728 x 90

قیام سراسری مردم ایران - لرزه سرنگونی بر ارکان ولی فقیه ارتجاع - گزارش تصویری

گزارشی از سومین روز قیام سراسری مردم ایران - یکشنبه ۲۶آبان۹۸

در سومین روز مردم و جوانان در نقاط مختلف تهران از جمله تهران پارس، تهران سر، خیابان و میدان انقلاب و دانشگاه تهران، خیابان مصدق، لاله زار، آریاشهر، خیایان کاشانی، بزرگراه محلاتی، اتوبان نیایش و... دست به تظاهرات زدند. در برخی نقاط مردم با سنگ و چوب به مقابله با نیروهای سرکوبگر پرداختند و برخی خیابان‌ها را مسدود کردند.

مردم کرج به خیابان‌ها ریختند و با شعارهای مرگ بر دیکتاتور دست تظاهرات زدند. این در حالی است که روز گذشته شمار زیادی از مردم و جوانان کرج به‌دست نیروهای سرکوبگر به‌ شهادت رسیدند.

شامگاه یکشنبه چند هزار نفر در فردیس کرج تظاهرات کردند، فلکه اصلی فردیس به‌دست مردم افتاده است. مردم تمام خیابان‌ها را بسته‌اند موانع وسط خیابان گذاشته‌اند و سنگر بندی کرده و آتش روشن کرده‌اند. در برخی از نقاط گله‌های پاسداران و مزدوران از برابر مردم فرار کردند.

مزدوران از پشت بامها با کلاش به سمت مردم شلیک می‌کنند. مردم با سنگ و چوب و هر چه در دسترس دارند با نیروهای سرکوبگر مقابله و از خود دفاع می‌کنند. بسیاری از مراکز سرکوب و چپاول این شهرستان به آتش کشیده شده است.

به‌رغم آماده‌باش کامل نیروهای سرکوبگر، مردم شیراز در سومین روز قیام سراسری به خیابان‌ها ریختند. بسیاری از نقاط شهر از جمله بلوار امیرکبیر، کمربندی سلطان آباد، جاده صدرا، منطقه نمازی، پل نمازی و خیابان معالی آباد شاهد تظاهرات مردم شیراز است. نیروهای سرکوبگر به سوی مردم آتش گشودند و شماری از تظاهر کنندگان به‌ شهادت رسیدند و گروه بیشتری مجروح شدند.

برای سومین روز متوالی تهران و بسیاری از شهرها در سراسر ایران مانند شهریار، اسلام شهر، رباط کریم، سنندج، خرمشهر و کرج صحنه تظاهرات مردمی است. مناطق مختلف تهران از جمله تهران پارس، خیابان انقلاب و دانشگاه تهران صحنه تظاهرات و درگیری مردم با نیروهای سرکوبگر بوده است.

 

پاسدار شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت رژیم، در جلسه غیرعلنی مجلس ارتجاع در صبح یکشنبه ۲۶آبان ۹۸به ارائه اسناد و مدارکی درباره نقش مجاهدین در خیزشهای مردمی روزهای ۲۴و ۲۵آبان پرداخت.

رسانه‌های حکومتی با نقل اظهارات امیرآبادی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس رژیم، نوشتند: شمخانی با استناد به اسناد و مدارکی اعلام کرد (مجاهدین) در اغتشاشات ۲روز گذشته نقش داشتند.
وی افزود: شمخانی به اسنادی اشاره کرد که در طول دو روز اخیر گروه‌های سازمان‌دهی شده از طرف (مجاهدین) به مأموران انتظامی حمله کردند، بعضاً سلاح گرم داشتند و این افراد به بانکها و اموال عمومی و خصوصی مردم آسیب رساندند.

 

سپاه پاسداران در خبرگزاری خود اعتراف کرد ابعاد قیام مردم در روزهای جمعه و شنبه نسبت به قیام دیماه ۹۶گسترده بوده و تنها در یک استان بیش از ۱۰۰بانک توسط مردم و جوانان معترض به آتش کشیده شده است.

خبرگزاری سپاه پاسداران: در ۱۰۰نقطه کشور اعتراضات صورت گرفته است

  • بیش از ۱۰۰بانک فقط در یک استان به آتش کشیده شده است
  • میزان تخریب نسبت به تجمعات دیماه ۹۶گسترده‌تر و مخرب‌تر است
  • تاکنون حدود ۱۰۰۰نفر در ناآرامی‌های اخیر در کل کشور بازداشت شده‌اند
  • قیام‌کنندگان کاملاً آموزش دیده بودند