728 x 90

عفو بین‌الملل: در اعتراضات سراسری سال گذشته در ایران نیروهای امنیتی صدها تن را کشته و دهها هزار تن از جمله کودکان را بازداشت کردند

گزارش عفو بین‌الملل درباره سرکوب
گزارش عفو بین‌الملل درباره سرکوب

عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۸شهریور در گزارشی نوشت: سرکوب اعتراضات توسط حکومتها در جهان رو به افزایش بوده و مقامات دولتی به‌طور فزاینده‌یی از خشونت‌ غیرقانونی استفاده کرده و با وضع قوانین سرکوبگرانه با هر گونه اعتراض مسالمت‌آمیز مقابله می‌کنند.

در گزارش عفو بین‌الملل به سرکوب خون‌بار اعتراضات سراسری سال گذشته در ایران در پی قتل مهسا  امینی اشاره و گفته شده نیروهای امنیتی ایران با نقض قانون، صدها تن را کشته و دهها هزار تن از جمله کودکان را بازداشت کردند. این سازمان پیش‌تر در آستانه سالگرد قیام سراسری مردم ایران  با انتشار بیانیه‌یی از کشورهای سراسر جهان خواسته بود تا در سطح بین‌المللی برای پیگیری جنایات جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات سال گذشته اقدام کند.

جمهوری اسلامی در اعتراضات سال‌های اخیر مجموعه‌یی از سلا‌ح‌های جنگی و غیرجنگی را برای مقابله با معترضان به کار برده است. دوربینهای مداربسته، پهپاد، سلاحهای جنگی و ساچمه‌ای، خودروهای زره‌پوش و بمبهای صوتی و نوری از جمله ابرازهایی بوده‌اند که بنا بر اطلاعات نهادهای حقوق بشری، اظهارات شاهدان عینی و تصاویر توسط نهادهای امنیتی و سپاه مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

عفو بین‌الملل هم‌چنین در گزارشی اعلام کرد اعتراض مسالمت‌آمیز یک حق است، نه یک امتیاز، و دولتها موظف به احترام، حمایت و تسهیل آن هستند. با این حال، حق اعتراض به‌طور فزاینده‌ای در معرض تهدید قرار می‌گیرد، زیرا مقامات از زور غیرقانونی علیه مردم در بیش از ۸۵کشور استفاده می‌کنند.

پاتریک ویلکن، محقق سازمان عفو بین‌الملل گفت: از استفاده نادرست از زور، دستگیری و بازداشت خودسرانه، تا شکنجه و سایر بدرفتاریها، ناپدید شدن اجباری و قتل‌های مورد تأیید دولت، این نقشه سرکوب شدیدی را که معترضان در سراسر جهان متحمل شده‌اند روشن می‌کند و وحشتناک است.

پاتریک ویلکن در ادامه افزود: برای مدت طولانی، مقامات در سرتاسر جهان حمله‌یی مهیب علیه کسانی که به‌طور مسالمت‌آمیز از حق اعتراض خود استفاده می‌کنند، آغاز کرده‌اند و در این روند زندگی‌ها را از بین برده‌اند. در ایران، مقامات به‌طور غیرقانونی صدها نفر را کشته و دهها هزار نفر از جمله کودکان را به‌طور خودسرانه بازداشت کرده‌اند تا موج‌های متوالی اعتراضات سراسری را سرکوب کنند.

معترضان بیشماری نیز در بازداشت مورد شکنجه و سایر بدرفتاریها، از جمله خشونت جنسی قرار گرفته‌اند، از جمله کسانی که به اعدام پس از ساختگی، محاکمه‌های به‌شدت ناعادلانه و متعاقباً خودسرانه اعدام شده‌اند. 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1dccf47e-4aa4-42a8-8dd0-dd110bf39546"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات