728 x 90

شیوع کرونا در زندان شیبان پس از انتقال بخش اعظم زندانیان سپیدار اهواز به این زندان

زندان شیبان اهواز
زندان شیبان اهواز

افزایش روزانه زندانیان زندان شیبان اهواز باعث پایین آمدن سطح بهداشت و افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در میان زندانیان شده است. به‌طوری در یک ماه گذشته آمار مبتلایان به کرونا در این زندان بالا رفته است.

در پی شورش در زندانهای سپیدار و شیبان اهواز، بخش اعظمی از زندانیان زندان سپیدار اهواز به زندان شیبان منتقل شدند. این انتقال شامل کلیه زندانیان سیاسی، زندانیان محکوم به اعدام و محکومان زیر ۵سال می‌شود.

به گزارش این منبع تعداد زندانیان بند۵ (بند زندانیان سیاسی) در یک ماه گذشته سه برابر شده و از ۱۰۰تن به ۳۰۰تن افزایش یافته است. فاجعه‌بارتر این‌که روزانه نیز به این آمار اضافه می‌شود. این در حالی است که این بند ۱۰۰تخت بیشتر ندارد. بنابراین ۲۰۰ زندانی دیگر که دوسوم آمار زندانیان این بند را تشکیل می‌دهند، مجبور به کف خوابی در بندی هستند که از نظر بهداشتی وضعیت فاجعه باری دارد.

با توجه به فضای بند و هواخوری ۵۰متری، بقدری تراکم بالاست که در یک اتاق ۲۵ متری بیش از ۶۰نفر می‌خوابند. زندانیان مجبورند علاوه بر کف اتاقها، در راهروی بند و مقابل سرویسهای بهداشتی و حمام نیز بخوابند.

این منبع می‌افزاید: «فضای اتاقها و بندها به‌دلیل تراکم جمعیت، به‌قدری تنگ است که زندانیان نه تنها کف خواب هستند بلکه باید کتابی روی یک دست بخوابند و تا صبح تکان نمی‌توانند بخورند».

یادآوری می‌شود که ۲۰روز پیش دست‌کم یک بیمار مبتلا به کرونا از بند۵ به بیرون از بند منتقل شد که به‌دروغ به زندانیان گفته شد وی سل دارد. ولی به‌بند بازگردانده نشد. با این تراکم در حال حاضر نیز تعداد زیادی از زندانیان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. اما مسئولان زندان مانع از انتقال اخبار مربوط به آنها به‌بیرون از زندان می‌شوند.

لازم به ذکر است که هم‌اکنون زندان سپیدار به زندانیان جرایم عادی از قبیل سرقت و مواد مخدر با محکومیت زیر ۵سال تبدیل شده است.