728 x 90

فراخوان آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به توقف حملات ترکیه به خاک سوریه

آنگلا مرکل در مجمع عمومی ملل متحد - عکس از آرشیو
آنگلا مرکل در مجمع عمومی ملل متحد - عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری رویترز آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه گفت: فوراً حمله به سوریه را متوقف کند.

یک سخنگوی دولت آلمان گفت:‌ آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز یکشنبه ۲۱مهر در یک تماس تلفنی به رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه گفت عملیات نظامی در شمال سوریه را فوراً متوقف کند. این تماس تلفنی به‌ درخواست اردوغان صورت گرفت.

سخنگوی دولت آلمان گفت: "صدراعظم از پایان دادن فوری به‌عملیات نظامی حمایت کرد".

خاطر نشان می‌شود روز شنبه فرانسه، انگلستان، نروژ و فنلاند نیز خواستار توقف حملات ترکیه به خاک سوریه شدند. همچنین اتحادیه عرب در بیانیه پایانی اجلاس اضطراری شورای وزیران عرب خود در قاهره حملات ترکیه به خاک سوریه را به‌عنوان نقض آشکار پایه‌های میثاق ملل ‌متحد و قطعنامه‌های شورای امنیت محکوم کرد و خواستار عقب‌نشینی فوری و بدون شرط ترکیه از سوریه شد.

این بیانیه تعرض ترکیه را تهدیدی مستقیم برای امنیت عربی و امنیت و صلح بین‌المللی دانست و احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه مکلف شد بیانیه را به شورای امنیت سازمان ملل منتقل کند.

وزرای خارجه عراق و قطر و لبنان که در جبهه حکومت ‌آخوندی و ترکیه هستند، از امضاء بیانیه اتحادیه عرب خودداری کردند. وزیر خارجه عراق از دست نشاندگان رژیم آخوندهاست.

رژیم آخوندی در یک بازی نفرت‌انگیز دو‌گانه برای بهره‌برداری از آب گل آلود، تلاش می‌کند شعارها را از جانب خامنه‌ای و تمامیت رژیم، منحصراً به جانب ترکیه برگرداند. بیش از ۱۵۰نفر از نمایندگان مجلس ارتجاع با صدور بیانیه‌یی ترکیه را محکوم کردند. هدف سفیدسازی رژیم ولایت‌فقیه، دور کردن خطر از رژیم و منحرف کردن امواج قیام به خارج از ایران است.