728 x 90

فاکس نیوز - مایک پنس در گردهمآیی ایران آزاد۲۰۲۳: دولت بایدن و رهبران همه کشورهای آزادیخواه را فرا می‌خوانم که در کنار مردم ایران بایستند

مایک پنس معاون پیشین رئیس جمهور آمریکا
مایک پنس معاون پیشین رئیس جمهور آمریکا

فاکس نیوز در گزارشی از اجلاس جهانی ایران آزاد ۲۰۲۳: پیش به‌سوی جمهوری دموکراتیک، و حضور مایک پنس معاون پیشین رئیس جمهور آمریکا نوشت: «امروز به‌عنوان یک شهروند عادی آمریکایی، دولت بایدن و رهبران همه کشورهای آزادیخواه را فرا می‌خوانم که در کنار مردم ایران بایستند، برای آرمان آزادی و عدالت بایستند و تمام مذاکرات هسته‌یی با تهران را متوقف کنند و از آن دست بکشند».

پنس، معاون رئیس‌جمهور سابق، از دولت بایدن خواست فوراً مذاکرات با تهران بر سر برنامه هسته‌یی ایران را "توقف زده و از آن دست بکشد".

پنس روز شنبه در اجلاس رهبران اپوزیسیون ایران در گردهمآیی ایران آزاد ۲۰۲۳ در پاریس، فرانسه، سخنرانی کرد، جایی که او استدلال کرد که پرزیدنت بایدن با "رژیم ظالم"در ایران مماشات کرده است. کاندیدای جمهوریخواه برای سال۲۰۲۴ در گفتگو با جمعیت مشتاق وطن‌پرستان در تبعید ایرانی، پیگیری توافق هسته‌یی با ایران را در بحبوحه گزارشهایی مبنی بر این‌که دولت بایدن یک توافق"موقت" روی میز دارد - که دولت آن را انکار کرده است، محکوم کرد.

دولت بایدن برای احیای مذاکرات بر سر (برجام) که بیشتر به توافق هسته‌یی ایران معروف است، تلاش کرده و تاکنون شکست‌خورده است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در اواخر سال۲۰۲۲ اعتراف کرد که گفتگوها «به عقب» رفته است، زیرا رژیم ایران «خواسته‌های خارج از موضوع، خواسته‌هایی غیرمرتبط با خود برجام» مطرح کرده است.

در علن، دولت معتقد است که متعهد به‌دنبال کردن دیپلماسی با ایران برای جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌یی است که می‌تواند امنیت خاورمیانه و جهان را بی‌ثبات کند.

منتقدان، از جمله برخی از کشورهای همسایه مانند اسراییل و عربستان و هم‌چنین پنس، استدلال کرده‌اند که این توافق، منابع مالی را که ایران بسیار به آن نیازمند است، را تأمین می‌کند که این کشور آن را به سمت فعالیت‌های تروریستی نیابتی علیه رقبای منطقه‌ای خودش هدایت می‌کند.

در نوشته‌ای در نیویورک تایمز در ۱۴ژوئن گزارش شد که ایالات متحده قصد دارد با مقامات ایرانی به یک توافق غیررسمی و نانوشته دست یابد که از آن به‌عنوان "آتش‌بس سیاسی" یاد می‌کنند که هدف آن جلوگیری از تشدید بیشتر تنش است. گفته می‌شود مذاکرات دیگری در این زمینه در عمان انجام شده است.

سخنگوی وزارت‌خارجه این گزارش را تکذیب کرد و به فاکس نیوز دیجیتال گفت: "هیچ توافق هسته‌یی در پیش رو وجود ندارد."

پنس پیگیری توافق هسته‌یی با تهران را "فاقد پایه محکم و خطرناک" خواند.

او سیاست‌های بایدن در قبال ایران را با دست‌آوردهای دولت ترامپ-پنس مقایسه کرد، از جمله تحریم‌های سخت علیه سپاه پاسداران، لغو توافق هسته‌یی ایران و صدور دستور حمله که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی، رهبر سپاه قدس ایران - که جمعیت در رابطه با آن شعار می‌دادند، "از شما متشکریم."

پنس هشدار داد که با دادن معافیت برای تحریم‌ها و تعامل با روسیه در گفتگو با ایران، دولت بایدن "این تهدید را به‌وجود می‌آورد که همه پیشرفتهایی را که ما در به حاشیه راندن رژیم استبدادی داشته‌ایم، از بین ببرد."

پنس گفت: «دولت کنونی آمریکا برای بازگرداندن توافق هسته‌یی ایران تلاش بسیار زیادی می‌کند و تهران را در مسیر سریع دستیابی به سلاح هسته‌یی قرار داده است. و در واقع، دولت کنونی اعتراف کرده است که تحت یک توافق هسته‌یی احیا شده، ایران می‌تواند در کمتر از یک سال سوخت هسته‌یی کافی برای یک بمب انباشت کند – حتی سریع‌تر از آنچه در توافق قبلی مجاز بود».

او در برابر تشویق طولانی گفت: "توافق هسته‌یی جدید به صلح و ثبات منجر نخواهد شد."

پنس توسط شورای ملی مقاومت ایران (NCRI) مستقر در پاریس، بازوی سیاسی سازمان مجاهدین خلق ایران (PMOI) که به‌شدت با برجام مخالفت کرده است، میزبانی شد. این گروه طی سال‌ها گردهماییهای مکرری در پایتخت فرانسه برگزار کرده است که هزاران طرفدار را به خود جذب کرده است و اغلب مقامات بلندپایه سابق آمریکایی، اروپایی و عرب منتقد جمهوری اسلامی در آن شرکت می‌کنند.

مریم رجوی، رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت، صبح شنبه سخنرانی کرد و فراخوان به "انقلاب"برای پایان دادن به"استبداد مذهبی"در ایران و"سرنگونی آخوندها" داد.

رجوی گفت: ما قاطعانه تأکید می‌کنیم که با برجام یا بدون برجام، دوران فاشیسم مذهبی به پایان رسیده و خورشید موجودیت آن در افق سرنگونی قرار دارد.


یکی از گروههایی که بخشی از ائتلاف شورای ملی مقاومت ایران است که معروف به مجاهدین خلق می‌باشد اخیراً مقر آن در آلبانی مورد حمله قرار گرفت. این حمله خشونت‌آمیز توسط سناتور تد کروز از تگزاس مورد انتقاد قرار گرفت و او در آن زمان در توئیتی نوشت: «از این‌که در سراسر اروپا – و به‌ویژه در حال حاضر، فرانسه و آلبانی – متحدان ما در حال مماشات با رژیم ایران و سرکوب مخالفان ضد رژیم هستند، عمیقاً نگرانم».

مراسم روز شنبه هم‌چنین شامل سخنرانیهای مایک پمپئو وزیر خارجه سابق، جان بولتون و ژنرال وسلی کلارک بود و صدها قانونگذار دیگر از سراسر جهان در آن حضور داشتند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d4607e93-b4fd-4201-adb3-8c50becac56f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات