728 x 90

مایک پمپئو: چنان‌چه رژیم ایران همکاری نکند، جامعه جهانی باید برای انجام اقدامات بیشتر آماده باشد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو؛ وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۳۰خرداد ؛در واکنش به قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد: « چنان‌چه ایران همکاری نکند، جامعه جهانی باید برای انجام اقدامات بیشتر آماده باشد.»
مایک پمپئو در بیانیه‌یی که روز جمعه صادر کرد تأکید نمود: «امروز شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامه‌یی از ایران خواست هر گونه اطلاعات مورد درخواست بازرسان آژانس و هر مکانی که آنها خواستار بازرسی از آن هستند و ایران متعهد به ارائه آن است را در اختیار آن بازرسان قرار دهد. ایران تاکنون هیچ قصدی برای توقف گسترش برنامه‌ هسته‌یی خود نشان نداده و ماه‌ها است که از پاسخ دادن به پرسش‌های آژانس و اعطای امکان دسترسی [به مکانهای] لازم برای انجام دادن مأموریت بسیار مهم راستی‌آزمایی آژانس، خودداری کرده است.
همان طور که شورای حکام آژانس امروز روشن کرد، ایران باید بی‌درنگ به تعهدات خود در مورد ضمانت‌های آن کشور به آژانس، عمل کند و همکاری کاملی با آژانس داشته باشد.»

وی در پایان بیانیه خود می‌افزاید: «ایالات متحده هم‌چنان نسبت به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی متعهد است و از طریق شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ارائه حمایت لازم به آن آژانس جهت حل این مسائل جدی ادامه می‌دهد. ایران قانوناً موظف است به پرسش‌های آژانس پاسخ داده و اجازه دسترسی لازم را ارائه دهد. با توجه به سابقه فعالیت‌های هسته‌یی مخفیانه ایران، بسیار مهم و اساسی است که ایران، به شکلی قابل راستی‌آزمایی، نشان دهد که آن گونه فعالیت‌ها را کنار گذاشته است. ما به‌دنبال یک راه‌حل دیپلماتیک جامع برای رسیدگی به نگرانی‌های هسته‌یی در [ارتباط با] ایران هستیم؛ راه‌حلی که باید بر اساس راستی‌آزمایی مؤثر بنا شود».

از سویی دیگر برایان هوک نماینده ویژه وزارت‌خارجه آمریکا در امور ایران روز جمعه در یک کنفرانس تلفنی که کریستوفر اشلی فورد مدیرکل وزارت‌خارجه آمریکا در امور امنیتی و منع سلاحهای کشتار جمعی، و جکی ولکات سفیر آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز حضور داشتند پیرامون قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «ایران یک سال است که به سؤال‌های آژانس پاسخ نداده و به بازرسان اجازه حضور نمی‌دهد. اگر جمهوری اسلامی ایران چیزی را پنهان نمی‌کند، باید [به آژانس] اجازه بازرسی بدهد».