چهاردهم فروردین ۱۳۹۹ جنابعالی با موضوع نکاتی درباره تدوین دستورالعمل‌های مرتبط با فاصله‌گذاری هوشمند درباره اصناف، به استحضار ریاست‌جمهوری رسید، پی نوشت فرمودند: مراکز تولیدی همگی باید با پروتکل فعال باشند. کسب و کارها باید بعد از ۲۰فروردین با پروتکل فعال شوند. همه پروتکلها تا پنجشنبه مشخص و ابلاغ شود چون همه فعالیت‌های اقتصادی بعد از ۲۰فروردین ۱۳۹۹ باید آغاز شود.»

 

همزمان با دستور آخوند روحانی برای آغاز همه فعالیت‌های اقتصادی و بازگشایی کسب و کارها از ۲۰فروردین‌ماه، شماری از اعضای مجلس ارتجاع اعلام کردند که روز سه‌شنبه نوزدهم فروردین «طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه کشور» را در مجلس مطرح می‌کنند.