728 x 90

مایک رایان: ویروس کرونا ممکن است هرگز ناپدید نشود

دکتر مایک رایان
دکتر مایک رایان

دکتر مایک رایان، مدیر امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی، در کنفرانسی در روز چهارشنبه ۲۴اردیبهشت علیه هر گونه پیش‌بینی در مورد زمان ناپدید شدن ویروس کرونا هشدار داد و این‌که عامل بیماری کووید-۱۹، که باعث یک اپیدمی جهانی شده "ممکن است هرگز ناپدید نشود."

این مقام سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) افزود که حتی اگر واکسنی برای این ویروس کشف شود، کنترل آن نیازمند یک "تلاش عظیم" خواهد بود.

گفتنی است که بنا به گزارشها تقریباً ۳۰۰هزار نفر در جهان در اثر عوارض ابتلا به این ویروس درگذشته‌اند و بیش از چهار میلیون و ۳۰۰هزار نفر هم به آن مبتلا شده‌اند.

دکتر مایک رایان هم‌چنین گفت: مهم است این موضوع را مطرح کنیم: این ویروس ممکن است تبدیل به یک همه‌گیر بومی (اندمی) در جوامع ما شود و هرگز ناپدید نشود. اچ آی وی ناپدید نشده اما ما آموخته‌ایم چگونه با آن کنار بیاییم.

وی سپس افزود: باور ندارد که "کسی می‌تواند زمان ناپدید شدن این بیماری را پیش‌بینی کند."

دکتر تدروس گبریسوس مدیر سازمان بهداشت جهانی هم تأکید کرد که کنترل این ویروس در صورت تلاش کافی ممکن است. دکتر تدروس هم‌چنین اخطار داد که هیچ راه تضمین شده‌ای برای کاهش محدودیتها بدون دامن زدن به موج دوم ابتلا وجود ندارد. وی گفت: "بسیاری کشورها مایل به لغو تدابیر مختلف هستند. اما توصیه ما هنوز این است که هوشیاری در هر کشور هم‌چنان باید در بالاترین سطح ممکن باشد."

ماریا ون کرکوف اپیدمی‌شناس سازمان بهداشت جهانی هم گفت: "باید از نظر ذهنی قبول کنیم که خارج شدن از این همه‌گیری زمان می‌برد."

در پایان دکتر رایان افزود: "یک تفکر وجود دارد دایر بر این‌که مقررات منع تردد جادو کرده و تصور می‌شود که حالا با برداشتن آنها همه چیز به‌خوبی پیش خواهد رفت. هر دو تفکر پر از خطر است."