728 x 90

فارین پالسی: بازگشت سریع ظریف، بحران در حال غلیان در رژیم تهران را به‌طور موقت ساکت کرد

ظریف وزیر خارجه آخوند روحانی
ظریف وزیر خارجه آخوند روحانی

نشریه آمریکایی فارین پالسی طی مقاله‌یی نوشت:‌ بازگشت سریع ظریف از استعفای ناگهانی خود، بحران در حال غلیان در رژیم تهران را به‌طور موقت ساکت کرد، اما سقوط اوراق بهادار در ایران، شایعات در مورد خروج کادرهای وزارتخارجه، و دفاع درجا و علنی روحانی از ظریف، تأکیدی است بر این‌که این حکومت مذهبی قادر به تحمل گسیختگی خود به‌صورت علنی نیست، آنهم در دورانی که آمریکا این رژیم را به‌لحاظ اقتصادی زیر فشار شدید قرار داده است.

 

این نشریه افزود:‌ حفظ منصب وزارت‌خارجه توسط ظریف و تعریف و تمجید از وی، به‌معنی یک تغییر قابل‌ توجه در معادلهٔ قدرت در درون سیستم ایران نیست. جواد ظریف و قاسم سلیمانی هر دو متعهد به حفظ رژیم هستند.

 

گزارشی درباره وضعیت بحرانی نظام آخوندی:

خلیفهٔ ارتجاع در روز ۹اسفند برای آرام سازی حکومت آشفته‌اش به صحنه آمد و در حالیکه پاسداران رژیم ضدایرانی ولایت را «ملت ایران» می‌نامید، برای سومین بار از آنها خواست نترسند و از میدان در نروند!

 

تلویزیون شبکه یک رژیم – خامنه‌ای – ۹اسفند۹۷

دشمنان همهٔ تلاششون در جنگ نرم چیه؟ این‌که ملت ایران رو وادار کنند ملت ایران مایوس باشه بترسه، از ورود در میدان

 

این اظهارات در حالی است که تنگنای تحریم‌ها و شکست برجام و وحشت از ضرب‌الاجل اف.ای.تی.اف، از میدان دررفتن ظریف را در پی داشت و ترس از عواقب تصویب کردن یا نکردن لوایح FATF در اظهارات مقامات و مهره‌های هر دو باند حاکم موج می‌زند. از جمله، پاسدار قاسم سلیمانی سرکردهٔ نیروی تروریستی قدس در همان جلسه‌یی که ولی‌فقیه‌اش پیام نترسید داد، با اشاره به لوایح پیش روی نظام با وحشت‌زدگی گفت:

تلویزیون رژیم – ۹اسفند ۹۷- پاسدار قاسم سلیمانی: چرا این‌قدر بر برجام دو اصرار دارند دشمن، این برجام، برجام سه ضلعی است. هدف اینه جریانهای اسلامی خشکانده شوند در برجام۲، و بعد به اینجا منتهی نخواهد شد برجام سه خواهد شد. چون این چشمه باید خشکانده شود.

 

حداد عادل مهرهٔ خامنه‌ای هم بن‌بست نظام را در عبارت «مسائلی در مجمع تشخیص مصلحت مطرح است» خلاصه کرده و گفت: « آنها که موافق پیوستن هستند، می‌گویند اگر این کار را نکنید چنین و چنان می‌شود ولی نمی‌گویند اگر بکنید چنین‌تر و چنان‌تر می‌شود». حداد عادل با طرح این سؤال که «چه تضمینی وجود دارد که کاری که آمریکا در برجام کرد، الآن تکرار نکند، تصریح کرد: چه ضمانتی وجود دارد بعد از این‌که ما قدمی برداشتیم، طرف مقابل به تعهداتش عمل کند و بخواهد ما را یک قدم دیگر به سمت خودش ببرد؟ اینها مسائلی است که در صحن مجمع مطرح است». (سایت انتخاب – ۹اسفند۹۷)

 

نصرت الله تاجیک دیپلمات پیشین رژیم نیز با نگرانی از این‌که «در حال حاضر بحث FATF از حوزه کارشناسی خارج و تبدیل به موضوعی سیاسی و بدتر از آن جناحی شده است»، خطر انفجار اجتماعی را به هر دو جناح ولایت ارتجاع،گوشزد کرد و هشدار داد: «ما باید قوانین مورد نیاز را به‌عنوان یک ضرورت امنیت ملی در نظر بگیریم. زیرا زمانی که نتوانیم نیازهای روزمره مردم را تأمین کنیم در حقیقت باعث ایجاد نارضایتی و تنشهای آتی دامنه‌دار می‌شود».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات