728 x 90

طرح سرکوبگرانه دیگری در فضای مجازی از ترس اطلاع‌رسانی مردمی

طرح سرکوبگرانه در فضای مجازی
طرح سرکوبگرانه در فضای مجازی

طرح سرکوبگرانه‌ی دیگری برای فضای مجازی با عنوان «جرایم اخلاقی در فضای مجازی» از سوی سرکرده پلیس فتا نیروی انتظامی روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه اعلام و در دستور کارشان قرار گرفت.

این در حالی است که با اجرای «طرح نور» و تشدید فشارها بر زنان برای رعایت حجاب اجباری، سرکرده پلیس فتا نیروی انتظامی از اجرای طرح «برخورد با جرایم اخلاقی و مغایر با شئونات اسلامی، اجتماعی و فرهنگی در فضای مجازی» خبر داد.

 خبرگزاری حکومتی ایسنا نوشت، وحید مجید در توضیح این طرح جدید گفته با افرادی که در فضای مجازی «لایوهای مستهجن و تولید محتوای مبتذل و مدلینگ کنند» برخورد خواهد شد.

او مدعی شد که در یک «طرح پیش‌دستانه» در همین راستا گردانندگان، مدیران و اعضای «۱۰ نشانگاه سایبری فعال» هم شناسایی شده و علیه آنها اقدام عملیاتی و قضایی انجام شده است.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر صفحات پرطرفدار در شبکه‌های اجتماعی را پلیس فتا فرماندهی نیروی انتظامی مسدود کرده و قوه قضاییه نیز به بهانه‌های مختلف افراد را به‌دلیل اظهارنظر در این شبکه‌ها احضار و علیه آنها اعلام جرم می‌کند.

لازم به یادآوری است که  از روز شنبه ۲۵ فروردین و با هدف بازگرداندن گشت ارشاد به خیابانهای ایران، برخورد خشن با شهروندان به‌ویژه زنان را دوباره آغاز کرده‌اند.

برخورد خشونت‌بار و تحمیلی پلیس ایران در زمینه حجاب اجباری با زنان که از آن با عنوان «طرح نور» یاد شده موجی از اعتراضها را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان مدنی به‌دنبال داشته است.

سرکرده پلیس فتا مدعی است که بر اساس بررسیها ۹۱درصد از محتوایی که او «آلوده به جرایم اخلاقی» خوانده در اینستاگرام تولید می‌شود.

قابل ذکر است که این ادعا در حالی مطرح شده است که در حال حاضر پلتفرم اینستاگرام به همراه پلتفرم‌های پرطرفداری چون فیس‌بوک، ایکس (توئیتر سابق)، یوتیوب، تلگرام و واتس‌اپ همگی در ایران فیلتر هستند.

با این وجود بر اساس آخرین نظرسنجی ایسپا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، که بهمن ۱۴۰۲ منتشر شد، ۴۶.۵درصد مردم ایران از رسانه اجتماعی ‏اینستاگرام و ۳۵.۳درصد از پیام‌رسان واتس‌اپ و ۳۴.۶درصد هم از پیام‌رسان تلگرام استفاده می‌کنند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0c6a3d9f-a874-4231-80a0-1b6c249df5fa"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات