728 x 90

عمر البشیر، دیکتاتور سابق سودان به زندان منتقل شد

عمر البشیر
عمر البشیر

عمر البشیر، دیکتاتور سابق سودان، چند روز پس از برکناری در یک کودتای نظامی به یکی از زندانهای این کشور منتقل شد.

وی تاکنون در مقر ریاست‌جمهوری سودان نگهداری می‌شد. گفته می‌شود او در زندان در سلول انفرادی قرار دارد.

هم‌اکنون ژنرال عبدالفتاح عبدالرحمن به‌عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی کشور را اداره می‌کند. تظاهرکنندگان گفته‌اند تا زمان انتقال قدرت به حکومتی غیرنظامی در خیابان‌ها باقی خواهند ماند.

 

بیشتر بخوانید

دیکتاتور سودان، عمر البشیر پس از سی سال حکومت خودکامه در پی اعتراضات مردمی سقوط کرد

عمر البشیر پس از ماهها اعتراضات مردمی توسط ارتش این کشور برکنار و بازداشت شد

ارتش اعلام کرد تمامی زندانیان سیاسی در سراسر سودان آزاد می‌شوند. هزاران نفر که به خیابانهای خارطوم سرازیر شده بودند شعار می‌دادند: «حکومت سقوط کرد و ما پیروز شدیم». ارتش، قانون اساسی و دولت مرکزی و دولتهای ایالتی را تعطیل و تشکیل یک دولت موقت دو ساله تا انتخابات را اعلام کرده است. در همین حال بسیاری از سازمانهای مدنی اعلام کرده‌اند تا روی کار آمدن یک دولت منتخب به تظاهرات ادامه خواهند داد. به‌رغم اعلام حکومت نظامی امروز نیز تظاهرات در خارطوم ادامه یافت».

 

دیکتاتوری سی ساله احمد البشیر که از زمان روی کار آمدن خود، به بنیادگرایان اتکا داشت، برای سالهای طولانی متحد حکومت آخوندی بود.

 

عمر البشیر دیکتاتور ساقط شده سودان، که در سالهای اخیر برای مدتی روابطش با فاشیسم دینی حاکم بر ایران دچار تنش شده بود، در آذر ماه گذشته به دمشق سفر کرد و با دیکتاتور سوریه بشار اسد ملاقات کرد و بار دیگر در کنار آخوندهای جنایتکار قرار گرفت.

 

خارطوم پایتخت سودان هم‌چنان شاهد اجتماعات مردم و حضور گسترده معترضان است.

 

معترضان به‌خصوص در برابر مقر ریاست‌جمهوری برای شنیدن بیانیه برکناری عمر البشیر تجمع کردند.

یورونیوز گزارش داد: با وجود اعلام برکناری عمر البشیر، مخالفان می‌گویند به این تغییر رضایت نمی‌دهند و به تجمع و اعتراض برای دموکراسی و انتخابات آزاد ادامه خواهند داد.

 

اعتراضات در سودان از آذرماه سال گذشته آغاز شد و معترضان که خواهان برکناری عمر البشیر بودند، سرانجام آن را به کرسی نشاندند.