728 x 90

محموله‌های قاچاق یک میلیارد دلاری مواد مخدر حزب‌الله در ایتالیا کشف و ضبط شد

محموله‌های قاچاق یک میلیارد دلاری مواد مخدر حزب‌الله در ایتالیا
محموله‌های قاچاق یک میلیارد دلاری مواد مخدر حزب‌الله در ایتالیا

مقامات ایتالیایی پس از انجام تحقیقات از کشف و ضبط محموله ۱۵ تنی مواد مخدر فِـنِـتیـلیـن یا کاپتاگُن به ارزش یک میلیارد دلار متعلق به حزب‌الله لبنان در این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری ایتالیایی «نوا» جمعه ۵دی دادستانی شهر ناپل که درباره این پرونده تحقیق کرده، اعلام کرد که پس از بررسی‌های انجام شده مشخص شد این محموله مواد مخدر به حزب‌الله لبنان تعلق دارد و در ۳ کانتینر جاسازی و قاچاق شده بود.

دادستانی شهر ناپل افزود که محموله ۱۵ تنی مواد مخدر ضبط شده در ۳ کانتینر مشکوک حاوی اوراق آماده کاربرد در زمینه صنعتی و تعدادی از چرخ‌های آهنی، جاسازی شده بود».

بنا به این گزارش مبدأ این محموله مواد مخدر قاچاق شده سوریه است و پیش از این مقامات ایتالیایی بر این باور بودند که توسط گروه داعش به این کشور قاچاق شده است اما روند تحقیق و جستجو نشان داد که رژیم سوریه و حزب‌الله لبنان در پس این عملیات بزرگ قاچاق مواد مخدر قرار دارند.

شایان ذکر است که در گذشته گزارشهایی مبنی بر این‌که قاچاق مواد مخدر یکی از راههای اصلی کسب درآمد این گروه شبه‌نظامی لبنانی مورد حمایت ایران که یکی از بازوهای اصلی تهران در منطقه است، منتشر شده بود.

هم‌چنین طی ۲سال اخیر و در پی تشدید تحریم‌ها علیه رژیم آخوندی و کاهش حمایت‌های مالی رژیم ایران از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن در منطقه، حزب‌الله لبنان هم‌چنان برای تأمین مالی عملیات‌های خود در سوریه و غیر از آن دست به قاچاق گسترده مواد مخدر می‌زند (العربیه ۶دی۹۹).