728 x 90

مجلس ملی فرانسه؛ اجلاس کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک با حضور و سخنرانی خانم مریم رجوی – قسمت اول

اجلاس کمیته پارلمانی ایران دموکراتیک در پارلمان فرانسه
اجلاس کمیته پارلمانی ایران دموکراتیک در پارلمان فرانسه

مجلس ملی فرانسه؛ اجلاس کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک

با حضور و سخنرانی خانم مریم رجوی

۲۲ دی۱۴۰۰

 

میشل دووکولور

نماینده مجلس ملی فرانسه از حزب حاکم مودم

رئیس کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک

 

آندره شاسین

نماینده مجلس ملی فرانسه از گروه کمونیست

معاون کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک

 

 

به‌دعوت کمیته فرانسوی برای ایران دمکراتیک متشکل از نمایندگان مجلس ملی فرانسه، خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت روز چهار شنبه ۲۲ دیماه در اجلاس این کمیته در مجلس ملی فرانسه حضور یافت.

خانم میشل دو ووکولور رئیس کمیته پارلمانی برای ایران دمکراتیک ضمن خوش آمدگویی به خانم رجوی به تشریح فعالیت‌ها و دست‌آوردهای کمیته پارلمانی در سال گذشته در دفاع از حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران پرداخت

 

 

میشل دو وکولور –نماینده مجلس ملی فرانسه - رئیس کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک

نباید ایران را با رژیم سرکوبگر و عقب مانده آخوندها یکی کرد، ما از شورای ملی مقاومت ایران و خانم مریم رجوی حمایت می‌کنیم

خانم رئیس‌جمهور، خانم مریم رجوی، اعضا دفتر کمیته برای یک ایران دمکراتیک

همکاران عزیز، دوستان عزیز

از شما برای پاسخ به این دعوت کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک و حضورتان تشکر می‌کنم. می‌خواستم در ابتدا یک بررسی از عملکرد این کمیته ظرف۵ سال گذشته در راه احترام به حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران داشته باشم. این کمیته این عملکردها را در سطح پارلمان و در سطح کلی‌تر داشته است. ما با برگزاری جلسات و کنفرانس‌های متعدد، توجهات را به این مسأله جلب کردیم و به‌موزات مکاتبات متعدد با رئیس‌جمهور و وزیر خارجه توجه آنان را به وضعیت در ایران و عواقب آن برای فرانسه، جلب کردیم.

به‌طور خاص در زمان طرح توطئه سوءقصد شکست‌خورده ویلپنت در ۳۰ژوئن ۲۰۱۸ علیه بزرگترین گردهم‌آیی سالانه شورای ملی مقاومت ایران این اقدام را صورت دادیم. اخیراً هم ما نگرانی خود را از انتخاب ابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور به‌دلیل این‌که به‌طور مستقیم در کشتار ۱۳۶۷دست داشت، ابراز کردیم.

 

از ۱۸ژوئن ۲۰۲۱ ما همیشه پاسخهای پر توجه رئیس دولت و دولت را در مورد خواسته‌های خود داشتیم، خصوصاً آنان روی تعهدات فرانسه در مورد حقوق‌بشر و دموکراسی تأکید داشتند. خصوصاً که نباید و نمی‌توان ایران را با رژیم سرکوبگر و عقب مانده آخوندها یکی و مخلوط کرد. این کمیته هم‌چنین از شورای ملی مقاومت ایران و ریاست آن مریم رجوی حمایت می‌کند. خانم رئیس‌جمهور ما در اکتبر ۲۰۱۹ در پارلمان پذیرای شما بودیم تا در مورد عملکردهای اپوزیسیون ایران در مقابل رژیم صحبت کنیم خصوصاً در مورد برنامه ۱۰ ماده‌ای برای یک ایران آزاد فردا. جای خوشبختی دارد که امروز مجدداً پذیرای شما در این گردهم‌آیی هستیم.

آخرین عملکرد قوی ما برگزاری اجلاس در مورد نقش بی‌ثبات کننده رژیم ایران در خاورمیانه بود که در ۲۴نوامبر گذشته در دفتر هفتم پارلمان برگزار شد.

طی این ۵سال فعالیت، شاهد بسیج پارلمانترها از گروهای مختلف سیاسی برای یک دولت قانون و احترام به دموکراسی در ایران بودیم. در آن اجلاس فرصت این را داشتم که به این بسیج بدون شکاف درود بفرستم که به‌مدت ۳ دوره پارلمانی اجازه داد این ایده‌ها ادامه پیدا کنند.

