728 x 90

محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام۶۷ در سوئد؛ ششمین جلسه دادگاه بعد از بازگشت از دورس به استکهلم - ۱۱آذر ۱۴۰۰

محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام۶۷ در سوئد
محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام۶۷ در سوئد

محاکمه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام ۶۷ در سوئد

ششمین جلسه دادگاه بعد از بازگشت از دورس به استکهلم

پنج‌شنبه - ۱۱ آذر۱۴۰۰

 

 

محاکمه دژخیم حمید نوری: قتل‌عام ۶۷

صحنه رویارویی مجاهدین و مقاومت ایران

با رژیم جنایت و قتل عام

 

 

وکیل کنت لوییس: ولی ما همه می دونیم و آشنا شدیم و فهمیدیم که در ایران سال۶۷ و ۶۸ بطور رسمی اعلام شده بود که همکاری و مشاورت با گروه مجاهدین کسانی که بکنند جزو لقب محارب بهشون داده میشه.

دژخیم حمید نوری: نخیر از سال ۶۰ که این گروه M اعلام جنگ مسلحانه کرد سی ام خرداد ماه سال ۱۳۶۰ از اون تاریخ ببعد این گروه Mو گروههای دیگه ای که اسلحه گرفتند بعنوان محارب شناخته شدن.

وکیل کنت لوییس: من راضی ام از این جواب که نشان میده که تازه از سال ۶۰ هر کس که با مجاهدین همکاری می کرد محارب حساب می شد.

دژخیم حمید نوری: نخیر هر کس که اسلحه به‌دست می‌گرفت و با نظام جمهوری اسلامی می‌جنگید اونو می‌گفتند محارب نه هر کس که همکاری کنه هر کس که اسلحه داشت.

 

مخمصه دژخیم حمید نوری و فوران دروغ و دجالیت

در برابر سوالات مربوط به قتل‌عام مجاهدین

 

وکیل کنت لوییس: هم امروز گفتی و هم قبلا چند بار گفتی گروه مجاهدین در تاریخ سی خرداد اعلام جنگ کرده آیا تا قبل از سی خرداد ۶۰ گروه مجاهدین گروه ممنوع بود.

دژخیم حمید نوری: یادم نیست دقیقا ولی مخالفتشان را شروع کرده بودن اینکه دقیقا کی دیگه ممنوعیت فعالیتشون شد الان توی ذهنم نیست.

وکیل کنت لوئیس: شنیدی که چندین نفر از شاکیان داشتیم که تعریف کردند اینها قبل از سال ۶۰ دستگیر شدن زمانی که هنوز ممنوعیت اعلام نشده بود و حتی روزنامه شون هم آزاد بوده؟

دژخیم حمید نوری: این نظر شماست من قبول ندارم شما اول ثابت کنید که اینها در زندان بنظرم من از ایران باید استعلام بشه که آیا اینها زندان بودن یا نبودن تا استعلام نشه من قبول ندارم.

وکیل کنت لوئیس: خبر داری، آگاه هستی که ۷۰نفر از افراد مجاهدین توسط دوستان تو کشته شدن. این سپاه پاسداران یعنی سال ۵۹ ۶۰-قبل از این سالی که تو میگی کشته شدند اینها.

دژخیم حمید نوری: دروغه، اول گروه M شروع کرد به کشتار مردم ایران و پاسداران اسلامی ایران، اول اینها شروع کردن به کشتار مردم مظلوم ایران. شما فقط حرفهای اینها را شنیده اید آقای کنت.

وکیل کنت لوئیس: چرا حرفهای اونها را باور نکنم ،حرفهای تو را باور کنم.صبر کن صبر کن حرفهای تو را باور کنیم؟ تو خودت مگه استعلام کردی از ایران بیاری نشون بدی که اینها زندان نبودند

دژخیم حمید نوری:: من نگفتم حرفهای من را قبول کنید. اما چون اینها دروغگویند از لحاظ من همه حرفاشون دروغه. اگر شما دوست دارید نظر مرا قبول کن، دوستم نداری باز هم به‌نظر من نظر من رو قبول کن.

وکیل کنت لوئیس: تو حالا اونجا نبودی سی خرداد ۶۰ ولی شاید بالاخره شنیدی باشی، آگاه باشی که چه اتفاقی در تهران افتاده در تاریخ سی خرداد ۶۰. می‌دونی که اون روز تظاهراتی بود که حدود ۵۰۰هزار نفر مردم اومده بودند و مجاهدین دعوت کرده بودند و ترتیب این تظاهرات رو داده بودن.

دژخیم حمید نوری: نه دروغه، جعل بزرگ تاریخیه.

وکیل کنت لوئیس: آیا شنیده بودی که این پاسدارها تیراندازی کردند بطرف مردم بدون سلاح.

دژخیم حمید نوری: گفتم نه این دروغه دیگه یک مثال دارم این جواب سوال آقای کنت هست الان یک آمار بیرون هست آقای رییس شما دیدید که سی هزار تابلو نوشتند که در سال ۶۷ کشته شدن. آقای رییس خواهش می‌کنم من رو یک لحظه اگر میشه نگاه کنید. منتظری می گوید ۲۴۰۰، ایرج می گه ۳۸۰۰ تا . سازمان M می گوید ۳۰ هزارتا، همه چیز را اینها ضربدر ده می کنند.

وکیل کنت لوئیس: تو میگی مجاهدین همه این دادستانها را در مورد قتل عامها و کشتار دستجمعی ساختن که میگن اعدام شدند هیچ کدام صحت نداره، بلکه اینها را برای این می‌گند که سرپوش بگذارند روی این که اون افراد در حمله عملیات فروغ جاویدن در اصل کشته شدن.

دژخیم حمید نوری: من این را نگفتم مثل همیشه شما نظرات من را خودت تفسیر می کنی. دقت کنید آقای کنت من نمی‌خوام در دامی که تو شما پهن کرده اید گرفتار بشم.

وکیل کنت لوئیس: اینها را میدانیم حمید . یک کتابی می تونم به شما ارائه کنم اینجا خودتون میتونید نگاه کنید این را میبینید این را سازمان مجاهدین خلق داده بود که در آن ۱۳۰۴ نفر آدم هست که در این جنگ کشته شدن. اگر بخواهید من می‌توانم این کتاب رو بدهم خدمتتان خودتون هم نگاه کنید. اگر بحث شما درسته اینها چرا باید همچین لیستی از شهدای خودشون بدن در حالیکه می تونن بگن همه اینها در زندان در کشتارهای ۶۷ کشته شدن.

دژخیم حمید نوری:: فقط می‌تونم بگم متاسفم برای اینکه شما یک وکیل حرفه‌ای هستید باید به من این را قبلا بدید فرصت بدید که مطالعه کنم و نظرم را بدهم.

 

**************

روز پنجشنبه ۱۱ آذر ششمین جلسه محاکمه دژخیم حمید نوری در دادگاه سوئد بعداز بازگشت دادگاه از دورس در آلبانی به استکهلم ادامه یافت

در این جلسه نیز دژخیم حمید نوری:: گوشه هایی از رویارویی و نبرد تمام عیار مجاهدین با نظام آخوندی را به نمایش گذاشت و در منتهای ترس و وحشت و دروغگویی و دجالبازی ، بیهوده کوشید تا جنایت علیه بشریت و نسل کشی در قتل عام ۶۷ را انکار کند.

 

قاضی توماس ساندر: به همگی خوش امد میگم بازجویی حمید نوری ادامه‌اش هست، امروز کنت لویس درخواست کرده بود که یکساعت و نیم لازم داره واسه این بازجویی. پس به بازپرسی ادامه میدهیم،‌کنت لوئیس سوال می‌پرسه بفرما.

 

وکیل کنت لوئیس: بازهم سوال دارم در مورد همین حکم و فتوا،‌ تو میگی که کتاب منتظری و صحبتهای منتظری در مورد اینکه چاپ شده، حالا همین حکم و تو میگی حکم و من میگم فتوا،‌ همه اینها دروغه؟‌

 

دژخیم حمید نوری: ‌آقای کنت من نگفتم اون حکمه، ‌میگم این نامه ایه که میگن خمینی نوشته، پس من نه گفتم که حکمه و نه گفتم که فتوا، ‌یک نامه‌ایه که تو کتاب منتظری که میگن مثل اینکه خمینی نوشته،‌ خود منتظری البته اینرا قبول نداره. میگم که نمیشه به نوشته های ایشون استناد کرد مورد قبول نیست پس نظرمو صریحا گفتم.

 

وکیل کنت لوئیس: تو همه اینهایی که گفتی قبلا گفته بودی فقط تکرار کردی که احتیاجی هم نیست.

هم که تو در بخشی که قسمت آزادانه خودت صبحت کردی هم رشته کلام دستت بود و همینکه جوابهای که دادی از روی هر دو اینها من اینجوری فهمیدم که تو گفتی که اواخر۶۷ منتظری دیگه تحت نفوذ این گروه کم ارزش مجاهدین شده، یعنی منظور تو اینه درست می فهمیم که کسی که در اصل بعد از خمینی جایگاه خمینی رو داشته و اواخر ۶۷ یکدفعه اونو ول بکنه و برخلاف رژیم بشه ضد رژیم بشه و تازه دفاع یا طرفداری از مجاهدین هم بکنه واقعا اینجوری داری میگی؟

 

دژخیم حمید نوری:: نه اینطوری نیست این برداشت شماست اشتباهه، الان توضیح میدم که شما متوجه بشید. قبلا گفتم ولی باز خلاصه اش رو الان خدمت شما بگم منتظری قائم مقام امام خمینی بود.

آدم خیلی ساده ای بود خیلی راحت گول می‌خورد. سال ۶۶ برادر دامادش اعدام شد.

 

وکیل کنت لوییس: اینارو شنیدیم قبلا.

 

دژخیم حمید نوری:: اجاره خب سوال شما تکراریه، خب من باید توضیح بدم، با مقدمه آقای عزیز بذارید من توضیح بدم.

 

وکیل کنت لوییس: ما شنیدیم.

 

دژخیم حمید نوری:؛ نشنیدی، اگه شنیده بودی سوال نمی‌کردی. من از شما خواهش میکنم آقای کنت دو دقیقه به من فرضت بدید اگه دو دقیقه بیشتر شد، جلوی من را بگیرید. سال ۶۶ برادر دامادش اعدام شد منتظری هرکاری کرد که امام ایشونو اعدام نکنه امام دخالت نکرد. منتظری خیلی ناراحت شد. از اینجا استارت مخالفتش شروع شد. گروهکهای ضد انقلاب بیشتر به خونه‌اش رفت و اومد کردند. ولی هنوز علنی مخالفتشو شروع نکرده بود. سال ۶۷ دوباره مخالفتهاشو کم‌کم زمزمه اش را شروع کرد. گروههای ضدانقلاب هم مخصوصا گروه M به دفتر ایشون و خونه ایشون خیلی رفت و آمد کردند. سال ۶۸ دیگه می‌خواست مخالفتشو جدی کنه که امام متوجه شد. امام خمینی چهارم فروردین ماه سال ۱۳۶۸ نامه خیلی تندی به ایشون نوشت گفت که دیگه تو لیاقت نداری، قائم‌مقام من هم نیستی. من از اول هم با تو مخالف بودم، که معاون من بشی. ششم فروردین ماه سال ۱۳۶۸ نامه ملایمی براش نوشت گفت منتظری من تو رو دوستت دارم بشین دیگه خونت، دیگه کار سیاسی نکن، تو آدم ساده‌ای هستی، خیلی راحت گول میخوری، بشین فقط تو حوزه علمیه تدریس کن دیگه تو کارهای سیاسی حق دخالت نداری.

 

وکیل کنت لوئیس: ولی ما همه می‌دونیم یعنی دیگه لااقل تااینجا آشنا شدیم و فهمیدم که در ایران سال ۶۷ و ۶۸ به طور رسمی اعلام شده بود که همکاری و همفکری و مشاورت با گروه مجاهدین کسایی که بکنن لقب محارب بهشون داده میشه.

 

دژخیم حمید نوری: نخیر از سال۶۰ که این گروه M اعلام جنگ مسلحانه کرد سی ام خرداد ماه ۱۳۶۰ از اون تاریخ به بعد این گروه M و گروههای دیگه ای که اسلحه بدست گرفتن به عنوان محارب شناخته شدن.

 

وکیل کنت لوئیس:‌ خوب من راضی ام از این جوابت، این نشون میده که تازه از سال۶۰ هرکسی که با مجاهدین همکاری می‌کرد محارب حساب می‌شد.

 

دژخیم حمید نوری: : نخیر هرکس که اسلحه دستش می‌گرفت و با نظام جمهوری اسلامی می‌جنگید اونو میگفتن محارب نه هر کسی که همکاری کنه، هرکس که اسلحه داشت.

 

وکیل کنت لوئیس: من الان دیگه نسبت به تومهربونی می‌کنم اونم از طریق اینکه بهت میگم مدرکی که الان تحویل یکی از وکلای مدافع دادم، بیست و چهارم در ادامه بازجویی‌اش اون موقع ادامه می‌دم یکی از رهبران کشور درست برخلاف حرف تو حرف میزنه، اون توضیح میده که محارب یعنی چی.

 

دژخیم حمید نوری::‌من کاری به اینکه کی چی گفته ندارم. حرف خودمو دارم میزنم. نظر شخصی خودمه.

 

وکیل کنت لوئیس: آهان اوکی آخه تو سیستم قضایی کار کردی بالاخره آدم به این نتیجه می‌رسه که خوب بلده و یه چیزی میدونه و میدونه مفهوم کلمات و واژه‌ها چیه، منظور قانونی‌شو خوب یعنی اینه که میخواهی بگی اینه که منتظری محارب نبود چونکه اسلحه نداشتش پس درسته.

 

دژخیم حمید نوری: منتظری محارب نبود چون اسلحه نداشت.

 

وکیل کنت لوئیس: مسلح نبود.

 

دژخیم حمید نوری: اصلا نمی‌تونم این سوالت اصلا مشخص نیست چیه، نمی‌تونم به این جواب مشخص بدم اصلا نمی‌فهمم این سوال یعنی چی؟ فقط می‌تونم بگم منتظری از سال۶۶ مخالفتشو شروع کرد. سال ۶۸ از قطار انقلاب دیگه کلا امام بیرونش کرد.

 

وکیل کنت لوئیس: خب اینرا می‌گذاریم کنار چون من نمی‌تونم مجبورت بکنم جواب سوالی که نمیخواهی بدی.

خیلی خب می‌رویم سر کتاب منتظری که تو میگی توش را خواندی،‌ محتویاتش را خوندی و اونجا ضد و نقیض نوشته،‌دیروز که تو این را گفتی موکلای من رفتن این کتاب را خوندند و گفتند چیزی که شما میگی درست نیست،‌ صحت نداره،‌ هیچ جای کتاب منتظری نوشته نشده که منتظری هیئت مرگ را ۲۵ مرداد دیده باشه. بلکه نوشته کی اونها را خواسته و کی ملاقات کرده و حتی نام کامل اعضای هیئت مرگ را هم نوشته. اول محرم میشه ۲۳مرداد ولی تو دیروز گفتی لااقل اون چیزی که از زبان مترجم ها اومد،‌۲۴ مرداد گفتی.

 

دژخیم حمید نوری: بله ۲۴مرداد.

 

وکیل کنت لوئیس: من میگم نه،‌ من میگم اول محرم ۲۳مرداد بوده، دومش ۲۴ ام.

 

دژخیم حمید نوری: من برای شما متاسفم خیلی هم متاسفم، و برای موکلهاتون هم متاسفم.

 

وکیل کنت لوئیس: هم امروز گفتی هم قبلا چندین بار گفتی که گروه مجاهدین در تاریخ ۳۰خرداد اعلام جنگ کرده. آیا تا قبل از ۳۰ خرداد ۶۰ گروه مجاهدین گروه ممنوعی بودش؟‌

 

دژخیم حمید نوری: یادم نیست دقیقا. ولی مخالفتهایشان را شروع کرده بودند. اینکه دقیقا کی دیگه ممنوعیت فعالیتشون شد الآن تو ذهنم نیست. نمی‌خواهم حرف اشتباهی بزنم. تا چیزی را مطمئن نباشم نمی‌گم. اما از ۳۰ خرداد که جنگ مسلحانه را اعلام کردند و شروع کردند به کشتار مردم ایران.

 

وکیل کنت لوئیس:‌ بهتره بگی نمی‌دونم،‌ یادم نمی آید،‌ آدم اینجوری جواب میده. یادم نمی‌آید که از کی ممنوعیت این گروه اعلام شد.

 

دژخیم حمید نوری::‌بگذارید خودم حرف بزنم، از زبان من صحبت نکنید من ناراحت میشم.

 

وکیل کنت لوئیس: شنیدی که ما چندین نفر از شاکی ها داشتیم که تعریف کردند اینها قبل از سال ۶۰ دستگیر شدند، زمانی که هنوز ممنوعیتی اعلام نشده بود و حتی روزنامه شون هم آزاد بوده.

 

دژخیم حمید نوری:: این نظر شماست. من قبول ندارم. شما بیا اول ثابت کن اینها توی زندان بودند، آقای کنت

آقای قاضی ایشون نمیگذاره اصلا من حرف بزنم.

 

قاضی: چرا چرا.

 

دژخیم حمید نوری: خب وسط حرفم تمرکز من را بهم میزنه. اجازه بدید آقای کنت خواهش میکنم. شما فقط صحبتهای اینها را شنیدی که تو زندان بودند،‌ باید استعلام بشه از ایران. من شنیدم، قبول ندارم. من میگم اینجا دادگاه بین‌المللیه، همه چیز باید مستند باشه. به نظرمن باید از ایران استعلام بشه که آیا اینها زندان بودند یا نبودند. تا استعلام نشه من قبول ندارم.

 

وکیل کنت لوئیس:‌یعنی دروغ میگن اینها؟‌

 

دژخیم حمید نوری: آقای قاضی بگید از زبان من صحبت نکنه. من میگم تو دادگاه بین المللی بعنوان یک سند قانونی نمیشه قبولش کرد.

 

وکیل کنت لوئیس:‌ خبر داری آگاه هستی که ۷۰نفر از افراد مجاهدین توسط دوستهای تو کشته شدن؟‌ این سپاه پاسداران یعنی. سال ۵۹ و ۶۰ قبل این سالی که تو میگی کشته شدند اینها.

 

دژخیم حمید نوری: نه دروغه . اول گروه M شروع کرد.

 

دژخیم حمید نوری: به کشتار مردم ایران و پاسدارای انقلاب اسلامی ایران اول اینها شروع کردند به کشتار مردم مظلوم ایران. شما فقط حرفهای اینا رو شنیدی آقای کنت.

 

وکیل کنت لوئیس: چرا حرفهای اونا رو باور نکنم حرفهای تو رو باور بکنیم. صبر کن صبر کن تو مگه خودت استعلام کردی از ایران بیاری نشون بدی که اینها زندان نبودند؟

 

دژخیم حمید نوری: من نگفتم حرفهای منو قبول کنید دارم پیشنهاد میدهم اگه میشه از نظام جمهوری اسلامی استعلام بگیرید. اما چون اینها دروغ گویند از لحاظ من همه حرفاشون دروغه، اگه شما دوست داری نظر منو قبول کن دوست هم نداری باز هم بنظر من نظر منو قبول کن.

 

وکیل کنت لوئیس: اونجا نبودی سی خرداد ۶۰ ولی شاید بالاخر شنیده باشی آگاه باشی که چه اتفاقی در تهران افتاده در تاریخ ۳۰ خرداد ۶۰.

 

دژخیم حمید نوری: بله سرباز بودم بله. بله بله سرباز بوم بله ولی آقای کنت بگذار یه موضوعی رو خدمت شما بگم اومدم مرخصی خیلی مسایل رو تو مرخصی ها متوجه می‌شدم، اگه میخواهید یک موضوعی رو خدمت شما توضیح بدم.

 

وکیل کنت لوئیس: نه سوال من اینه سی ام خرداد آیا مرخصی داشتی، در تهران بودی، تهران بودی سی ام خرداد؟

 

دژخیم حمید نوری:: نه، اگر هم بودم الان یادم نیست.

 

وکیل کنت لوئیس: می‌دونی که اون روز تظاهراتی بوده که حدود ۵۰۰ هزار نفر مردم اومده بودند و مجاهدین دعوت کرده بوده و ترتیب این تظاهرات رو داده بود.

 

دژخیم حمید نوری:: نه دروغه جعل بزرگ تاریخیه. در طول عمرشون اینا اصلا یه همچی جمعیتی را از نزدیک ندیدند. ببینید اینو چقدر نظرمو سریعا اعلام میکنم، دروغه مطمئنم و دلیل دارم آقای کنت اجازه بده دلیلم رو بگم.

 

وکیل کنت لوئیس: اصلا تظاهراتی بوده اون روز؟

 

دژخیم حمید نوری:: بله. تظاهرات نبوده اعلام جنگ مسلحانه بود ریختند تو خیابون شروع کردند به کشتن مردم مظلوم ایران آقای کنت آقای کنت یه توضیح بدهم؟

 

وکیل کنت لوئیس: برعکس این بودش درسته در اصل پاسدارها بودند که سلاحهاشون در آوردند تیراندازی کردند به مردمی که مسلح نبودند؟

 

دژخیم حمید نوری: نه دروغه شما مطالعه بفرمایید مشکل من اینه شما مطالعه نکردید شما یکطرفه فقط حرف اینها رو شنیدید.

 

قاضی: صبر کنید

 

وکیل کنت لوییس: حمید نوری جواب دادش که یادش نمیادش و اونجا نبوده اصلا چرا گفتش که شنیده بوده که تظاهراتی بوده من دارم می پرسم که آیا شنیده بوده که این پاسدارا تیراندازی کردند بطرف مردم بدون سلاح.

 

دژخیم حمید نوری: گفتم نه دیگه دروغه دیگه یه مثال دارم یه مثال دارم این جواب سوال آقای کنته الان یه آمار بیرون هست آقای رئیس شما دیدی که سی هزار تا تابلو نوشتند که در سال ۶۷ کشته شده

 

مترجم: سال چی گفتی؟

 

دژخیم حمید نوری:؛ سال ۶۷ تو همین داستان سی هزار نفر کشته شدن آقای رییس خواهش میکنم منو یه لحظه اگه میشه نگاه کنید، منتظری میگه ۲۸۰۰ تا، ایرج میگه ۳۸۰۰تا، سازمان ام میگه سی هزار تا همه چیز را اینا ضربدر ده میکنند آقای کنت منتظری که قبول داری اینم جواب شما همه چیز و ضرب در ده کنن ممنون.

 

 

وکیل کنت لوییس: خیلی خب حالا خودت رسوندی بحثو به اونجا که من میخوام ادامه‌شو بدم. تو میگی که مجاهدین همه این دادستانهارو ساختگی درست کردن در مورد این قتل‌عام دستجمعی، کشتار دستجمعی و اینکه میگن اعدام شدن هیچکدومش صحت نداره، بلکه اینهارو واسه این میگن که سرپوش بگذارن روی اینکه اون افراد توی این حمله عملیات فروغ جاویدان در اصل کشته شدند درسته ؟

 

دژخیم حمید نوری: من اینو نگفتم مثل همیشه شما نظرات منو خودت تفسیر میکنی دقت کنید آقای کنت من نمیخوام تو دامی که شما برای من پهن کردی رو گرفتار بشم میگم.

 

وکیل کنت لوییس: اینها رو می‌دونیم حمید.

 

دژخیم حمید نوری:؛ به این نتیجه رسیدم که همه حرفهاشون ساختگیه مرسی.

 

وکیل کنت لوییس: یه کتاب میتونم بشما ارائه بدم اینجا خودتون میتونید نگاه کیند که اینو سازمان مجاهدین خلق داده بیرون که توی این ۱۳۰۴ نفر آدمه که اینا گفته میشن در این جنگ کشته شدند اینا اگه بخوای من میتونم این کتاب رو خدمتتون بدم نگاه کنید. خودتان هم خوب اگر بحث شما درسته اینا پس چرا بایست یه هم چی چیزی یه هم چی لیستی از شهدای خودشون بدن و اینو مثلا چرا یه همچی لیست میدن در حالی که میتونن همه اینا رو بگن که اینا توی مثلا کشتار ۶۷ تو زندان کشته شدند؟

 

دژخیم حمید نوری: فقط میتونم بگم متاسفم برای اینکه شما یک وکیل حرفه ای هستید باید قبلا اینو به من بدید من مطالعه کنم و نظرمو بدهم.

 

 

قاضی: ببینید آقای حمید سوالی که اقای کنت لوییس از شما کردند بر این منوال بود که ایشون میگن که یه کتابی نشون میدن به شما میگن این کتابیه که مجاهدین در مورد شهدای خودشون لیست شهدای خودشون رو تو این کتاب گذاشتند و میگن اینجا ۱۳۰۴نفر آدم از آدمای ما شهید شده اون موقع صحبت سر اینه که اگر مجاهدین سوالی که از شما پرسیده میشه اینه چون اگر قراره تمام کشته‌ها رو کشته‌هاشون بگن که کشتار تو اعدام ۶۷ کشته شده پس چرا میان میگن آقاجون یه همچی لیستی رو چاپ می‌کنند ۱۳۰۴ نفر آدم رو اونجا اسم می‌برند؟ این بود سوال از شما با در نظر گرفتن که ما کاملا آگاهیم که شما از این کتاب مطلع نبودید با در نظر گرفتن این حاضرید جواب این سوال رو بدید؟

 

دژخیم حمید نوری: بله. خداوند هنوز به من علم غیب نداده که ببینم کتابی که ایشون داره میگه الان چیه؟ کیه؟ بده من بخونم تا نظرمو اعلام کنم. ولی از همین الان میگم اسامی رو نمیشه بهش استناد کرد، باید استعلام کنیم، ببینم اصلا اینها پدر مادر داشتن، اصلا هستند نیستند جوابم در یک کلمه نمیشه به این حرفها استناد کرد. تشکر.

 

 

وکیل کنت لوئیس: ببیند درجواب دادستان که راجع به اعدامهای ۶۷ از شما پرسیدند جوابی که شما دادید اینجوری بود که شما یه کتابی خونده بودید، روزنامه خونده بودی یه بخشی از یه چیزی را کتابی رو به شما نشون داده بودند حتی این را تو تلویزیون این سازمان هم دیده بودید، آیا این برداشتی که من ازصحبتهای شما کردم درسته؟ که شما اینجوری؟

 

دژخیم حمید نوری: نه. مثل همیشه نه تاسف خودم رو رسما اعلام میکنم اگه اجازه به من بدید توضیح میدم یا مترجمها احتمال داره خو ب ترجمه نکرده باشند یا شما خودتون نشنیدید دیگران برای شما تعریف می کنند که اشتباه تعریف می‌کنند.

 

وکیل کنت لوئیس: بعد تا اونجایی که من می‌فهمم شما اینجوری خونده بودین که اونجا نوشته بوده یه پاسداری تو یه بخش شش بوده یه حمید عباسی نامی پاسدار بوده توی بخش بند شش تو زندان اوین؟

 

دژخیم حمید نوری: یه همچی چیزی تو ذهنمه، دقیق نیست ولی یه همچی چیزی را بله من هیچ چیزی رو دقیق نمیگم هرچی میگم حدودیه، بله تقریبا یه همچی چیزی.

 

وکیل کنت لوئیس: ببینید یه کتابی هست سازمان مجاهدین خلق بیرون داده ده سال بعد از این اعدامها یا این قتل عامها و اونجا نوشته که حمید عباسی یه پاسداری بوده در اوین و یک نقش کلیدی داشته در به اصطلاح فشار در نقش کلیدی داشته در فشاری که به زندانیها می‌اومده و ظلمی که به زندانیها می‌شده این ظاهرا با همون تصویری که خودتون همین الان دادید می‌خونه یعنی که با اون چیزی که شما خونده بودین ظاهرا با این تصویر این چیزی که من می‌گم با اون چیزی که شما خونده بودید همگون می‌شه.

 

دژخیم حمید نوری: نه خیر مثل همیشه من و شما آبمون تو یه جوب نمیره ولی دوست دارم با شما صحبت کنم الان جواب به شما میدم. اون کتابی که ادعا دارید سازمان M نوشته به من بدید بخونم تا نظرمو بدم. چیزی رو که نخوندم چرا تو دام شما گرفتار بشم.

 

قاضی: خوب ببین آقای حمید شما احتیاج نداری جواب بدی.

 

وکیل کنت لوئیس: اینها گفته های خودتان است. خود شما گفتید که من اینها را اینجا خواندم. خود شما.

حالا من کتاب را آوردم اینجا نشون بدم. ولی شما خودت این حرفها را گفتی.

 

دژخیم حمید نوری: ولی کتابی که شما ادعا میکنی،‌ که من ندیدم،‌ اون را ببینم تا چی گفته تا جواب شما را بدم.

............................

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات