728 x 90

فاجعه کرونا در ایران: آمار جانگداز قربانیان در ۴۶۵شهر از ۱۶۲هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است

شورای ملی مقاومت ایران
شورای ملی مقاومت ایران

شورای ملی مقاومت ایران -سربرگ

فاجعه کرونا در ایران: آمار جانگداز قربانیان در ۴۶۵شهر از ۱۶۲هزار و ۸۰۰نفر بیشتر است

  • استعفای ملک‌زاده معاون نمکی و نوبخت مشاور نمکی.
  • ملک‌زاده مدیران ارشد اجرایی در کشور ما این واقعیت را قبول نکرده‌اند که خطر کرونا جدی‌تر و وسیع‌تر از چیزی است که تصور می‌کنند
  • رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع: اگر روند کنونی ادامه پیدا کند شاید تلفات در آذر و دی به هزار الی ۱۲۰۰ نفر برسد
  • سخنگوی ستاد کرونا: شهرهای قرمز ۵۳میلیون جمعیت دارد و حدود ۷۹میلیون نفر در هشدار سه، دو و یک هستند
  • رئیس آرامستان اراک: نسبت به سال گذشته تعداد متوفیان در روز دو برابر شده است، زمینی باقی نمانده و به نفس نفس افتاده‌ایم و در حال حاضر در اوج خطر قرار گرفته‌ایم

سازمان مجاهدین خلق ایران بعدازظهر امروز شنبه اول آذر ۱۳۹۹ اعلام کرد آمار جانگداز جان‌باختگان کرونا در ۴۶۵شهر از ۱۶۲هزار و ۸۰۰نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۶۱۹۴نفر، در آذربایجان غربی به ۵۶۳۴نفر، در البرز به ۴۳۸۰نفر، در اصفهان به ۹۱۹۵نفر، در ایلام به ۱۵۸۰نفر، در تهران به ۴۰۰۲۱نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۲۸۰نفر، در خراسان جنوبی به ۱۴۶۱ نفر، در خراسان شمالی به ۲۶۰۸نفر، در خوزستان به ۸۹۶۰نفر، در سمنان به ۲۴۳۴نفر، در سیستان و بلوچستان به ۴۱۳۱نفر، در فارس به ۴۴۷۷نفر، در کرمان به ۲۸۵۹نفر، در کرمانشاه به ۳۵۴۳نفر، در گلستان به ۴۰۷۶نفر، در گیلان به ۵۶۳۶نفر، در لرستان به ۶۷۹۰نفر، در مرکزی به ۳۱۲۸نفر، در همدان به ۴۱۲۰نفر و در یزد به ۲۸۳۷نفر رسیده است.

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارتجاع گفت: «اگر ما نتوانیم زنجیره را قطع کنیم و روند کنونی ادامه پیدا کند متأسفانه باید بگویم شاید تلفات ما در آذر و دیماه به هزار الی ۱۲۰۰نفر برسد» (ایلنا ۱ آذر)

رضا ملک‌زاده معاون وزیر بهداشت روز جمعه ۳۰ آبان در نامه‌یی به نمکی ضمن استعفا از پست خود نوشت: «مدیریت بسیار غلط، پرنقص در پاندمی کرونا که به‌دلیل عدم مشورت و توجه شما به توصیه‌ها و هشدارهای متخصصان و محققان نظام سلامت، موجب تلفات انسانی بسیار در ایران شده است و در عین‌حال مدعی درس مدیریت بحران کرونا دادن به سایر کشورها هستید. اظهارات غیرعلمی و ناشی از شتابزدگی جناب عالی در مورد تولید واکسن ایرانی کرونا که هنوز در حال طی مراحل اولیه بوده و شما مدعی معرکه گرفتن برای تولید آن شده‌اید.ادعاهای بی‌اساس جناب عالی و سازمان غذا و دارو در خصوص مؤثر بودن داروهای گیاهی ... عدم درک درست شما از تحقیق و پژوهش و اهمیت آن و نیز نادیده گرفتن تمام فعالیت‌های علمی و پژوهشی محققان علوم پزشکی طی ۷سال گذشته» در این شمار است. وی در سخنان دیگری گفت: «مطالعات اپیدمیولوژی در ایران ابتلای ۳۰میلیون ایرانی به کرونا را تاکنون تخمین زده که عمده آنها بدون علامت بوده‌اند و هم‌چنین هشدار داده بودند که حداقل ۳۰میلیون ایرانی دیگر در صورت تداوم این روند، در معرض ابتلا هستند. یک واقعیت تلخ آن است که هنوز مدیران ارشد اجرایی در کشور ما این واقعیت تلخ را قبول نکرده‌اند که خطر کرونا جدی‌تر و وسیع‌تر از چیزی است که تصور می‌کنند و به‌دنبال یک راه‌حل میان‌بر و کوتاه مدت هستن». (همشهری ۱ آذر)

علی نوبخت مشاور وزیر بهداشت در روز ۳۰ آبان در نامه‌یی به نمکی استعفا داد و نوشت: «بعد از سخنان آنجناب در اصفهان در کوبیدن علم و دانشمندان پزشکی جان بر کف ایران و پاسخ معاونت پژوهشی متأسفانه راهی برای همکاری بنده با جنابعالی و آن وزارتخانه باقی نگذاشته است».

رئیسی سخنگوی ستاد کرونا امروز پس از جلسه ستاد کرونا گفت: «طرح بسیج محله محور و مقابله با اپیدمی کرونا که با این طرح با کمک بسیج و همه مردم از امروز در سراسر کشور شروع شده . . محدودیتی که الآن ایجاد شده از امروز شروع می‌شود برای ۱۶۰شهر قرمز ۲۰۸شهر نارنجی و با وضعیت نارنجی و ۸۰شهر با وضعیت زرد از امروز شروع خواهد شد و جمعیتی که مشمول می‌شود به‌عنوان شهرهای قرمز بالغ بر ۵۳میلیون جمعیت است و به‌طور کلی حدود ۷۹میلیون نفر جمعیت در وضعیت‌های هشدار سه، دو و یک هستند یعنی شهرهای قرمز و نارنجی و زرد قرار دارند» (تلویزیون رژیم ۱ آذر).

در اصفهان، «سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی از ابتلای ۱۱۷۹بیمار جدید در ۲۴ساعت اخیر خبر داد و گفت: ۲۰۷۵بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، ۳۷۹بیمار در ICU نگهداری می‌شوند. طی ۲۴ساعت اخیر ۴۶نفر فوت کرده‌اند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۳۰ آبان).

در فارس، معاون دانشگاه پزشکی گفت: ۲۷۷۷بیمار در بیمارستانهای استان بستری هستند، ۳۹۱نفر در ICU هستند. ۲۴نفر روز گذشته به‌دلیل ابتلا به کرونا جان باختند و تعداد قربانیان به ۲۱۵۰ رسید» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۱ آذر).

در مرکزی، رئیس سازمان آرامستان اراک گفت: «آرامستان اراک با کمترین نیرو در حال خدمات رسانی است نسبت به سال گذشته تعداد متوفیان در روز دو برابر شده است، زمینی در مجموعه باقی نمانده و عملاً به نفس نفس افتاده‌ایم و در حال حاضر در اوج خطر قرار گرفته‌ایم» (ایسنا ۱ آذر).

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

اول آذر۱۳۹۹ (۲۱نوامبر۲۰۲۰)