728 x 90

قیام مردم ایران در کانون توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت

قیام ایران - ۲۵آبان۹۸
قیام ایران - ۲۵آبان۹۸

خبرگزاری رویترز گزارش داد: پلیس و نیروهای امنیتی ضدشورش روز شنبه با معترضان در تهران و دهها شهر در سراسر ایران درگیر شدند. فیلمهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی از داخل ایران نشان می‌دهد معترضان ساختمانها را به آتش می‌کشند و با پلیس ضدشورش درگیر می‌شوند. در ویدئوهای دیگر معترضان راهها را مسدود و در خیابانهای تهران و برخی شهرهای دیگر آتش روشن کرده‌ و علیه مقام‌های ارشد رژیم شعار دادند.

 

یک تظاهر کننده از شیراز گفت، «مردم در اینجا بسیار خشمگین هستند. من صدای شلیک را شنیدم. صدها نفر در خیابان‌ها هستند. آنها یک ماشین نیروی انتظامی را به آتش کشیدند.

نیروهای ضدشورش برای متفرق کردن معترضان در چندین شهر از گاز اشک‌آور و چماق استفاده می‌کرد. ویدئویی که در توئیتر منتشر شده نشان می‌دهد معترضان در حال آتش زدن یک بانک هستند....

 

خبرگزاری فرانسه گزارشهای متعددی از قیام ایران مخابره کرد و نوشت: تظاهر کنندگان خیابانهای اصلی را در تهران بستند. در اصفهان تظاهر کنندگان در مرکز شهر جاده را بستند.

 

العربیه در گزارشی از قیام مردم ایران گفت:‌ مریم رجوی، پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران ضمن تحسین اعتراضات اخیر گفت، اگر "رژیم ضدبشری" در ایران بر مسند قدرت باقی بماند، فقط گرانی و بیکاری شدت می‌یابد.

العربیه هم‌چنین گزارش داد: در برخی شهرهای ایران از جمله اصفهان، مشهد، شیراز، خرم‌آباد، کرج، اهواز، بهبهان و تهران تظاهرات برگزار شد.در اغلب این تظاهرات مردم شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» را سر دادند. در برخی شهرهای معترضان به ایستگاههای سوخت رسانی و پمپ بنزین حمله کرده و آنها را آتش زددند. در بهبهان معترضان بانک مرکزی را به آتش کشیدند.

 

تلویزیون الحدث گفت:‌ تصویری که به‌دست ما رسیده نشان می‌دهد مردم عکس خامنه‌ای را به آتش می‌کشند.

 

فرانس ۲۴: اعتراضات شبانه در ایران در چند شهر این کشور ادامه پیدا کرد. این اعتراضات بعد از آن شروع شد که حکومت، یک سهمیه‌بندی برای بنزین و افزایش قیمت آن را اعلام کرد. مردم در شهرهای بزرگی مانند شیراز، اهواز، مشهد، بندرعباس و غیره دست به اعتراض زدند... برخی از این اعتراضات به خشونت گراییده و معترضان شعارهای ضددولتی علیه حسن روحانی سر دادند.

 

سان چاپ انگلستان نوشت:‌ تظاهر کنندگان ایرانی ساختمانها را آتش می‌زنند و با نیروهای انتظامی در سراسر کشور درگیر می‌شوند.