728 x 90

مسکو خواهان خروج شبه‌‌نظامیان خارجی از جنوب سوریه شد

مزدوران عراقی رژٰیم ایران موسوم به نجبا
مزدوران عراقی رژٰیم ایران موسوم به نجبا

خبرگزاری تاس اعلام کرد سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه ۹خرداد ۹۷ گفت باید کلیه گروه‌های غیرسوری از مرزهای جنوبی سوریه با اسراییل در اسرع وقت خارج شوند.

در روزهای اخیر بسیاری از شبه‌‌نظامیان خارجی از مواضعشان در جنوب سوریه خارج شده‌اند. در صدر این شبه‌‌نظامیان حزب‌الله لبنان وابسته به رژیم ایران قرار دارد.

فعالان سوری در سایتهای اجتماعی نیز نوشته‌اند که شبه‌‌نظامیان خارجی وابسته به رژیم ایران از مناطق کاهش تنش در جنوب سوریه که در نیمه سال گذشته مورد توافق آمریکا، اردن و روسیه قرار گرفت از بعضی مواضعشان در استان درعا خارج شده‌اند.

روزنامه الشرق‌الأوسط چاپ لندن نیز به‌نقل از منابع اپوزیسیون سوریه نوشت از نزدیک به یک هفته پیش عقب‌نشینیهای شبه‌‌نظامیان وابسته به رژیم ایران از مناطق استان درعا در شهرک‌های عتمان، خربت غزاله و شروع شده است.

 

سپاه قدس و"حزب‌الله" لبنان و فاطمیون

شبه‌‌نظامیان وابسته به رژیم ایران در جنوب سوریه به دو بخش تقسیم می‌شوند. گروهی که موظف به حفاظت از دمشق هستند در مناطق زینبیه مستقر هستند ولی گروه دوم که در همکاری با عناصر سپاه پاسداران و سپاه قدس حضور دارند از مرزهای مشترک سوریه و عراق تا مرکز سوریه و منطقه بادیه تا مرزهای سوریه و لبنان و در جنوب تا مرزهای اردن که در کنار مناطق کاهش تنش است گسترده شده‌اند.

عناصر سپاه پاسداران که در منطقه بادیه سوریه مستقر شده‌اند ثقل نظامی متحرکی هستند که رژیم ایران می‌تواند با سرعت آنها را در مناطق شرق و مرز عراق تا مرکز سوریه و مرزهای لبنان جابه‌جا کند یا آنها را به جنوب سوریه در بادیه شام جابه‌جا کند.

مهمترین گروه‌های وابسته به رژیم ایران که در جنوب سوریه حضور دارند عناصر سپاه قدس، شبه‌‌نظامیان حزب‌الله لبنان و تیپ فاطمیون هستند.

 

مزدوران حزب‌الله لبنان

مزدوران حزب‌الله لبنان

در جنگهای جنوب سوریه از شبه‌‌نظامیان مختلف وابسته به رژیم ایران استفاده می‌شود و پس از پایان جنگ به محلهای قبلی‌شان بازگردانده می‌شوند. برای مثال گروه زینبیون یا شبه‌‌نظامیان لشگر المهدی که در حومه استان سویدا مستقر شدند به استانهای قنیطره و درعا منتقل شدند و در این استانها جنگیدند.

 

شبه‌‌نظامیان مختلط به فرماندهی سپاه قدس

کشته شدن پاسداران و مزدوران نیروی تروریستی قدس در سوریه

کشته شدن پاسداران و مزدوران نیروی تروریستی قدس در سوریه

یکی از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به رژیم ایران به‌نام تیپ امام حسین که در زینبیه در جنوب دمشق حضور دارد در هماهنگی با لشگر چهارم ارتش اسد به فرماندهی ماهر الاسد برادر بشار اسد در عملیات شرکت می‌کند. این شبه‌‌نظامیان در منطقه بیت جن در کنار حزب‌الله لبنان جنگیدند. تیپ امام حسن مجتبی نیز بخشی از گروه شبه‌نظامی بود که در شبعا در مرز سوریه جنگید.

شبه‌‌نظامیان عراقی موسوم به نجبا که از نظر اعتقادی به خامنه‌ای ولی‌فقیه رژیم ایران مرتبط اند و توسط سپاه پاسداران ایران پشتیبانی مالی و آموزشی می‌شوند در بخشهایی از منطقه قیطه و جدیه حضور دارند. علاوه بر این گروه در شمال استان درعا شبه‌‌نظامیان کتائب الهادی حضور دارند.

گروه‌های دیگری مانند تیپ الابدال و کتائب امام علی که در تهاجم به دیرالزور شرکت داشتند به عناصر سپاه قدس و حزب‌الله لبنان پیوسته‌اند که اخیراً به میزان کمی از استان درعا عقب‌نشینی کرده‌اند.

 

تیپ فاطمیون

مزدوران افغانی تحت‌امر نیروی تروریستی قدس در سوریه

مزدوران افغانی تحت‌امر نیروی تروریستی قدس در سوریه

ناظران می‌گویند که در سوریه شبه‌‌نظامیان چندملیتی نیز وجود دارند که تحت‌امر نیروی تروریستی قدس هستند، از رژیم ایران پول دریافت می‌کنند و توسط آنها آموزش می‌بینند و فرماندهی می‌شوند ولی در میان آنها شبه‌‌نظامیان سوری و لبنانی و عراقی نیز سازمان داده شده‌اند و به‌عنوان گروهانهای مقاومت اسلامی شناخته می‌شوند. ارتش توحید و تیپ الجبل که در مناطق مختلف جنوب سوریه جنگیده است از جمله این گروهها بحساب می‌آید.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/edbe9d44-6064-4932-b6b2-dea80c36c5ff"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات