728 x 90

لوموند: شورای حقوق‌بشر سازمان ملل سرکوب وحشیانه اعتراضات توسط ایران را محکوم می‌کند

تظاهرات ایرانیان آزاده مقابل ساختمان سازمان ملل در ژنو -۳آذر ۱۴۰۱
تظاهرات ایرانیان آزاده مقابل ساختمان سازمان ملل در ژنو -۳آذر ۱۴۰۱

لوموند روز ۴آذر در گزارشی از تصویب شورای حقوق بشر ملل متحد برای تشکیل هیأت حقیقت‌یاب بین‌المللی برای تحقیق پیرامون جنایات رژیم آخوندها نوشت:

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل سرکوب وحشیانه اعتراضات مسالمت‌آمیز توسط ایران را محکوم می‌کند،
این شورا با اکثریت قاطع به شروع تحقیقات درباره رفتار ایران با معترضان رأی مثبت داد.
شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۳آذر، سرکوب تظاهر کنندگان مسالمت‌آمیز توسط ایران در پی کشته شدن مهسا امینی را محکوم کرد و به ایجاد تحقیقاتی در سطح بالا درباره این سرکوب مرگبار رأی داد.
با وجود لابی‌گری شدید تهران و تلاش‌های چین در لحظه آخر برای تضعیف قطعنامه، اکثریت بیش از حد انتظار از ۴۷عضو شورا از شروع تحقیقات درباره واکنش ایران به اعتراضهای جاری حمایت کردند. تصویب قطعنامه تحسین شدیدی را برانگیخت.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، از این رأی استقبال کرد و گفت که این رأی نشان می‌دهد که نهاد عالی حقوق‌بشر سازمان ملل وخامت اوضاع در ایران را به‌رسمیت شناخته است.
وولکر تورک که به خبرنگاران گفته بود پیشنهاد سفر به ایران را داده اما پاسخی از تهران دریافت نکرده است. وی گفت که از زمان مرگ امینی بیش از ۳۰۰نفر کشته شده‌اند.
دهها نفر در مقابل ساختمان سازمان ملل در ژنو تظاهرات کردند و پرچم‌هایی را که قبل از انقلاب ۱۹۷۹ در ایران استفاده می‌شد، در میان تصاویر قربانیان ادعایی رژیم ایران به اهتزاز درآوردند.
سازمان دهندگان این تظاهرات، سازمان مجاهدین خلق ایران، رأی روز پنجشنبه را گامی مثبت و مهم خواندند و تأکید کردند که فرهنگ معافیت از مجازات باید پایان یابد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/599fca19-05de-4089-814c-c2f9e7e22591"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات