728 x 90

فاجعه برگزاری مراسم محرم، اعتراف رسانه‌ها و مقام‌های حکومتی

قم - عکس از آرشیو
قم - عکس از آرشیو

در حالی‌که دو روز از تأکیدات آخوند روحانی و خامنه‌ای ولی‌فقیه ارتجاع بر "تعطیل نشدن مشعل محرم"در بحبوحه کرونا و موج مرگ و میر نمی‌گذرد، مقامها و رسانه‌های حکومتی هر گونه برگزاری مراسم در محرم را فاجعه‌آمیز خوانده و علیه سیاست دجالگرانهٔ برگزاری مراسم محرم در شرایط کرونا مطلب نوشتند. روزنامه حکومتی شرق با عنوان"دوگانه سیاست و کرونا در محرم ۹۹"نوشت:
«وزیر بهداشت یا هر متخصص دیگری که مسئولیتی در حکومت دارد، می‌تواند بگوید که این اجتماعات منجر به انتشار بیشتر بیماری و افزایش مبتلایان و افزایش مرگ‌و‌میر مردم نمی‌شود؟
تجمعات عمومی که احتمال عقلایی انتشار بیماری مسری در آن وجود دارد، باید تعطیل شود. اینها از امور بدیهی شرعی‌اند و دلایل و مستندات متعدد برای آنها وجود دارد. صاحبان فتوا و علمای محترم بفرمایند اگر اجتماعات محرم امسال موجب افزایش ابتلای مردم مملکت اسلام به بیماری کشنده کرونا بشود و مرگ‌و‌میر آنان افزایش پیدا کند، آیا شرعاً برگزاری این اجتماعات عزاداری جایز است؟».

روزنامه حکومتی مستقل با عنوان "آقای روحانی؛ آماده باش!" نوشت: «از همان ابتدای ورود بیماری، پنهان‌کاری و انکار، چندی بعد هم اصرار بر عدم تعطیلی مراکز تجمع و نبستن کانون کرونا- از سوی کسانی که مشخص شد در پشت پرده، تصمیم‌گیران اصلی کشورند - اوضاعی را که می‌توانست در همان کانون، به کنترل درآید، تبدیل به غائله‌ای نمود که دورترین نقاط را هم درگیر کرده و مردم بسیاری را از دم تیغ می‌گذراند.

رئیس‌جمهور تصمیماتی می‌گیرد که به‌وضوح نشان می‌دهد که وی به‌نظر مشاوران متخصص، اهمیت نمی‌دهد و معیارهای تصمیم‌گیری‌اش ناروشن است. در حالی که مردم باید جور تصمیمات مدیران مرئی و نامرئی را بکشند و قربانی شوند.
وقتی روحانی چشمش را روی حقیقتی که روزانه صدها ایرانی را به کام مرگ می‌کشاند، بسته و در اقدامی حیرت‌انگیز، دستور به برگزاری تجمعات گسترده و پرتعداد ماه محرم می‌دهد و از سوی دیگر مراسم عروسی و عزا را مسبب شیوع کرونا معرفی می‌کند، حقیقتاً حس زندگی در یک سیرک یا بهتر بگویم مزرعه‌ٔ حیوانات ارول را به شهروندان القا می‌کند.

مردم بلاتکلیفند میان دست‌های شرمنده‌ٔ خالی و مدیران سیر بی‌دغدغه! احساس می‌کنند به عمد رها شده‌اند تا کشته شوند وقتی بی‌سلاح و بی‌دفاع مراسم محرم که امسال حتی در عراق و عربستان هم برگزار نمی‌شود، را برگزار کنیم. وقتی در مترو، اتوبوس و محیط بسته‌ٔ کار انداخته می‌شوند.
آقای رئیس‌جمهور؛ در آینده نه چندان دور باید به همراه تیمت پاسخگو باشی که در سوءمدیریت و گسترش این فاجعه از چه کسانی مشاوره گرفته و می‌گیری. آمار و ارقام حکایت از این دارد که حداقل تاکنون این سخت‌گیریها نتوانسته آن‌گونه که انتطار می‌رود، اثرگذار باشد. عادی پنداری کرونا و تصور غلط از کنترل و مهار بیماری، باعث شده تا دوباره شاهد اوج‌گیری این ویروس در کشور باشیم».

مینو محرز عضو کمیته حکومتی کرونا گفت: «هنوز در شیب وحشتناک ابتلا به کرونا هستیم و خیلی از استانها در وضعیت قرمز هستند. کمتر از یک ماه دیگر تا محرم مانده و معلوم نیست چه می‌شود. اگر شیب ابتلا به کرونا کم هم بشود، کلاً باید جلوی تجمع گرفته شود و فاصله‌گذاری فیزیکی با شدت اعمال شود. حضور در یک محیط بسته حتی با ماسک هم نباید طولانی باشد. جمعیتی که برای عزاداری در مسجد یا هیات حضور پیدا می‌کند، انبوه است و حتی حضور کوتاه با ماسک هم در چنین فضاهایی خطرآفرین است».

مینو محرز روز گذشته هم گفته بود: «اگر این اجتماعات در همه ایران برگزار شود، فاجعه خواهد شد. ایمنی گله‌ای در شرایطی که می‌بینیم ممکن است فرد دوباره مبتلا شود بی‌معنی است. جمعیتی که برای عزاداری در مسجد یا هیات حضور پیدا می‌کند انبوه است و حتی حضور کوتاه با ماسک هم در چنین فضا‌هایی خطرآفرین است. این تجمعات خطرناک خواهد بود. کسانی که تا الآن مبتلا نشده‌اند و با ممنوعیت تجمع‌ها، جلوی ابتلای آنها گرفته شده، با برگزاری این اجتماعات مبتلا خواهند شد».

مسعود مردانی عضو ستاد مقابله با کرونا گفت: «برگزاری هر گونه تجمع جایز نیست زیرا با وضعی که کشور دارد و شاهد طغیان مجدد بیماری کروناست، برگزاری هر تجمعی جایز نیست و این ربطی به محرم و صفر هم ندارد. هیچ‌کس در ستاد کرونا اعتقادی به ایمنی گله‌ای ندارد و چنین پیشنهادی نمی‌دهد. هنوز در شیب وحشتناک ابتلا به کرونا هستیم و خیلی از استانها در وضعیت قرمز است. کمتر از یک ماه دیگر تا محرم مانده و معلوم نیست چه می‌شود».

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام آخوندی گفت: «آقای روحانی! عزاداری امام حسین خلوص می‌خواهد نه شکوهی که جان هزاران عزادار را به خطر می‌اندازد و در حافظه مردم از عاشورا خاطره ناخوشی می‌سازد».


هاشم‌زاده هریسی عضو خبرگان ارتجاع گفت: «این‌که برخی از سازمانها و نهادهای مرتبط، برگزاری مراسم عزاداری را واجب بدانند و بگویند نمی‌شود در محرم و صفر عزاداری نکرد، اصلاً درست نیست؛ یعنی هیچ کسی نمی‌تواند درباره این مساله، آن هم در شرایطی که این بیماری سخت جان همه را به خطر انداخته است، با زور حرفش را به کرسی بنشاند. حتی فقها و مجتهدین هم با توجه به‌نظر پزشکان، درباره حلال یا حرام بودن برگزاری مراسم عزاداری نظر خواهند داد».

نمکی وزیر بهداشت دولت آخوند روحانی امروز در رابطه با پاندمی کرونا گفت: کرونا پیچیده است و ماهیت شتر، گاو، پلنگی دارد.
نمکی کووید-۱۹ را ویروسی پیچیده خواند که ماهیت شتر، گاو، پلنگی دارد و با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت استانها در مقابله با این بیماری، گفت: همه علم مملکت در تهران نیست و استفاده از ظرفیت استانها بزرگترین هنرمندی در رسیدن به پاسخ خیلی از سؤالها درباره کروناست.

روزنامه حکومتی حمایت نوشت با عنوان "احتمال برپایی دوباره بیمارستانهای موقت" نوشت:
«روند به نسبت صعودی در آمار و ارقام مربوط به این بیماری موجب شده تا در برخی از مناطق کشور صحبت از احتمال برپایی دوباره بیمارستانهای موقت به میان آید. به‌عنوان نمونه روز گذشته ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعلام کرد که یکشنبه گذشته ۱۱۶نفر و روز قبل از آن نیز ۱۱۸نفر در بهشت‌زهرا (س) تهران به‌دلیل کرونا دفن شده‌اند که این آمار بسیار زیاد بوده و تقریباً مشابه هفته اول فروردین‌ماه است».