728 x 90

شیراز، پایتخت شورش -گزارش اختصاصی

قیام سراسری ایران- شیراز
قیام سراسری ایران- شیراز

شهر شیراز همزمان با قیام سراسری مردم ایران بپاخاست. مردم بپاخاسته با توقف خودروها و بستن خیابان‌ها فریاد اعتراض سرداده و علیه دیکتاتوری بپاخاستند.

مهمترین مناطق تظاهرات در شهرک صدرا، خیابان معالی‌آباد، بلوار امیرکبیر، کمربندی شیراز، خیابانی عفیف‌آباد، خیابان ارم و دانشگاه شیراز، بلوار استقلال و عمده مناطق جنوبی شهر شیراز بود.

 

شهرک صدرا در قسمت شمالی شهر واقع شده و عمده مردم این منطقه علیه گرانی بنزین دست به اعتراض زدند. پس از سرکوب تجمعات و تیراندازی مستقیم و کشته شدن شماری از جوانان این شهرک مردم منطقه به پایگاه بسیج این شهرک حمله کرده و آن را به آتش کشیدند. نیروهای ویژه رژیم همراه با هلیکوپتر به این منطقه اعزام شده و سرکوب شدیدی علیه مردم شهر صورت گرفت. مردم خشمگین هم‌چنین دفتر و خانه نماینده خامنه‌ای در این شهر را مورد حمله قرار دادند.

 

در منطقه معالی‌آباد جوانان به خیابان‌ها ریختند اما در فاصله کوتاهی با شلیک مأموران جنایتکار انتظامی از بالای پشت‌بام کلانتری گلدشت معالی آباد یکی از جوانان بشهادت رسید. هلیکوپتر نیروهای سرکوبگر روی این منطقه گشت داده و تحولات را دنبال می‌کردند. خون این شهید جرقه‌ای بر خشم مردم بود و اقدام به آتش زدن خودروهای مقابل کلانتری و حمله به این مرکز سرکوب و همزمان به آتش کشیدن بانکها و مراکز دولتی کردند. قیام آفرینان تیرخورده و مجروح با درهای باز همشهریهایشان روبه‌رو شده و نبرد سختی در این منطقه درگرفته بود.

 

در بلوار امیرکبیر(رجایی فعلی) از روز شنبه مردم این خیابان که شاهراه حمل نقل درون شهر است آنرا مسدود و به نشانه اعتراض به دولت و نظام حاکم با به آتش کشیدن لاستیک‌های بسیار این خیابان ۲روز کامل بسته بود.

 

در کمربندی شیراز مردم ماشینهای خود را خاموش کردند و حتی کامیونها بارهای خود را برای مسدود کردن جاده در کمربندی روی آسفالت تخلیه می‌کردند تا اعتراض خود را به رژیم نشان بدهند.

 

 

در خیابان عفیف آباد مردم به خیابان‌ها ریخته و شعار مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر دیکتاتور سر دادند. نیروهای سرکوبگر شمار زیادی از مردم را در این خیابان دستگیر کردند. آنها پس از دستگیری جوانان به فرماندهان خود به‌دروغ می‌گفتند که لیدر تظاهرات را گرفته‌اند.

 

در خیابان ارم و دانشگاه شیراز قشر دانشگاهی، فرهنگی، کارمندی شروع به اعتراض کردند. اما از طرف پایگاه بسیج دانشگاه شیراز دانشجوها را دستگیر و هر کس شعاری تند سر می‌داد به اسم لیدر بازداشت می‌کردند.

 

 

در بلوار استقلال مردم با آتش زدن لاستیک در این خیابان نیز اعتراض خود به حکومت را نشان داده و اقدام به مسدود کردن خیابان‌ها کردند.

 

در عمده مناطق جنوبی شهر شیراز مردم به خیابان‌ها ریخته و علیه رژیم تظاهرات کردند. در جریان این تظاهراتها صدها تن دستگیر شدند. در این منطقه مردم کنترل را از نیروهای امنیتی گرفته و مدت ۳روز مقاومت بر این منطقه کنترل داشتند.

 

در طول این روزها دست کم پنج مرکز نظامی مورد حمله قرار گرفت که عبارتند از:

  • ناحیه ثارالله بسیج شیراز
  • پادگان زرهی
  • پایگاه بسیج صدرا
  • کلانتری معالی اباد
  • کلانتری گلشن(کشن)

در کلانتری معالی آباد مردم آن را محاصره کرده بودند اما نیروهای سپاه از خیابان گلدشت وارد شده و مردم را با تفنگ ساچمه‌ای مورد هدف قرار می‌دادند.

 

در مورد کلانتری گلشن اما مردم توانستند این کلانتری را به‌تصرف کامل خود درآورده و تمام سلاحهای آن به‌دست قیام‌آفرینان افتاد تا در فرصتهای بعدی بتوانند از آن استفاده کنند.