728 x 90

محکوم کردن تأیید حکم اعدام ۳بازداشت‌ شده قیام آبان از سوی آمریکا

مورگان اورتگاس
مورگان اورتگاس

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۵تیر تأیید حکم اعدام ۳تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی آبان سال۱۳۹۸ در ایران توسط دیوان عالی رژیم را محکوم کرد.
وزارت‌خارجه در توئیتی نوشت: آمریکا تصمیم ایران به محکوم کردن امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی به مرگ را به‌شدت محکوم می‌کند.
مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا به شکنجه شدن معترضان اشاره کرد و گفت: گزارش‌شده است که این معترضان مورد ضرب ‌و شتم قرار گرفته، از داشتن وکیل محروم بوده، و تحت فشار وادار به اعترافات اجباری شده‌اند.

گفتنی است که اعتراضات گسترده مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه۹۸ و پس از انتشار ناگهانی خبر گران شدن بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز شد و سپس به تمام مناطق کشور گسترش یافت.
به‌دنبال پنهان‌کاری رژیم در مورد آمار کشتار گسترده معترضان، خبرگزاری رویترز در گزارشی آمار کشته‌شدگان در اعتراضات ایران را ۱۵۰۰نفر اعلام کرد و به‌نقل از سه منبع نزدیک به خامنه‌ای نوشت که خامنه‌ای به مقامات دولتی و امنیتی دستور داده بود برای متوقف کردن اعتراضات «هر کاری لازم است» انجام دهند.
سالیان است که رژیم ایران ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و نیروهای نیابتی خود در منطقه و برهم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند.