728 x 90

عفو بین‌الملل ـ هشدار نسبت به کشتار در زندانها

پس از شورش زندانیان زندان خرم‌آباد، الیگودرز، تبریز و سقز، زندانیان تهران بزرگ، همدان، مهاباد و سپیدار اهواز در اعتراض به شرایط مرگبار و غیربهداشتی زندان شوریدند که با سرکوب وحشیانه پاسداران روبه‌رو شدند. در جریان این جنایت هولناک دهها تن از زندانیان، بی‌رحمانه به‌قتل رسیده و بسیاری مورد شکنجه قرار گرفتند.

خانم مریم رجوی بارها نسبت به جنایت علیه بشریت در زندانها هشدار داد و برای جلوگیری از جان‌باختن هزاران زندانی خواستار اقدام فوری دبیرکل، شورای امنیت، شورای حقوق‌بشر و کمیسر عالی حقوق‌بشر ملل ‌متحد برای آزادی همه زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی گردید.

روز ۲۱فروردین عفو بین‌الملل طی گزارشی از جنایت کشتار ۳۶زندانی در جریان شورش و فرار زندانیان توسط پاسداران خبر داد.

در بخشی از این گزارش که با عنوان «کشتار زندانیان به‌دست نیروهای امنیتی در جریان اعتراض به شیوع ویروس کرونا» تنظیم شده، آمده است:

در روزهای اخیر، هزاران زندانی دست‌کم در ۸زندان در نقاط مختلف کشور به برپایی اعتراضاتی برای ابراز نگرانی از آلودگی زندانها به ویروس کرونا اقدام کرده‌اند؛ این اعتراضات با واکنش مرگبار مأموران زندان و نیروهای امنیتی مواجه شده است.

دایانا الطحاوی، معاون مدیریت منطقه‌ خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، می‌گوید: «مشمئزکننده است که مقام‌ها و مسئولان ایران، به‌جای پاسخ دادن به مطالبات مشروع زندانیان در مورد محافظت شدن در برابر ویروس کرونا، بار دیگر برای خاموش کردن صدای اعتراض افراد، به کشتار آنان اقدام کرده‌اند. ضرورت دارد که بلافاصله تحقیقات مستقلی در مورد شکنجه و جان‌باختن افراد زندانی انجام شود، تا مسئولان و مسببان مورد محاکمه قرار گیرند».