728 x 90

مشاور امنیت ملی آمریکا: مذاکرات در مورد توافق اتمی «در نقطه نامعلومی است»

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۰اردیبهشت نوشت: جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا روز جمعه گفت: «مذاکرات غیرمستقیم برای بازگشت به تبعیت توسط آمریکا و ایران به توافق اتمی رژیم ایران در «نقطه نامعلومیست».

سالیوان در جلسه مجازی بنیاد امنیتی اسپن گفت: «من نمی‌خواهم اکنون ماده مذاکرات را در این نقطه مشخص کنم زیرا در نقطه نامعلومی است».

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود: «ما علاقمندی تمامی طرفها از جمله رژیم ایران را برای مذاکرات جدی در مورد رفع تحریم ها... و مسیر بازگشت به برجام را دیده‌ایم... اما هنوز معلوم نیست که آیا توافقی در وین منجر خواهد شد یا نه».

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۹اردیبهشت در کنفرانس مطبوعاتی خود درباره گفتگوهای برجام در وین در پاسخ به خبرنگاران در مورد توافق در دسترس گفت: منصفانه است که بگوییم ما در لبه یک راهگشایی قرار نداریم و راهی طولانی در پیش رو داریم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: در مورد آنچه در وین می‌گذرد ما در دور سوم مذاکرات چند جانبه هستیم و راهی برای این است که ما توانسته‌ایم به‌طور غیرمستقیم با هیات رژیم ایران مجدداً وارد تعاملی سازنده و کاری شویم اما هنوز راهی طولانی باقیست...

ند پرایس گفت: منصفانه است که بگوییم میزانی پیشرفت حاصل شده است و ما فهم بهتری داریم که چه کاری ممکن است بکنیم تا رژیم ایران به متابعت از برجام برگردد و ارزیابی ما این است که رژیم ایران نیز درک بهتری یافته‌اند که چه کاری لازم است انجام دهند تا متابعت خودشان را از برجام نشان دهند، اما این فرضی است و به‌صورت یک اگر است و چالشهای بزرگ باقی می‌مانند. بنابراین منصفانه است که بگوییم ما در لبه یک راهگشایی قرار نداریم و راهی طولانی در پیش رو داریم.

ژنرال کنت مکنزی فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا –سنتکام در مصاحبه با الحره گفت: بازوهای رژیم ایران در عراق یک تهدید مستقیم برای حاکمیت عراق قلمداد می‌شوند و در حالی‌که ما را تهدید می‌کنند، تهدیدی نیز برای عراق به‌شمار می‌روند.

وی افزود: آینده نیروهای آمریکایی در عراق بواسطه مذکره با دولت عراق مشخص خواهد شد و ما بر این باورم که ما عراق را به‌زودی ترک نخواهیم کرد (سایت الحره ۹اردیبهشت).