728 x 90

فعالیت عفو بین‌الملل برای آزادی اسماعیل عبدی

اسماعیل عبدی
اسماعیل عبدی

عفو بین‌الملل با راه‌اندازی کمپینی خواستار مشارکت برای آزادی اسماعیل عبدی، عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان شد که در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است.عفو بین‌الملل اسماعیل عبدی را زندانی عقیدتی خواند و خواستار آزادی فوری او شد. عفو بین‌الملل ضمن اشاره به اعطای جایزه همبستگی بین‌المللی از سوی اتحادیه معلمان انگلستان به اسماعیل عبدی در اوایل سال جاری، خواستار حمایت مدافعان حقوق‌بشر از وی شد.

اسماعیل عبدی از چهارم اردیبهشت در اعتراض به رعایت نشدن حقوق اولیه زندانیان از جمله حق مرخصی، مرخصی استعلاجی و آزادی مشروط در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است. وی به‌علت فعالیت‌های صنفی برای حقوق معلمان به شش سال حبس محکوم شده است. گفته می‌شود وی نیاز به درمان و خدمات پزشکی خارج از زندان دارد، اما دژخیمان زندان اوین با آن مخالفت می‌کنند.

 

سازمان عفو بین‌الملل اوایل این ماه نیز از رژیم آخوندی خواست که اسماعیل عبدی، را «فورا و بدون قید و شرط» آزاد کنند و «به سوء‌استفاده از نظام قضایی برای سرکوب» فعالان صنفی پایان دهند. این سازمان با اشاره به «تحقیقات» خود اعلام کرد که قوه قضاییه ایران «استقلال ندارد» و «تحت فشار دائم نیروهای امنیتی و اطلاعاتی است تا علیه مدافعان حقوق‌بشر و سایر معترضان حکم‌های سنگین صادر کند.»

در این بیانیه آمده است: «عدم استقلال قوه قضاییه دست مأموران اطلاعاتی و امنیتی را باز گذاشته است تا به‌طور غیرقانونی در تصمیم‌گیریهایی مانند دسترسی زندانیان به مراقبت‌های پزشکی مناسب، مرخصی و آزادی مشروط مداخله کنند.»

اسماعیل عبدی، عضو زندانی هیات‌ مدیره کانون صنفی معلمان ایران، از روز سه‌شنبه، چهارم اردیبهشت، اعتصاب غذا کرده است.

اسماعیل عبدی چندی پیش با نوشتن نامه‌یی سرگشاده اعلام کرد که در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران از روز سه‌شنبه ۲۸فروردین ۱۳۹۷دست به اعتصاب غذا خواهد زد. با این حال در پی وعده‌ٔ دستگاه قضایی مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایشان، اعتصاب خود را به مدت یک هفته عقب انداخته بود.

اسماعیل عبدی پیش از این نیز در اردیبهشت ماه سال گذشته در اعتراض به عدم استقلال قوه قضاییه در ”صدور احکام امنیتی” برای فعالان تشکل‌های صنفی معلمان و کارگران و با درخواست صریح ”خروج روند پیگیری پرونده‌ خود از حالت امنیتی به عادی” دست به اعتصاب غذا زده بود.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات