728 x 90

فریدام هاوس: اعتراضات سراسری در ایران نشانه خشم نسبت به دهه‌ها ظلم و بی‌رحمی است

تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران - شهریور ۱۴۰۱
تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران - شهریور ۱۴۰۱

سازمان حقوق‌بشری فریدام هاوس (خانه آزادی)؛ روز سه‌شنبه ۵مهر با صدور بیانیه‌یی با محکوم کردن سرکوب معترضان در ایران خواهان پاسخگو کردن این رژیم توسط جامعه جهانی شد.
مایکل جی. آبراموویتز؛ رئیس فریدام هاوس در این بیانیه با اشاره به جان باختن مهسا امینی توسط نیروهای پلیس می‌نویسد: «مرگ شک‌برانگیز مهسا امینی، دختر ۲۲ساله، به هنگام بازداشت توسط نیروهای موسوم به گشت ارشاد تهران» آغاز شد، آن را نشانه‌ای از خشم مردم ایران نسبت به دهه‌ها «ظلم و بی‌رحمی» که بسیاری از زنان ایرانی هر روزه با آن مواجه هستند، خواند».


بیانیه در ادامه با اشاره به سرکوب شدید در ایران ادامه می‌دهد: «در ده روز گذشته، رژیم ایران به تظاهرات با نیرویی مرگبار پاسخ داده، روایت‌های رسانه‌یی «نامطلوب» را سانسور کرده، کسانی را که در مورد اعتراضات «شایعه» پراکنده‌اند، تحت پیگرد قرار داده و دسترسی مردم به اطلاعات حیاتی آنلاین را مسدود کرده است. مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی و اختلال در خدمات اینترنتی و تلفن همراه در طول ناآرامی‌های اجتماعی یک تاکتیک کلاسیک اقتدارگرایانه است. این رژیم غیردمکراتیک در تلاش ناامیدانه خود برای حفظ قدرت، آشکارا از محروم کردن شهروندانش از آزادی‌های اساسی و گرفتن جان آنان ابایی ندارد».
فریدام هاوس در پایان بیانیه خود ضمن اعلام همبستگی و ایستادگی در کنار مردم ایران اضافه می‌کند «ما با شدیدترین لحن، سرکوب فزاینده مردم توسط رژیم ایران را محکوم می‌کنیم، و از دیگر دولتها می‌خواهیم که در کنار این معترضان شجاع بایستند و مقامات رسمی ایران را وادارند که برای بدرفتاریهایشان پاسخگو باشند. اگر قرار است که دموکراسی و حقوق‌بشر در ایران اعمال شود، کشورهای دمکراتیک و سازمانهای سراسر جهان باید از مردم ایران در مورد خواست‌شان برای رهایی از یک حکومت دین‌سالار مستبد پشتیبانی کنند».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f4892056-38e1-4691-9c3b-1cc9ccaaa3bd"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات