728 x 90

عراق، سوزاندن عکسهای خمینی و درخواست برق از عربستان سعودی، گزارشی از السیاسه کویت

آتش زدن عکس خمینی  در عراق
آتش زدن عکس خمینی در عراق

تظاهر کنندگان عراقی در بصره به دولت دو روز مهلت دادند تا به خواسته‌های مردم پاسخ دهند. این در حالی است که دولت عراق وعده داده است ۱۰هزار فرصت شغلی را برای مردم ایجاد خواهد کرد.

دولت عراق امیدوار است با ارائه این خدمات بتواند آرامش را در اطراف حوزه‌های نفتی این استان برقرار کند.

در همین رابطه روزنامه السیاسه کویت به فراخوان ایاد علاوی نخست‌وزیر پیشین عراق برای نجات این کشور و نگرانیهای فؤاد معصوم نسبت به تشدید بحران پرداخت و نوشت: تظاهرات در عراق وارد دومین هفته خود شد و اعتراضات مردمی در تعدادی از استانهای جنوبی از سر گرفته شده است. تظاهر کنندگان جاده منتهی به چاههای نفتی را بسته و عکسهای خمینی را به آتش کشیدند. در همین حال قاسم الفهداوی وزیر برق عراق می‌گوید این هفته برای امضای یک توافقنامه همکاری به عربستان سعودی سفر خواهد کرد.

 

بستن راههای منتهی به چاههای نفتی

السیاسه در ارتباط با روند تظاهرات می‌افزاید: مردم بصره تظاهراتشان را از سر گرفتند و در اعتراض به ضعف خدمات دولتی و تأمین فرصتهای شغلی، جاده منتهی به چاههای نفتی"السیبه" در جنوب بصره را بستند...

همچنین صدها نفر از اهالی بخش ابی الخصیب در جنوب بصره تظاهرات کردند و خواهان بهبودی خدمات دولتی و فرصتهای شغلی برای بیکاران شدند. آنها یکی از جاده‌های اصلی شهر را مسدود کردند.

اهالی بندر ام القصر در غرب بصره تظاهرات کرده خواهان بهتر شدن خدمات دولتی و کار برای بیکاران بنادر این کشور شدند.

در همین راستا عکس‌هایی که فعالان در سایتهای اجتماعی منتشر کردند نشان‌دهنده تظاهراتی است که جنوب عراق را در نوردیده و بیانگر اعتراض مردم به حکومت و طبقه سیاسی است. علاوه بر این با به آتش کشیدن عکسهای بنیانگذار جمهوری اسلامی توسط تظاهر کنندگان، محکومیت نفوذ گسترش یابنده ایران در عراق منعکس می‌شود.

 

شعار تظاهر کنندگان بصره: ایران اخراج اخراج

تظاهر کنندگان با سوزاندن عکس بزرگی در وسط بصره شعار دادند:" ایران اخراج اخراج، بصره آزاد باقی می‌ماند" و "خمینی را به آتش بکش به آتش بکش" و "الحشد را به آتش بکش" که اشاره‌ای به شبه‌‌نظامیان "الحشدالشعبی" مزدور ایران است...

درسماًوه مرکز استان المثنی در جنوب عراق نیز بعد از کشته شدن یکی از تظاهر کنندگان و مجروح شدن ۵۰نفر از نیروهای امنیتی، منع عبور و مرور برقرار شد.

در کربلا اقدامات امنیتی شدیدی برقرار گردید و منطقه سبز در مرکز بغداد شدیداً سنگر بندی شد.

در همین حال وزارت بهداشت عراق اعلام کرد که مجروحان تظاهرات تنها طی یک هفته بیش از ۵۳نفر بوده که نیمی از آنها از نیروهای امنیتی بوده‌اند.

در شرایطی که گفتگوهای مقامات عراقی با رژیم ایران بر سر وصل مجدد برق با شکست روبه‌رو شده، قاسم الفهداوی وزیر برق عراق گفته است برای امضای توافقنامه همکاری میان دو کشوربه عربستان سعودی سفر خواهد کرد.

فهداوی در بیانیه‌یی که در سایت وزارت برق گذاشت، تأکید کرد که: ” این وزارتخانه بعد از این‌که طرف ایرانی اعلام کرد نمی‌تواند خطوط چهارگانه واردات برق را دوباره برای خدمات رسانی فعال کند عراق تلاش می‌کند تا یک طرح جایگزین برای واردات برق تهیه کند".

 

مطالب مرتبط:

تظاهرات عراق، حمله به دفاتر و مراکز احزاب وابسته به رژیم ایران

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/027f2911-30ad-40dc-bbac-22599b2496ff"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات