728 x 90

فاش کردن جزئیات جدیدی از نحوه کشته شدن محسن فخری‌زاده توسط نیویورک تایمز

صحنه کشته شدن محسن فخری زاده مهره اصلی اتمی رژیم
صحنه کشته شدن محسن فخری زاده مهره اصلی اتمی رژیم

روزنامه نیویورک تایمز روز شنبه ۲۷شهریور در گزارشی حدود ۱۰ماه پس از کشته شدن محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و مهره ارشد هسته‌یی رژیم ایران، جزییات جدیدی از رویدادهای پشت‌پرده این عملیات و برخورد دولت وقت دونالد ترامپ با آن را فاش کرده است.

در این گزارش نحوه استفاده از تیربار هوشمند از راه دور را در «مرکز عملیات» که «هزاران کیلومتر» از محل ترور دور بود، شرح داده شده و نوشته است قطعات مختلف آن تیربار اتوماتیک که با هوش مصنوعی فعال می‌شده در خاک ایران مونتاژ و آماده فعالیت شده است.

 

بر اساس این گزارش، برای عملیات ترور تیربار هوشمندی انتخاب شد که ترکیبی از سلاح خودکار ساخت بلژیک از نوع فن مگس بود و سیستم روباتیک پیچیده‌ای به روی آن سوار شد که آن را به اتاق تیربار اتوماتیک موسوم به سنتینل ۲۰ ساخت کارخانه‌های اسلحه‌سازی اسپانیایی اسکریبنو شبیه کرد. بدین ترتیب تیربار نهایی حدود یک تن وزن داشت.

این تجهیزات پیش از انتقال به ایران، تا جایی که می‌شد به قطعات ریز تجزیه شد و تیم‌های درون ایران آن را به روی وانت آبی‌رنگ معمولی از نوع «زامیاد» قرار دادند. وانت نیز به بمب سنگین مجهز شد تا هر کسی را شاهد سوءقصد بود از بین ببرد. آن وانت نیز با برزنت و مصالح عادی برای ساخت و ساز پوشانده شد. دوربینهای درون وانت زاویه دید کاملاً مناسب برای فعالان آن را فراهم کرد.

به‌نوشته نیویورک تایمز، از آنجا که تیربار قادر به شلیک ۶۰۰ گلوله در دقیقه بود، نگرانی از احتمال لرزش وانت و تغییر مسیر گلوله وجود داشت اما این مشکل نیز برطرف شد.

فاصله بسیار کوتاه دریافت تصاویر تا فعال کردن تیربار نیز بر اساس ۱.۶ دهم ثانیه محاسبه شد. برنامه هوش مصنوعی مطابق نیازها به‌روز و همه چیز آماده عملیات بود.

در حدود یک کیلومتری پیچ ورودی از آب سرد به جاده اصلی نیز یک خودروی دیگر در کنار جاده قرار گرفت که آن نیز مجهز به دوربین بود و تصاویر آن هم زنده در «اتاق عملیات» پخش می‌شد. این خودرو برای شناسایی دانشمند ایرانی مورد استفاده قرار گرفت. خودروی دوم ظاهراً پنچر شده و به روی جکی سوار بود تا شک‌برانگیز نباشد.

در گزارش جدید نیویورک تایمز تأکید شده این واقعیت که محسن فخری‌زاده به توصیه‌های تیم‌های امنیتی «انصار»، گروه محافظین دانشمندان هسته‌یی، بی‌اعتنا بود، به اجرای طرح ترور کمک کرد به‌ویژه آن‌که خودروی او ضد گلوله نبود.

بر اساس این گزارش، محسن فخری‌زاده و همسرش در روز واقعه به تنهایی در خودرو نشسته و تیم‌های محافظ در دو خودروی دیگر بودند.

این گزارش گفته است خودروی جلویی محافظان در «یک اشتباه جدی» سریع‌تر از اتومبیل محسن فخری‌زاده حرکت کرد تا به خانه آنها رسیده و شرایط را کنترل کند اما این امر باعث شد که عاملان سوءقصد سهولت و دید بهتری در تشخیص خودروی دانشمند هسته‌یی داشته باشند مخصوصاً آن‌که نقطه انتخاب شده برای ترور کمی مرتفع بود و می‌شد خودروهایی را که نزدیک می‌شد، دید.

محسن فخری‌زاده با گلوله‌های نخست زخمی و از پشت فرمان بیرون آمد و در حالی که در خودرو باز بود، به روی زمین زانو زد. اما گلوله‌های بعدی بر اساس هوش مصنوعی سریعاً شلیک شد. وی به همسرش که برای کمک به سوی او شتافت، گفت: «می‌خواهند مرا بکشند، تو دور شو».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b574d585-6ccc-4683-a6e7-58c80667d3c5"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات