728 x 90

‌مراسم هفتم شهیدان قیام مردم کازرون

تظاهرات مردم کازرون - آرشیو
تظاهرات مردم کازرون - آرشیو

روز جمعه چهارم خرداد۹۷مراسم هفتم شهیدان قیام کازرون در یکی از مساجد شهر برگزار شد. عده زیادی از مردم در این مراسم شرکت کردند و یاد شهیدان قهرمان قیام اخیر را گرامی داشتند. نیروهای امنیتی و اطلاعاتی که محل را کاملاً به محاصره درآورده بودند به تهدید جمعیت می‌پرداختند و تلاش می‌کردند مانع شعار دادن آنها شوند. رژیم از ترس خشم مردم در تمامی شهر فضای نظامی و امنیتی برقرار کرده بود.

اسامی چهار تن از شهیدان قیام کازرون عبارتند از مهدی (هادی) جهان‌تاب، امید یوسفیان، ‌علی محمدیان آزاد و رضا (بهنام) اژدری.

 

مراسم تشییع پیکر شهدای کازرون

روز سه‌شنبه اول خردادماه ۹۷مردم قهرمان کازرون پیکر پاک ۴تن از جوانان قهرمان خود را که در جریان قیام روزهای اخیر و به‌دست پاسداران جنایتکار خامنه‌ای به‌شهادت رسیده بودند، با شکوه تمام تشییع کردند.

رژیم جنایتکار خامنه‌ای پیشاپیش تلاش کرده بود با پراکنده کردن مکان دفن شهدا در نقاط مختلف کازرون، از تراکم جمعیت خشمگین تظاهر کننده جلوگیری کند.

پیکر ۲تن از شهدا را با مراسمی جداگانه در مزار معروف به «سید محمد» دفن کردند.

یکی دیگر از شهدا را هم در مزار بهشت زهرا به خاک سپردند.

ساعت تشییع و دفن شهدا را نیز رژیم عمداًً با اختلاف گذاشته بود که مردم در یک زمانبندی مشخص امکان تجمع پیدا نکنند.

از دیگر آماده‌سازیهای رژیم، قطع اینترنت و پارازیت انداختن روی شبکه‌های ماهواره‌یی بود تا به این وسیله از انتشار گسترده خبرهای مربوط به کازرون و مراسم بزرگداشت شهدای آن جلوگیری کند.

یکی دیگر از کارهای رژیم برای جلوگیری از فوران خشم مردم، جمع‌آوری نیروهای سرکوبگرش از جلوی دید مردم و به میدان فرستادن لباس‌شخصی‌ها و اطلاعاتی‌های جنایت‌پیشه خود بود.

آخوندها حداکثر تلاش خود را به‌عمل آوردند تا از تحویل پیکر پاک شهدا به خانواده آنان خودداری کنند اما پافشاری خانواده‌ها و مردم باعث شد این نقشه رژیم نقش‌برآب شده و نهایتاً ناگزیر از تحویل دادن پیکر برخی شهدا به خانواده‌هایشان شدند.

 

شهدای کازرون

روز سه‌شنبه ۱ خرداد پیکر شهید مهدی جهان‌تاب تشییع شد. پیکر این شهید قهرمان بر اثر شکنجه پاسداران خون‌آشام غیرقابل شناسایی شده بود و تا یک روز قبل به‌عنوان «مجهول‌الهویه»،‌ حتی خانواده وی نیز قادر به شناختن پیکر و تشخیص هویت او نمی‌شدند تا این‌که سرانجام احراز هویت شد.

شهید اژدری را در خفا در همان روستایشان تشییع و دفن کرده‌اند!

مردم و شاهدان محل می‌گویند شهید قهرمان علی محمدی را همان شب درگیریها، پاسداران تا خیابان فلسطین دنبال کرده و آنجا وی را به‌قتل می‌رسانند.

مردم هنگامی که پیکر پاک شهید قهرمان مهدی جهان‌تاب را تحویل گرفتند که تمام بدنش کبود شده بود. بدن وی پر از ساچمه بود و روشن بود هنگامی که وی مجروح شده زیر کتک و شکنجه پاسداران و اطلاعاتی‌های وحشی، تمام بدنش درهم شکسته و بعد هم به‌علت همین جراحات و عدم‌رسیدگی درمانی شهید شده.

پس از اتمام مراسم تشییع این شهید، مردم به میدان شهدا رفته و شعارهای زیر را سر دادند:

  • دادستان بی‌غیرت، اعدام باید گردد
  • رضازاده بی‌غیرت، اعدام باید گردد
  • قسم به خون شهدا، فردا میدون شهدا
  • ما لشکر دیوانیم، ما لشکر دیوانیم
  • کازرون می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد
  • هیهات من الذله
  • تا حقمون نگیریم، آروم نمی‌نشینیم
  • زندانی بیگناه، آزاد باید گردد

 

مقاله مرتبط با قیام کازرون

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات