728 x 90

عوامل رژیم آخوندی مانع از انتقال نفتکش صدمه دیده در دریای عمان شدند

نفتکش صدمه دیده فرانت آلتیر
نفتکش صدمه دیده فرانت آلتیر

به گزارش خبرگزاری رویتر روز جمعه ۲۴خرداد یک مقام آمریکا به شرط ناشناس ماندن گفت، قایقهای تندروی نظامی رژیم ایران در دریای عمان مانع از یدک کردن نفتکش صدمه دیده در حمله روز پنجشنبه ۲۳خرداد به اسم فرانت آلتیر توسط دو قایق یدک کش خصوصی شدند.

 

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است وقتی دو قایق یدک‌کش متعلق به یک شرکت خصوصی قصد داشتند نفتکش متعلق به شرکت نروژی را جابه‌جا کنند، قایق‌های تندرو نظامی رژیم ایران مانع از حرکت آن شدند.

 

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۳خرداد۹۸ درباره حمله به دو کشتی نفتکش در نزدیکی سواحل ایران به خبرنگاران گفت:

«ارزیابی دولت آمریکا این است که رژیم ایران مسئول حملاتی است که امروز در دریای عمان اتفاق افتاده است.

این ارزیابی بر اساس اطلاعات و تسلیحات استفاده شده و سطح کارشناسی لازم برای اجرای این عملیات بوده است.

عملیات مشابه اخیر رژیم ایران علیه کشتیرانی و این واقعیت که هیچ گروه نیابتی در این منطقه این میزان امکانات و حرفه‌یی بودن با این میزان بالا از پیچیدگی را دارا نیست قابل‌ توجه می‌باشد.

این تنها جدیدترین مورد از یک سلسله حملات است که با تحریک رژیم ایران و نوچه‌هایش علیه منافع آمریکا و متحدانش انجام می‌شوند.

اینها باید در زمینه‌یی از ۴۰سال تجاوزات علیه کشورهای آزادیخواه دیده و بررسی شوند.

-در ۲۲آوریل رژیم ایران به جهان وعده داد که جریان نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و حالا تلاش می‌کند تا همین وعده را محقق کند.

-در اوایل ماه مه سپاه پاسداران اقدام به ارسال مخفیانه سلاحی که قادر به پرتاب موشک کرد نمود

-در ۱۲ماه مه رژیم ایران به ۴کشتی تجاری در نزدیک تنگه هرمز حمله کرد

-در ۱۴ماه مه مزدوران تحت حمایت رژیم ایران با پهپادهای مسلح، دو لوله مهم و استراتژیک نفت در خاک عربستان را مورد حمله قرار دادند

-در ۱۹ماه مه یک موشک در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد فرود آمد

-در ۲۴مه یک خودرو بمب‌گذاری شده در افغانستان باعث مجروح شدن ۴سرباز آمریکایی شد و ۴شهروند افغانی کشته و عابران پیاده مجروح شدند.

-روز گذشته مزدوران ایران موشکی را به خاک عربستان پرتاب کردند که به ترمینال ورودی فرودگاه بین‌المللی اصابت کرده و ۲۶نفر را مجروح ساخت

این حملات در مجموع؛ یک تهدید واضح علیه صلح و امنیت بین‌المللی و حمله‌یی آشکار به آزادی دریانوردی و یک کمپین غیرقابل قبول تشدید تنشها توسط رژیم ایران می‌باشد.

 

وال‌استریت ژورنال در سرمقاله روز جمعه ۲۴خرداد خود با عنوان «حملات رژیم ایران به نفتکشها» از جمله نوشت:‌ به‌نظر می‌رسد اعزام نیروهای دریایی آمریکا به منطقه خلیج‌فارس اقدام هوشیارانه‌یی بوده است. اخیراً برخی اهمیت حضور آمریکا در منطقه را مورد تردید قرار داده‌اند. دو نفتکش که در اثر حملات در دریای عمان آتش گرفته‌اند این دیدگاه را رد می‌کند. امر غیرقابل اجتناب این است که رژیم ایران کماکان تهدید اصلی برای ثبات در خاورمیانه است. آمریکا بدرستی در آنجا به‌صورت نظامی و آماده برای دفاع از منافع خودش و متحدانش حضور دارد.

 

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌ نیوز گفت: «رژیم ایران حمله به نفتکشها را انجام داده است».

چند ساعت پس از انتشار ویدئویی از جانب ارتش آمریکا که یک قایق پاسداران را در حال برداشتن یک مین چسبنده عمل نکرده از بدنه یکی از نفتکشها نشان می‌داد رئیس‌جمهور آمریکا به شبکه تلویزیونی فاکس‌ نیوز گفت:‌ «اسم رژیم ایران بر همه جای این عملیات نوشته شده است».

دونالد ترامپ گفت:‌ این کار رژیم ایران بود به این دلیل که در تصویر شما می‌توانید قایق را ببینید. یکی از مینها عمل نکرده و احتمالاً در همه جایش رد رژیم ایران نوشته شده بود. شما دیدید که در شب آن قایق تلاش می‌کند مین منفجر نشده را بردارد و این فیلم افشا‌ شده است. این قایق رژیم ایران است. این خود آنها بودند. آنها نمی‌خواستند مدرکی بر جا گذاشته باشند».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات