728 x 90

فاکس نیوز: یک مقام پنتاگون گفت‌ موشکهای کروز و پهپادهای بکار رفته از خاک ایران آمده است / موضع‌گیریهای بین‌المللی

حمله به تاسیسات نفتی عربستان
حمله به تاسیسات نفتی عربستان

یک مقام پنتاگون به فاکس‌ نیوز گفت: پهپادها و موشکهای کروزی که در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی بکار رفته است از خاک ایران آمده است و اکنون شکی در این مورد ندارند.

فاکس نیوز گفت وزیر خارجه پمپئو قطعاً که بدرستی انگشت اتهام را متوجه رژیم ایران کرد و گفت هیچ سندی وجود ندارد که این حمله از یمن انجام شده باشد. پمپئو توئیت کرد و از تمامی کشورها خواست که صریحاً حملات ایران را محکوم کنند...

برخی از دموکرات ها امروز صبح گفتند حمله تلافی‌جویانه علیه رژیم ایران ممکن است در نظرباشد.

 

دونالد ترامپ: رژیم ایران می‌گوید هیچ ربطی به حمله به عربستان سعودی ندارد. خواهیم دید؟

دونالد ترامپ در یک پیام توئیتری گفت:‌ ‌به‌خاطر داشته باشید زمانی که رژیم ایران یک پهپاد را سرنگون کرد و عامدانه می‌گفت در حریم هوایی آنها بوده است، در حالی‌که در واقعیت به هیچوجه نزدیک آنجا نبود. آنها قویاً به آن داستانی که می‌دانستند یک دروغ بزرگ است چسبیده بودند. اکنون آنها می‌گویند هیچ ربطی به حمله به عربستان سعودی نداردند. خواهیم دید؟

 

 

موضع‌گیری کلی کرفت سفیر آمریکا در سازمان ملل:

در همین حال سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: رژیم ایران در پشت حملات به عربستان قرار دارد.

کلی کرفت سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه در جلسه شورای امنیت در نیویورک گفت: اطلاعات رسیده حول حملات به سایتهای نفتی عربستان حاکیست مسئولیت حمله با رژیم ایران است و هیچ سندی از این‌که این حمله از یمن بوده وجود ندارد.

 

شورای امنیت ملی کاخ سفید تشکیل جلسه داد

به‌دنبال حملات رژیم آخوندی به تأسیسات نفتی عربستان سعودی شورای امنیت ملی کاخ سفید تشکیل جلسه داد.

سی.ان.ان گفت:‌ ما اطلاعاتی از کاخ سفید به‌دست آوردیم که مقام‌های ارشد دولت تشکیل جلسه دادند و در مورد حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی و نقش رژیم ایران در این حمله بحث می‌کنند. ما می‌دانیم کمیته اصلی شورای امنیت ملی کاخ سفید شامل اعضای ارشد کابینه دولت و معاون رئیس‌جمهور می‌باشد و همه آنها در حال حاضر در کاخ سفید می‌باشند و در مورد گام بعدی بحث می‌کنند.

 

سناتور کریس کونز خواستار اقدام نظامی علیه رژیم ایران به‌خاطرحمله به تأسیسات نفتی عربستان شد. وی که با فاکس‌ نیوز مصاحبه می‌کرد در پاسخ به این سؤال که اگر این حمله مستقیماً به رژیم ایران ربط پیدا کند اقدام مناسب چه باید باشد؟ گفت:‌ اول این‌که من می‌خواهم اطلاعات در این مورد را ببینم اما به‌نظر می‌رسد معتبر باشد زیرا شبه‌نظامیان حوثی این نوع پهپادهایی را که بخواهد حملات خرد کننده‌یی علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی انجام دهد ندارند. امید من این است که پرزیدنت ترامپ با ژنرالها و دیپلمات ها و مشاوران خود مشورت کنند و اطلاعات را به‌دقت بررسی کنند. رژیم ایران خطرناک‌ترین کشور حامی تروریسم است و اگر اطلاعات حمله رژیم ایران به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را تأیید کند ممکن است نیازمند اقدام نظامی باشد. این لحظه‌یی است که رژیم ایران اراده ما را به آزمایش می‌کشد و عملاً تست می‌کند که آیا ما به واقع ایستادگی می‌کنیم یا خیر و اگر حملات توسط رژبم ایران علیه متحدان نزدیک ما انجام شود ما باید با جدیت دست به اقدام بزنیم.

 

ترکی المالکی سخنگوی نظامی ائتلاف عربی گفت حمله به تأسیسات نفتی عربستان توسط نیروهای رژیم ایران انجام شده است

سخنگوی نظامی ائتلاف عربی در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره حملات رژیم آخوندی به تأسیسات نفتی عربستان سعودی گفت:‌ این حمله به وسیله نیروهای رژیم ایران انجام شد و این حمله یک حمله تروریستی بوده است. ترکی المالکی اعلام کرد تسلیحات به کار رفته در حمله به تأسیسات نفتی سعودی از ایران تأمین شده است.

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف، در یک نشست خبری در ریاض گفت که تمام نشانه‌ها در تحقیقات اولیه حاکی از آن است که سلاحهایی که در هر دو حمله علیه تأسیسات نفتی عربستان استفاده شده از ایران آمده است.

وی افزود افزود یافته‌های مقدماتی نشان می‌دهد این حملات از خاک یمن انجام نشده است.

نتیجه نهایی به‌محض تمام شدن کار تحقیق مقام‌های عربستان سعودی مطابق قانون بین‌الملل اعلام خواهد شد و نمایشگاهی از نوع تسلیحات استفاده شده برگزار می‌شود و همچنین مکان پرتاب این پهپادها تعیین می‌شود. تحقیق اولیه نشان داده که رژیم ایران دست داشته و ما مشغول شناسایی مکانی هستیم که این پهپادها از آنجا پرتاب شده‌اند.

 

 

ریک پری وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه رژیم ایران را به دست داشتن در عملیات حمله به تأسیسات نفتی «بقیق» شرکت در آرامکو در عربستان سعودی متهم کرد.

وی که در نشست سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین صحبت می‌کرد، در اظهاراتی گفت: می‌خواهم بگویم که ایالات متحده با تمام وجود حمله رژیم ایران به پادشاهی عربستان سعودی را محکوم می‌کند. و از دیگر کشورها هم می‌خواهیم که آن را محکوم کنند.

ریک پری افزود: «این رفتار غیرقابل قبول است، و آنها باید بابت آن پاسخگو باشند. اشتباه نکنید، این حمله‌یی عامدانه به اقتصاد جهانی و بازار جهانی انرژی بوده است. رئیس‌جمهور ترامپ مجوز عرضه نفت از ذخایر راهبردی نفت، در صورت نیاز، را صادر کرده است و وزارتخانه من آماده پاسخ به این درخواست است. با وجود تلاش‌های شریرانه رژیم ایران، کاملاً اطمینان داریم که بازار انعطاف‌پذیر است و پاسخ مثبتی خواهد داد.

وزیر انرژی آمریکا گفت: رژیم ایران از برنامه هسته‌یی برای باجگیری از جامعه بین‌المللی و بی‌ثبات‌سازی منطقه استفاده می‌کند آمریکا به اعمال فشار حداکثری، هم دیپلماتیک و هم اقتصادی، ادامه می‌دهد تا این رژیم را از دستیابی به تسلیحات اتمی محروم کند.