728 x 90

فرانس ۲۴:‌ کلمه‌ای که در خیابانهای لبنان شنیده می‌شود انقلاب است

قیام مردمی در لبنان
قیام مردمی در لبنان

تلویزیون فرانس ۲۴ گزارش داد: صدها هزار نفر به خیابانهای سراسر لبنان آمده‌اند تا آنچه را که فساد رهبرا نشان می‌نامند محکوم کنند. این بزرگترین نمایش نارضایتی تاکنون در کشوری است که اعتراضات عمومی در آن به ندرت روی داده است.

خبرنگار فرانس۲۴ از بیروت:... چهارده سال پیش صدها هزار نفر به خیابان‌ها آمدند تا به‌خاطر قتل نخست‌وزیر خود سوگواری کنند. امشب همان مردم دوباره به خیابان‌ها آمده‌اند تا علیه فساد اعتراض کنند.

یک مرد تظاهر کننده: فقیران فقیرتر می‌شوند و ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند. بنابراین ما سعی می‌کنیم کل این نظام را تغییر دهیم. من به هیچکس اعتماد ندارم. این نظام و سیستم همیشه به همین شکل بوده است...

یک مرد تظاهر کننده دیگر: همان‌طور که می‌بینید همه لبنانیها اینجا هستند. این انقلاب ما علیه حکومت و علیه فساد است.

آنها خواستار تغییرات واقعی در لبنان هستند و کلمه‌ای که امشب در خیابان‌ها شنیده می‌شود «انقلاب» است.

 

خبرگزاری فرانسه خبر داد:‌ دهها هزار نفر از ساکنان بیروت پایتخت لبنان برای چهارمین روز در اعتراض علیه فساد حکومتی و افزایش مالیاتها به خیابان‌ها آمده‌اند.

خبرگزاری فرانسه افزود:‌ دولت لبنان با استعفای شریک ائتلافی خود به لرزه افتاده است.

 

تلویزیون یورونیوز در گزارش زنده از قیام مردم لبنان گفت مردم لبنان برای چهارمین روز خیابان‌ها را پر کرده‌اند.

سحر یونس کارگر ۳۲ساله از یک سازمان غیردولتی گفت: «من انتظار نداشتم که از شمال و جنوب و بیروت مردم این‌چنین دست در دست هم بدهند. تظاهر کنندگان همه افراد را با خود آورده‌اند و این بی‌سابقه است و هرگز پیش از این اتفاق نیفتاده بود».

 

 

لبنانی‌های مقیم پاریس روز یکشنبه برای اعلام همبستگی با قیام هموطنانشان در داخل لبنان، در خیایانهای پاریس پایتخت فرانسه تجمع و تظاهرات کردند.

آنان در این تظاهرات همصدا با قیام‌کنندگان داخل لبنان خواستار سقوط دولت کنونی لبنان و تشکیل دولتی جدید شدند.