 

در ورای این بیلان گردهم‌آیی امروز باید به ما اجازه دهد آخرین تحولات ایران را مورد بررسی قرار دهیم به‌طور خاص ما به شورشهای مردم که در اصفهان صورت گرفت و شدیداً سرکوب شد اشاره داشته باشیم، این مسأله در آخرین ویدئویی که مشاهده کردیم، مشهود بود. آخرین سند سخت‌تر شدن رژیم (در سرکوب) را چند روز پیش شاهد آن بودیم آن هم مرگ شاعر و فیلمساز ایرانی در زندان بکتاش آبتین بود. در ۸ژانویه این مرد ادبیات که در سال۲۰۱۶ به اتهام توطئه علیه جمهوری اسلامی دستگیر شده بود، بنا به‌گفته گزارشگران بدون مرز وی خواهان آزادی بیان بود. وی به‌طور عمدی از معالجات لازم تا زمان مرگ در سن ۴۸ سالگی محروم شده بود خصوصاً که وی در زندان کرونا گرفته بود.

برای تک‌تک شما یک گردهم آیی خوب آرزو می‌کنم و رشته سخن را به خانم رجوی می‌دهم. متشکرم.

 

در این قسمت خانم مریم رجوی سخنرانی کردند و پس از آن سخنرانی شخصیتهای فرانسوی حاضر ادامه یافت.

 

آندره شاسین: معاون کمیته پارلمانی برای یک ایران دمکراتیک در مجلس ملی فرانسه

با وجود سرکوب شدید رژیم جنایتکار آخوندها، مقاومت ایران در داخل با قدرت در حال پیشروی است و شاهد گسترش جنبش مردمی هستیم.آخوندها بیش‌از‌پیش به نقش سازمان مجاهدین خلق ایران اشاره می‌کنند

 

با تشکر از خانم رئیس‌جمهور ابتدا می‌خواهم بهترین آرزوها را برای سال جدید به شما ابراز کنم، به‌خصوص آرزوی موفقیت و پیروزی برای مردم ایران. به امید این‌که بعد از یک مقاومت طولانی بالاخره روزهای خوش به ایران بیاید، همان‌طور که ما در فرانسه در فردای پیروزی مقاومت، به آن رسیده‌ایم.

به دو مطلب می‌خواهم اشاره کنم، یکی پیامی است که به همکارانم می‌خواهم بدهم. من از سال۲۰۰۲ انتخاب شده‌ام و از آن موقع شاهد این بودم که کمیته پارلمانی هر بار در هر دوره پابرجا شده است، این کار نه تنها توسط نمایندگان مجلس بلکه هم‌چنین با کمک دوستان ایرانی در مقاومت امکانپذیر بوده است مثلا ما در میانمان آقای فرانسوا کولکومبه را داریم که در تشکیل و دوام این کمیته پارلمانی نقش به‌سزایی داشته است. و نیز دوست گرامی‌ام ژان پییر برار که از جمله کسانی بود که مرا قانع کرد که در کمیته پارلمانی برای ایران آزاد نقش فعالی داشته باشم.

دومین نکته‌ای که می‌خواهم به آن اشاره کنم، همین‌طور که خانم رئیس‌جمهور (رجوی) گفتند، نقشی است که ما می‌توانیم در موضوع ایران داشته باشیم خیلی مهم است. به‌طور خاص آنهایی که در کمیسیون روابط خارجی عضویت دارند یا در کمیسیون دفاع یا امور اقتصادی

ما شاهد پیشرفت مقاومت ایران هستیم. این مقاومت عمدتاً در داخل ایران حضور دارد. البته در سطح بین‌المللی به جذب حمایت شخصیتها در کشورهای مختلف جهان نیز می‌پردازد تا از مردم ایران حمایت کنند. من همواره به آنچه در داخل ایران اتفاق می‌افتد توجه دارم. ما طی ماههای اخیر شاهد بودیم که با وجود سرکوب شدید توسط یک رژیم جنایتکار، مقاومت در حال پیشروی بوده است

ما شاهد گسترش جنبش مردمی هستیم که هر روز قویتر می‌شود این موضوع باید برجسته شود و تظاهراتهایی که صورت می‌گیرد مورد توجه قرار گیرد. اخیراً اعتراضات علیه قطعی آب را داشتیم و بعد هم تظاهرات معلمان. همه اینها با نقش مقاومت و در شرایط بسیار سخت انجام گرفته است. مقاومت در داخل با قدرت به پیش می‌رود. ما در وقایع اخیر شاهد آن بوده‌ایم. موضوع دیگر که در رابطه با داخل (ایران) قابل توجه است این است که آخوندها بیش‌از‌پیش به نقش سازمان مجاهدین خلق ایران اشاره می‌کنند و می‌گویند آنها پشت این اعتراضات هستند. من یقین دارم که اگر این رژیم سرنگون شود و این دیکتاتوری پایین کشیده شود، مجاهدین خلق، با شما خانم رئیس‌جمهور، نقش خیلی مهمی ایفا خواهید کرد.

شما می‌توانید روی همبستگی بین‌المللی حساب باز کنید به‌ویژه پارلمان ما در فرانسه و کمیته پارلمانی فرانسوی برای ایران آزاد که همه گرایشات سیاسی را دربر می‌گیرد این نیرویی است که باید به حساب بیاید.

با تشکر از شما

ادامه دارد

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/84b93185-67c1-4f56-82f1-a84ea27a208e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات