728 x 90

فریدون مجلسی: اکثر کشورها درآمدهای ایران را بلوکه کرده‌اند

بلوکه کردن دلارهای رژیم ایران در کره جنوبی
بلوکه کردن دلارهای رژیم ایران در کره جنوبی

فریدون مجلسی کارگزار پیشین وزارت‌خارجه رژیم درباره بلوکه کردن بیش از ۷میلیارد دلار از پولهای رژیم آخوندی توسط کره جنوبی بر اثر تحریم‌های آمریکا و اختلافات میان رژیم و کره جنوبی گفت: «موضوع عدم انتقال درآمدهای ایران مختص به کره جنوبی نیست، اکثر کشورها درآمدهای ایران را بلوکه کرده‌اند. حتی چین که از آن به‌عنوان متحد ایران یاد می‌شود نیز انتقال پول با ایران ندارد و تنها تهاتر کالا بین دو طرف وجود دارد».

روزنامه حکومتی آفتاب یزد به تاریخ ۹مرداد به‌نقل از کارگزار پیشین وزارت‌خارجه رژیم نوشت: «در هفته‌های اخیر اختلاف میان ایران و کره جنوبی بر سر درآمدهای تهران که در این کشور بلوکه شده افزایش یافته است. ایران از کره جنوبی خواسته که این مبالغ را که گفته می‌شود بیش از ۷میلیارد دلار است را آزاد کند، اما سئول تأکید دارد بر اساس تحریم‌های ایالات متحده نمی‌تواند دست به چنین کاری بزند. کره جنوبی یکی از متحدان ایالات متحده به‌شمار می‌رود، آمریکا در طول بیش از ۷۰سال اخیر بعد از جنگ جهانی دوم یکی از بازیگرانی بوده که از کره جنوبی در برابر کره شمالی حمایت کرده و به نوعی امنیت سئول را تضمین کرده است. کره شمالی یکبار به همسایه جنوبی تجاوز کرد و حاصل آن جنگ خونین در دهه پنجاه قرن بیستم بود. آنها هم‌چنان همان رویه سابق خود را دارند. در چنین شرایطی طبیعی است که کره جنوبی ملاحظاتی را نسبت به آمریکا به‌عنوان متحد و شریک خود دارد. به‌نظر می‌رسد در رابطه با کره جنوبی نیز مسئولان باید متوجه روابط در هم تنیده سئول و واشنگتن باشند».

فریدون مجلسی پیشنهاد وارد کردن کالا از کره جنوبی مابه‌ازاء پولهای بلوکه شده را داده و گفته است: «عجیب است که دولت بر این موضوع تأکید دارد که از کره جنوبی پول دریافت کند! در واقع امکان انتقال بانکی بین دو کشور به هیچ‌وجه وجود ندارد و به این علت است که درآمدهای ایران بلوکه می‌شوند، چرا که سایر کشورها اگر بخواهند به ایران پول بدهند باید چمدانهای دلاری به تهران بیاورند که طبیعی است آنها چنین کاری نمی‌کنند و امکانپذیر نیز نیست. آنچه واضح است این‌که هم‌اکنون در شرایط یک جنگ اقتصادی قرار داریم و آمریکا نیز متحدان بسیاری دارد، در این شرایط در مواجهه با کشورهایی مانند کره مذاکره باید برای دریافت کالا در برابر پول باشد».