728 x 90

عفو بین‌الملل: کشتار ۳۶زندانی به دست نیروهای امنیتی در جریان اعتراض به شیوع ویروس کرونا

شورش در زندان شیبان اهواز
شورش در زندان شیبان اهواز

عفو بین‌الملل در گزارشی از کشتار زندانیان توسط دژخیمان خامنه‌ای که به‌دلیل نگرانی از شیوع کرونا در زندانها دست به شورش زده بودند، روز پنجشنبه ۲۱فروردین – ۹آوریل ۲۰۲۰ نوشت: «بنا‌ به اطلاعاتی که عفو بین‌الملل دریافت کرده، بیم آن می‌رود که حدود ۳۶زندانی بر اثر اقدامات مهلک نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات زندانیان کشته شده باشند؛ این اعتراضات به‌منظور ابراز نگرانی در مورد شیوع ویروس کرونا در زندانها برپا شده بود.»

 

اعتراض هزاران زندانی در ۸زندان ایران

عفو بین‌الملل افزود: «در روزهای اخیر، هزاران زندانی دست کم در هشت زندان در نقاط مختلف کشور به برپایی اعتراضاتی برای ابراز نگرانی از آلودگی زندانها به ویروس کرونا اقدام کرده‌اند؛ این اعتراضات با واکنش مرگبار مأموران زندان و نیروهای امنیتی مواجه شده است.

بنا‌ به گزارشهایی که از چندین منبع موثق رسیده، به‌کارگیری مهمات مرگ‌بار و گاز اشک‌آور برای سرکوب اعتراضات در چندین زندان به جان باختن ۳۵زندانی منجر شده است. دست کم در یک زندان، نیروهای امنیتی به ضرب ‌و شتم شرکت‌کنندگان در اعتراضات پرداخته‌اند و احتمال می‌رود که یکی از زندانیان بر اثر این اقدامات جان‌باخته باشد.»

 

عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات شد

دایانا الطحاوی، معاون مدیریت منطقه‌ٔ خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، می‌گوید: «مشمئزکننده است که مقام‌ها و مسئولان رژیم ایران، به جای پاسخ دادن به مطالبات مشروع زندانیان در مورد محافظت شدن در برابر ویروس کرونا، بار دیگر برای خاموش کردن صدای اعتراض افراد به کشتار آنان اقدام کرده‌اند.»

به گفته او «ضرورت دارد که بلافاصله تحقیقات مستقلی در مورد شکنجه و جان باختن افراد زندانی انجام شود، تا مسئولان و مسببان مورد محاکمه قرار گیرند. به نیروهای امنیتی باید اعلام شود که استفاده از قوه قهریه مرگبار و غیرقانونی را بلافاصله متوقف کنند و از مجازات کردن زندانیانی که خواهان برخورداری از حق سلامت خود شده‌اند خودداری کنند.»

 

عفو بین‌الملل خواهان آزادی زندانیان شد

عفو بین‌الملل به‌علاوه از مقام‌ها و مسئولان رژیم ایران خواسته است تا همه کسانی را که صرفاً به‌دلیل بهره‌برداری مسالمت‌آمیز از حقوق‌شان به زندان افتاده‌اند بی‌درنگ و بدون قید و شرط آزاد کنند. با وجود آزاد کردن تعدادی از زندانیان در مراحل اولیه، مقام‌ها و مسئولان رژیم ایران از آزاد کردن اکثریت وسیع زندانیان عقیدتی خودداری کرده‌اند و صدها نفر از آنان هم‌چنان در زندان مانده‌اند. مقام‌ها و مسئولان ایران به‌علاوه باید آزاد کردن زندانیان منتظر محاکمه و زندانیان آسیب‌پذیرتر در برابر ویروس کرونا را مد نظر قرار دهند.

 

خانم مریم رجوی در رابطه با کشتار زندانیان توسط رژیم آخوندی از کمیسر عالی حقوق‌بشر و گزارشگر ویژه خواهان اعزام هیات تحقیق بین‌المللی از زندانها شده است.

 

مریم رجوی:

  • با نگرانی شدید از وضعیت زندانهای شیبان و سپیدار اهواز خواهان اعزام هیات تحقیق بین‌المللی به این دو زندان و اطلاع از تعداد شهیدان و مجروحان و وضعیت بیماران هستم.
  • از کمیسر عالی حقوق‌بشر و گزارشگر ویژه می‌خواهم رژیم را وادار کنند وضعیت و محل نگهداری مجروحان و زندانیانی را که ناپدید شده‌اند، اعلام کند.
  • از خانواده‌ها و بستگان و دوستان زندانیان می‌خواهم از پیگیری وضع و حال این اسیران غافل نشوند و تا آزادی بی‌قید و شرط همه آنها از پا ننشینند. رژیم باید همه آنها را آزاد کند و این تنها راه نجات آنها از کروناست.
  • برای جلوگیری از یک فاجعه بزرگ و جنایت علیه بشریت در زندانهای ایران خواستار اقدام فوری دبیرکل، شورای امنیت، شورای حقوق‌بشر و کمیسر عالی حقوق‌بشر ملل ‌متحد و اتحادیه اروپا جهت آزادی همه زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی هستم.
  • از شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل ‌متحد می‌خواهم که برای بازدید از زندان قزلحصار کرج توسط یک هیأت پزشکی و وکلای بین‌المللی سریعاً اقدام کنند.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/3c1cd61c-58b9-46d2-975c-3805713dd424"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات