728 x 90

لوموند – زندانی شدن دیپلمات رژیم ایران، تحولی جدید در تحقیقات سوءقصد خنثی شده علیه گردهمایی مجاهدین

زندانی شدن دیپلمات تروریست رژیم ایران در بلژیک به اتهام سوء قصد علیه مجاهدین
زندانی شدن دیپلمات تروریست رژیم ایران در بلژیک به اتهام سوء قصد علیه مجاهدین

دیپلماتی که متهم به دست‌داشتن در تلاش برای سوءقصد خنثی‌ شده در فرانسه علیه گروه مخالف (حکومت) تهران است، در بلژیک زندانی شد.

لوموند ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸: تحقیقات درباره سوءقصد خنثی‌ شده که قرار بود گردهمایی مجاهدین خلق را هدف قرار بدهد، روز چهارشنبه ۱۰ اکتبر این بار در خاک بلژیک شاهد یک تحول جدید بود. دادستانی فدرال بلژیک در بیانیه‌یی اعلام کرد که دیپلمات (رژیم) ایران اسدالله اسدی که مظنون به دست‌داشتن در سازمان‌دهی این پروژهٔ سوءقصد است، بعد از استماع توسط قاضی تحقیق مسئول این پرونده در آنورس، «زندانی شد».

اسدالله اسدی قبل از این‌که در شروع ماه ژوئیه کمی بعد از به شکست کشانده‌شدن پروژهٔ (سوءقصد) در آلمان بازداشت شود، در سفارت جمهوری اسلامی... در وین اتریش مستقر بود

یک زوج بلژیکی ایرانی‌الاصل در همان روز ۳۰ژوئن در منطقه بروکسل دستگیر شدند و یک مظنون چهارم که در فرانسه دستگیر و به قضاییه بلژیک تحویل داده شد.

لوموند اضافه می‌کند: ‌

... مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا طی بیانیه‌یی در واکنش به استرداد مظنون (مذکور) از آلمان به بلژیک...، اعلام کرد که «ابعاد این توطئه... یادآور آن است که (رژیم) ایران هم‌چنان حکومت اصلی حامی تروریسم در جهان است».

در یک شرایط بین‌المللی دشوار برای (رژیم) ایران، این پرونده منجر به تنشهای دیپلماتیک بین پاریس و (حکومت) تهران شده است

روز سوم اکتبر، مقامهای فرانسوی وزارت اطلاعات (رژیم) ایران را متهم به طراحی این پروژهٔ سوءقصد کردند، چیزی که (رژیم) ایران آن‌را تکذیب کرده است. آنها همچنین اقدام به مسدود کردن دارایی‌های دو تبعه (رژیم) ایران از جمله اسدی کردند که به‌گفته یک منبع دیپلماتیک فرانسوی، «با قطعیت به‌عنوان یک مأمور اطلاعاتی شناسایی شده است».

 

خبرگزاری فرانسه: مقامهای فرانسوی، وزارت اطلاعات رژیم ایران را متهم به طراحی این پروژهٔ سوءقصد کرده‌اند

خبرگزاری فرانسه ۹اکتبر ۲۰۱۸: دادستانی فدرال بلژیک اعلام کرد، یک دیپلمات (رژیم) ایران که مظنون به دست‌داشتن در پروژهٔ سوءقصد علیه گردهمایی مخالفان رژیم تهران در آخر ژوئن در فرانسه است، روز سه‌شنبه توسط آلمان به بلژیک تحویل داده شد.

اسدالله اسدی که اپوزیسیون ایران او را «مسئول» این سوءقصد معرفی کرده است، در سفارت (رژیم) ایران در وین مستقر بود و در پی شکست این توطئه تروریستی، در خاک آلمان دستگیر شد وی هدف یک حکم جلب اروپایی ارائه‌شده از سوی بروکسل قرار داشت.

ونکه روگن Wenke Roggen سخنگوی دادستانی فدرال بلژیک تصریح کرد، بعد از چراغ سبز اول اکتبر یک دادگاه آلمان برای استرداد او، «وی (روز سه‌شنبه) به بلژیک تحویل داده شد و (چهارشنبه) در برابر قاضی تحقیق قرار می‌گیرد».

روز ۲ژوئیه دادستانی فدرال که در زمینه تروریسم ذی‌صلاح است اعلام کرده بود که یک پروژهٔ سوءقصد با بمب را که قرار بود دو روز قبل از آن در ویلپنت... گردهمایی بزرگ سالانه شورای ملی مقاومت ایران... را هدف قرار بدهد، به شکست کشانده است.

یک زوج بلژیکی ایرانی‌الاصل در همان روز ۳۰ژوئن در منطقه بروکسل دستگیر شد.

علاوه بر این زوج و... اسدی، یک مظنون چهارم که در فرانسه دستگیر شده بود، در تابستان (گذشته) به قضاییه بلژیک تحویل داده شد.

این پرونده منجر به بروز تنشهای دیپلماتیک بین فرانسه و (رژیم) ایران شده است، آن هم در زمانی که قدرتهای اروپایی، از جمله فرانسه و آلمان تلاش دارند توافق بر سر (برنامهٔ) اتمی (رژیم) ایران را که ایالات متحده دونالد ترامپ از آن خارج شده، نجات بدهند.

روز سوم اکتبر، مقامهای فرانسوی وزارت اطلاعات (رژیم) ایران را متهم به طراحی این پروژهٔ سوءقصد کردند، چیزی که (حکومت) تهران آن‌را قویاً تکذیب کرده است.

پاریس اقدام به مسدود کردن دارایی‌های ادارهٔ امنیت داخلی وزارت اطلاعات (رژیم) ایران و دو تبعه (این رژیم) از جمله اسدی کرد که به‌گفته یک منبع دیپلماتیک فرانسوی، «با قطعیت به‌عنوان یک مأمور اطلاعاتی شناسایی شده است».

چهارشنبه یک قاضی تحقیق در آنورس در شمال بلژیک او را تفهیم اتهام می‌کند.

از نظر مجاهدین و حامیان آنها، این «سوءقصد» ۳۰ژوئن نشان‌دهنده «تروریسم حکومتی» است که رژیم (تحت) ریاست‌جمهوری روحانی انجام می‌دهد.

چندین تن از شرکت‌ کنندگان در گردهمایی ویلپنت از جمله... اینگرید بتانکور و رئیس پیشین دولت الجزایر سید احمد غزالی، در این پرونده قضایی، خود را به‌عنوان شاکی خصوصی معرفی کرده‌اند.

 

بلگا خبرگزاری بلژیک: دادستانی فدرال گفت، یک دیپلمات (رژیم) ایران که مظنون به نقش‌داشتن در پروژهٔ سوءقصد علیه گردهمایی اپوزیسیون ایران در فرانسه است، روز سه‌شنبه به بلژیک تحویل داده شد.

این فرد که در اتریش موضع دیپلماتیک داشت و اپوزیسیون ایران او را اسدالله اسدی ۴۶ساله شناسایی کرده است، جزو افراد مظنونی است که در آخر ژوئن و اوایل ژوئیه در آلمان، بلژیک و فرانسه دستگیر شدند و مظنون به آماده‌سازی یک حمله علیه گردهمایی اپوزیسیون رژیم ایران در سی‌ام ژوئن گذشته در نزدیکی پاریس هستند.

این افراد مظنون قصد داشته‌اند حمله‌یی را علیه گردهمایی سالانه مجاهدین خلق در ۳۰ژوئن در ویلپنت... انجام بدهند. اسدی دبیر سفارت در اتریش، عضو وزارت اطلاعات و امنیت (رژیم) ایران است و مسئولیت او نظارت و مقابله با گروه‌های اپوزیسیون در خارج کشور است.

گفته می‌شود، او از یک زوج ایرانی ساکن بلژیک خواسته است که سوءقصد با مواد منفجره علیه گردهمایی مجاهدین را انجام بدهند. در ماه ژوئن، او مواد منفجره را در لوکزامبورگ تحویل داده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات