728 x 90

مایک پمپئو: صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌یی رژیم ایران خیالی است

مایک پمپئو
مایک پمپئو

وزیر خارجه آمریکا روز شنبه (۱شهریور۹۹) در یک پیام توئیتری نوشت: «دونالد ترامپ و دولت او توهم این‌که رژیم جمهوری اسلامی تنها در پی یک برنامه هسته‌یی صلح‌آمیز است، رد کرده است.»

مایک پمپئو یادآور شد که رئیس‌جمهوری آمریکا ادعای رژیم ایران مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌یی‌اش را رد کرده و هرگز اجازه نمی‌دهد این رژیم به سلاح هسته‌یی دست یابد.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: تحریم تسلیحاتی ۱۳ساله رژیم ایران در ماه اکتبر (مهر ماه) منقضی می‌شود. ما در قالب یک قطعنامه صریح و روشن با شورای امنیت کار کردیم که این تحریم را تمدید کنیم.

مورگان اورتگاس افزود: ما اکنون با بکارگیری مکانیسم ماشه طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل قصد داریم تحریم‌های شورای امنیت را برگردانیم. تمام تلاشمان را می‌کنیم که در کادر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این تحریم را عملی کنیم.

برایان هوک نماینده سابق ویژه وزارت‌خارجه آمریکا برای ایران با اشاره به فعال شدن مکانیسم ماشه توسط آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها، گفت: «ما به مجوز کسی برای فعال کردن مکانیزم ماشه نیاز نداریم». وی افزود: رژیم «ایران در حال نقض تعهدات هسته‌یی داوطلبانه خود است. شرایط برای شروع مکانیزم ماشه به‌وجود آمده است».

برایان هوک گفت: «نظر سایر کشورها هر چه می‌خواهد باشد، مکانیزم ماشه فعال شده است و نمی‌توان جلوی آنرا گرفت. شورای امنیت در پایان ۳۰روز تمام تحریم‌های سازمان ملل را باز خواهد گرداند. مخالفت افراد با کاری که ما انجام می‌دهیم، بی‌تاثیر است.». . .