728 x 90

مایک پمپئو: اگر تحریم تسلیحاتی رژیم ایران تمدید نشود، آمریکا به طور یکجانبه تحریمها را اعمال می کند

کنفرانس خبری مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا
کنفرانس خبری مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۴تیر ۹۹ در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: «امروز ایالات متحده پنج تن از ناخدایان کشتی‌های رژیم ایران را که حدود یک و نیم میلیون بشکه نفت ایران را برای حمایت از رژیم نامشروع مادورو به ونزوئلا بردند تحریم می‌کند. سرمایه‌های این ناخدایان مسدود خواهد شد و آنها اجازه نخواهند داشت در آبهای آمریکا کشتیرانی کنند. دریانوردانی که با رژیم ایران و ونزوئلا تجارت کنند با عواقبی از جانب ایالات متحده آمریکا روبه‌رو خواهند شد».

مایک پمپئو در ادامه گفت: «اینک به‌یک بازیگر شرور دیگر یعنی جمهوری اسلامی ایران بپردازیم. جمعه گذشته شورای حکام آژانس بینالمللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامهای از رژیم ایران خواست که اطلاعات لازم را در اختیار آژانس بینالمللی انرژی اتمی قرار دهد و اجازه دسترسی به سایتهایش را بدهد.

ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس توسط رژیم ایران و خودداری‌ این رژیم از همکاری با تحقیقات آژانس در مورد مواد هستهای اعلام نشده، سؤالات جدی در مورد تلاشهای رژیم ایران و مخفی‌کاری آن مطرح می‌کند. . .

قطعنامهای را ما به شورای امنیت ارائه میدهیم تا تحریم سلاحهای متعارف را علیه حامی اصلی تروریسم، تمدید کند. تمرکز ما بر روی کار با شورای امنیت برای تصویب این قطعنامه است. ولی در صورتیکه چنین اتفاقی نیفتد، ایالات متحده می‌تواند به‌صورت یکجانبه تحریم‌ها را بازگرداند».

سؤال خبرنگار: «حسن روحانی گفت که ایران مشکلی در گفتگو با ایالات متحده ندارد تنها به این شرط که ایالات متحده به وظایف خود تحت توافق هستهای پایبند باشد، بهخاطر جدا شدنش از توافق ۲۰۱۵ عذرخواهی کند و به ایران خسارت بپردازد. پاسخ شما چیست؟».

مایک پمپئو در پاسخ گفت: «این حرف جدی نیست. ما از جمهوری اسلامی ایران خواستیم که مثل یک کشور عادی رفتار کند. ولی از شرایط چنین برمیآید که میخواهند ما پول بهیک مشت ایرانیانی بدهیم که بتوانند تروریسم را در جهان دامن بزنند. . . . این رفتاری نیست که ما انجام دهیم».